קיבוץ אילות פנה גם למבקר המדינה

יעקב לזר


קיבוץ אילות

חברי אילות מנהלים מאבק נגד הפיכת מטע התמרים שלהם לפרויקט נדל"ני, בכל הדרכים האפשריות. זה כולל הגשת בג"ץ, תביעת נזיקין מהמדינה, פנייה למבקר המדינה ופנייה לשר התיירות שיעצור את הפרויקט. לא פשוט, כאשר מי שעומד מולם הוא רן פקר

 

קיבוץ אילות פנה למבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, על מנת שיבדוק את המניעים וההליך שעמדו מאחרי החלטת מינהל מקרקעי ישראל, להעביר 850 דונם מהאדמות החקלאיות של הקיבוץ, ובכלל זה את רוב שטח מטע התמרים, ליזמות תיירותית שמוביל רן פקר.

 

לפני שבוע נפגשו נציגי הקיבוץ עם שר התיירות, יצחק הרצוג, וביקשו ממנו להקפיא את הפרויקט.

 

מדובר ברצועת קרקע שמשיקה לגבול עם ירדן שבה מרוכזת כל החקלאות של הקיבוץ, ובה מבקש פקר ביחד עם משקיע אמריקני, להקים פארק שעשועים בנוסח "דיסנילנד" ישראלי. פקר פנה למינהל להקצות לו לצורך הפרויקט 1,300 דונם, כאשר 850 דונם מתוכם הם אדמות הקיבוץ.

 

מדובר בשני שליש מהאדמות החקלאיות של אילות, בתוכן 450 דונם ממטע התמרים.

 

"תוך שנתיים הוא הסדיר את שינוי ייעוד הקרקע, ועבר את כל הוועדות הנחוצות", אומר רוז'ה פוליצ'ק מזכיר אילות. "ראש העיר אילת התבדח ואמר, שלקבל אישור לבנות אצלו בעיר פרגולה, לוקח יותר זמן מאשר לקח לפקר לקבל אישור לפרויקט שלו". היום מונח הפרויקט על שולחנו של מרכז ההשקעות, שכן היזם ביקש מענק של 50 מיליון דולר, לפרויקט שעלותו 350 מיליון דולר.

 

"אנחנו מתנגדים לתת את הקרקע שלנו לפרויקט", אומר פוליצ'ק. "היו בעניין זה שתי שיחות קיבוץ, ובשתיהן החלטנו שאנחנו לא מעוניינים בפיצוי על הקרקע, אלא להמשיך לעבד אותה.

 

התמרים הם עיקר הפרנסה שלנו. הפרי אצלנו מבשיל לפני כולם, והשנה קיבלנו מחיר ממוצע פנטסטי של 33 שקל לקילו. הגשנו בעניין זה בג"ץ נגד המדינה ותביעה נגד המדינה. בינתיים קיבלנו הודעה מהמינהל שהם מתכוונים לקחת את הקרקע, ובמקביל הם לא חידשו אתנו את החוזה התלת-שנתי. בפברואר היו באזור שיטפונות והמינהל הודיע לנו שהוא אוסר עלינו להיכנס לשטח ולתקן את נזקי השיטפון".

 

ביוזמת המינהל והמועצה האזורית שלהם, וללא שיתופם, הוחלט למנות את איצ'ה לידור כמתווך שיקבע מה שיעור הפיצוי המגיע להם. הקיבוץ הודיע שאין בכוונתו לשתף עם לידור פעולה, ואין בכוונתו להגיש בקשה לקבלת פיצוי. "אין בכוונתנו לענות לבקשה, ואנחנו במלחמה", אומר פוליצ'ק. מוסדות התנועה מסייעים להם במאבקם.

 

יצויין, שבמקביל לשטח שלהם ישנו שטח דומה, מתאים לפרויקט, אבל בו נמצאות בריכות המלח של משפחת דנקנר, שקיבלו לא מכבר הכרה כקרקע עירונית. "יותר פשוט להתמודד עם קיבוץ אילות מאשר עם דנקנר", אומר פוליצ'ק. "אבל אנחנו נחושים בדעתנו ולא נוותר".

 

דוידי מרום, יו"ר שולחן מגדלי התמר במועצת הצמחים, שלח לפני מספר ימים מכתב מחאה בנושא אילות למינהל מקרקעי ישראל. "רבה ההפתעה והאכזבה מכך שאנשי המינהל הכריזו מלחמה על מטע התמרים של קיבוץ אילות כדי להעביר את הקרקע לטובת יזמי נדל"ן", כתב מרום. "אינני מבין במה פשעו חברי הקיבוץ שבחרו להתיישב בדרום הרחוק של הארץ, שכעת אנשי המינהל מעוניינים לשלול מהם את מקור פרנסתם. זהו סדר עדיפות מעוות של הזרוע הממשלתית הבכירה בתחום הקרקעות, שמקרין מסר שלילי על מה חשוב ומה פחות חשוב בישראל של המאה ה-21... אין לי דבר נגד פיתוח נדל"ני של הערבה והנגב והקמת פרויקטים תיירותיים. להיפך, אני משוכנע שהדבר יביא ברכה לכולם. אבל יתכבדו היזמים ואנשי המינהל וימצאו להם שטח אחר במרחבי הערבה והנגב השוממים. הניחו לחברי הקיבוץ להתפרנס בכבוד מעמל כפיהם".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים