אמנות הבנייה המשותפת

דניאל בורשטיין


לאחר 13 שנים של עבודה משותפת (ולמרות שעדיין לא "בירכו על המוגמר"), "מרכז האמנויות" בקיבוץ נאות-סמדר פותח את שעריו * הצצה אל פרויקט הבנייה השאפתני והייחודי בערבה

 

ענת גנאור, מזכירת קיבוץ נאות-סמדר, התעקשה: הבנייה המסיבית אומנם הסתיימה, אבל מרכז האמנויות עדיין אינו גמור. "חסר רק כונס אוויר, כדי להפעיל את מערכת המיזוג הטבעי", היא אומרת. למרכיב הזה טרם הצליח הקיבוץ לגייס מימון.

 

בינתיים, מתחילים החברים, לאט לאט, להיכנס לחדרי העבודה. כמה מהם כבר התחילו לעבוד. בנגרייה, המתמחה בחריטה ובייצור כלים קטנים, פגשנו חברה עובדת במחרטה, אך בשאר הסדנאות הפועלות: משי, ויטראז', פורצלן וקרמיקה - שרר שקט. רוב העבודה מתבצעת עדיין רק בשעות הפנאי. "אנחנו עדיין לומדים את המקום וגם את העבודות", אומרת ענת. בקיבוץ מתקיימים חוגים לחברים, להיכרות עם החומרים והעבודה.

 

"אני אוהבת לומר שהבניין הזה הוא יצירת אמנות של חברה שלמה", אומרת ענת על מרכז האמנויות. במקום הושקעו 13 שנים של עבודה משותפת, מאז שסומנה הקרקע ועד היום. בבניין 14 חללי עבודה, בנוסף לחדר מרכזי המיועד למסעדה או לבית קפה. מוטיבים של חיות ורקדנים מופיעים בכל מקום. בולט במיוחד הטווס - בחלונות הוויטראז', במעקות הברזל, בבטון וברצפות. פרטים קטנים קיבלו תשומת לב רבה, כדי שחוויית העבודה תהיה נעימה. הקירות עבים במיוחד כדי לחסוך בעלויות הקירור, וכל חדר מחובר למערכת קירור פסיבי, האמורה להזרים אוויר מהמגדל האמצעי דרך בריכה תת-קרקעית. למגדל חסר, כאמור, כונס אוויר, אך זרימת האוויר בכל זאת מקררת את החדרים באופן חלקי.

 

מחוץ למבנה, הושלמה רק גינה אחת. המוסך המקומי עדיין עובד באותו מבנה בטון שנותר מימי ההיאחזות "שיזפון", ומרכז לייצור בטון ולבני בוץ עודנו פועל מצפון למרכז האמנויות.

 

לאט לאט, ככל שהדבר אפשרי מבחינה כלכלית, מעביר הקיבוץ את מרכז הפעילות שלו לבניין החדש, והמשכן מתעורר לאטו. אחד החללים יקלוט את משרדי התכנון, חלל העבודה שהתפנה בלול הישן יקלוט את המוסך, וכאשר יושלם הגינון, יתחילו גם לארח במקום קבוצות תיירים. עד אז, מקווה ענת, כבר יפעלו כל הסדנאות.

 

ביום שבו ביקרנו בנאות-סמדר התמקדה הגאווה המקומית דווקא בפתיחה של המחלבה החדשה. "בגלל דרישות משרד הבריאות, זה הבניין החדש היחיד שלנו שיש בו מיזוג אוויר", אומרת ענת. למחלבה חלל כניסה מרווח, עם חלונות רחבים המאפשרים להשקיף על פעילויות האריזה והפסטור, מבלי להפריע. בעתיד, תעמוד שם עמדת מכירה לתוצרת, עם שולחנות לטעימה וכל מה שנדרש לאירוח של קבוצות תיירים. לאחרונה, קיבל הקיבוץ הכשר מהרבנות על כל תוצרתו, מלבד היין.

 


קיבוץ נאות סמדר _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים