שינוי בשובל על רקע עתירה בבית המשפט

שינוי בשובל על רקע עתירה בבית המשפט

יעקב לזר


צייר: שמוליק כץ

ברוב של 66.6 אחוז עבר בסוף השבוע השינוי בשובל, לא לפני חניית ביניים קצרה במחוזי בבאר שבע. הסיבוב הבא ייערך גם הוא בבית המשפט

 

רוב גבולי נדרש של 66.6 אחוז מחברי שובל הצביעו בסוף השבוע בעד שינוי באורחות החיים בקיבוץ ומעבר להתנהלות במודל רשת ביטחון. קדמו להצבעה שיחת קיבוץ מכינה לקראת ההצבעה, שבוע לפני כן, ולאחריה הוגשה עתירה של קבוצת חברים בשובל, עתירה שהתבררה ביום ג' שעבר בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, בבקשה למנוע את ההצבעה. השופטת שישבה בדין, יעצה לצדדים לבצע את ההצבעה, ואם תתקבל החלטת השינוי, או אז יחזור הדיון אליה ויזכה לכבוד לו הוא ראוי.

 

הצדדים (עו"ד עמר כהן ממשרד שלמה כהן ושות' ייצג את הקיבוץ, עו"ד גל פלג את המתנגדים), קיבלו את עצתה, ועתה, לאחר ההחלטה לאשר את השינוי, יונח ככל הנראה הנושא על שולחנו של בית המשפט בעוד כשבועיים-שלושה. ההנחה בשובל היא, שלמרות התוצאה בקלפי, לא יסירו המתנגדים את פנייתם לערכאות.

 

שובל נחשב בעבר לאחד הקיבוצים היותר אידיאולוגיים של הקיבוץ הארצי. בדיקת השינוי בו החלה לפני כעשר שנים. הוקם צוות שפעל זמן ממושך, אבל לא הצליח לקדם את הנושא בשל התנגדות פנימית עזה, ובסופו של דבר הצוות פיזר את עצמו. צוות שני נבחר לפני כשלוש שנים, והוא ניווט את דרכו בזהירות עד להשגת התוצאה המיוחלת בימים אלה. בדרך נעשו ניסיונות גישור ופישור עם קבוצת המתנגדים, שלא עלו יפה. דרישה מאוחרת של המתנגדים, לאפשר להם שהות של מספר חודשים על מנת להציע לקיבוץ תוכנית שינוי אלטרנטיבית, נדחתה על ידי חברי שובל, בטענה שהיה לאופוזיציה די זמן לגבש תוכנית כזו, אילו רצתה.

 

המתנגדים טוענים להליכים בלתי חוקיים ובלתי תקפים בדרך לשינוי ועל כן הם דורשים מבית המשפט לאסור לבצע אותו ולהכריז עליו כבטל ומבוטל. מובילי השינוי אומרים כי מהלכי השינוי נעשו בשקיפות ובאופן משתף ודמוקרטי, וגרסתם נתמכת על ידי משקיפים חיצוניים שעקבו אחרי התהליך הממושך. לטענת הצוות בשובל, מודל השינוי נבנה בצורה זהירה ומתחשבת, תוך נטילת אחריות מרבית על קבוצות שונות בקיבוץ והבטחת רמה גבוהה של ערבות הדדית ודאגה לחלש.

 

מזכיר הקיבוץ אברהם נתזון: "אני מקווה שבית המשפט יגבה את רצונם של מרבית חברי שובל ויאפשר לנו להמשיך את תהליך השינוי". מורדי מורטון, מוביל קבוצת המתנגדים, סירב להתייחס להליך השינוי או לעתירה שהוגשה.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים