שובל שינוי - ההחלטה על השינוי בשובל תלויה במעמד של חבר אחד

שובל שינוי

אריק בשן


צייר: שמוליק כץ

המחלוקת על "השינוי" בקיבוץ שובל הגיעה לבית-המשפט * ההצבעה לא נדחתה, אבל התוצאות תלויות במעמדו ובהצבעתו של חבר אחד(!) * דיפרנציאלי על חודו של קול

 

האם יאושר בסופו של דבר השינוי הדיפרנציאלי, שהושג בקלפי של שובל, בשבוע שעבר, על חודו של קול - קשה לדעת.

 

אין זה בטוח כי השינוי ייגנז עקב התביעה שהגיש נגדו, לאחרונה, חבר קיבוץ, לבית המשפט המחוזי בבאר-שבע. החלטת הקיבוץ כנראה גם לא תיתקל בהתנגדות עזה מצד רשם האגודות השיתופיות, שמן הסתם נמצא בתמונה ומודע מראש למרקם השינוי. הדבר שעשוי/עלול להסיג את המהלך לאחור הוא ההכרעה בדילמה: האם יש לקחת בחשבון את קולו של חבר קיבוץ בודד, שנמצא בעצמאות כלכלית והיה אמור ממש בעצם הימים האלה לשוב הביתה. אותו חבר, שככל הידוע מתנגד לשינוי, הוא, כעת, "האיום" הממשי העיקרי הנראה לעין על כניסתו של שובל לעידן "רשת הביטחון".

 

עשר שנים כבר בוחנים בשובל נתיבי שינוי לקיבוץ. כמו במקרים רבים, עלו וירדו צוותים והצעות, עד שלפני כשנתיים וחצי מונה צוות שינוי - שהצליח לא רק להביא את הסוס לאורווה אלא גם להשקותו במים. על רקע פעמי השינוי "המאיים", החליט אחד ממתנגדיו המובהקים, מרדכי מורטון (53), לפנות לבית המשפט באמצעות עו"ד גל פלג, בבקשה שייתן צו הצהרתי קבוע נגד השינוי המתקרב. בתביעתו טוען מורטון, בין השאר, כי הצטרף לקיבוץ לפני 26 שנה בהאמינו ב"עקרון השוויון" שהתקיים אז באדיקות. ביטול עקרון זה, הוא טוען, יש בו משום הפרה בוטה של הדבר למענו בחר לחיות בקיבוץ. לפני כשבועיים, לאחר שכבר נקבע לו"ז לעימות בקלפי, הגיש מורטון, באמצעות פרקליטו, את בקשתו הדחופה למתן צו מניעה זמני נגד הקיבוץ ונגד רשם האגודות, בו ביקש לעצור את מהלכי השינוי ולאסור על קיום ההצבעה בדבר הפעלתו - כל זאת עד שהקיבוץ יקבל את אישורו של רשם האגודות לשינוי בתקנון, המבטל את עקרון השוויון בחלוקת התקציבים לחבריו, או, לחלופין, עד למתן פסק דין סופי בתיק העיקרי, בו מנמק מורטון את מכלול התנגדויותיו להליך השינוי ולעקרונות הכרוכים בו.

 

הדיון בבקשה הדחופה התנהל בלשכתה של השופטת חני סלוטקי בערב חג השבועות, יומיים לפני כינוסה הצפוי של האסיפה. בא כוח הקיבוץ, עו"ד עומר כהן ("שלמה כהן ושות'"), טען שאין טעם או היגיון למנוע את קיומה של ההצבעה במועד. לדבריו, ניתן יהיה לחזור לדיון אחרי ההצבעה ולאור התוצאה שתתקבל. בית המשפט קיבל את עמדתו, ונתן לקיבוץ "אור ירוק" לקיום ההצבעה. במשך ארבעה ימים רצופים קלט הקלפי של שובל את פתקי עמדות החברים. בסוף השבוע, 10.6.06, פורסמו התוצאות המוסמכות על-ידי ועדת הקלפי: מקרב 252 בעלי זכות ההצבעה, על- פי ספר הבוחרים הזכאים של הקיבוץ, 168 תמכו בשינוי, 84 התנגדו. בדיוק שני שלישים, כנדרש בתקנון. יש שינוי? לא בטוח. בינתיים השינוי הוא בערבון מוגבל - כי מסתבר שיש חבר שמעמדו הסטטוטורי הנוכחי בקיבוץ לא ברור. צ', רווק, יצא לפני כשנה לעצמאות כלכלית, מה ששולל את זכותו להצבעות בקלפי. ממש בימים אלה אמור היה לשוב הביתה. צ' אפילו לא ממש "יצא". הוא גר בקיבוץ בשכירות ככל תושב, אבל נסיבות שונות מנעו ממנו להשיב על מכתב שנשלח אליו ממזכירות הקיבוץ כדי לברר האם ומתי הוא חוזר להיות חבר מן השורה. במזכירות יודעים כי צ' אכן אישר את חזרתו בעל-פה, ועכשיו עולה "השאלה החוקתית": האם תשובה בעל-פה תופסת, והאם צריך היה לאפשר ל-צ' את זכות הבחירה בסוגיית השינוי שהתקבלה, אפשרות העשויה לשנות את התמונה מקצה לקצה.

 

מזכיר שובל, אברהם נתנזון, מתקשה לחזות כיצד תסתיים המחלוקת. "מה שמנחה אותנו כרגע הן התוצאות הרשמיות שקיבלנו מוועדת הקלפי", אומר המזכיר, ומציין כי בשלב זה עדיין לא התקבל שום ערעור. אבל נתנזון יודע, כמובן, שהסוגיה נמצאת על סדר היום ומאיימת על השינוי שהושג בעמל רב למדי. "העברנו את השינוי בהליך מאוד מדוקדק", הוא מדגיש, "הבטחנו קיום נאות לפנסיונרים, הנחה משמעותית בתחומי הבריאות וטיפול סיעודי לחברים בחינם. אם יימצא שצ' זכאי להצביע - הקול שלו עשוי להכריע. אם יצביע 'נגד', יחסרו לנו שתי עשיריות לרוב של שני שלישים".

 

בינתיים, ככל הידוע, עומד צ' על זכותו להצביע. בשובל - שעד לפני כשבועיים היה קיבוץ שיתופי לכל דבר - מודעים לכך שלא תמיד הקפידו על קוצו של יוד בהתנהלות משרדית; לא תמיד החתימו את החברים בחתימות מחייבות; לא תמיד הכול נסגר עד תום בניירת. "אני מעדיף שאי-ההבנה הזו תוכרע בכלים הדמוקרטיים שלנו", מקווה נתנזון, "ואם לא - בית המשפט כנראה יכריע. היות שלצערי נושא השינוי שלנו כבר נמצא ממילא בבית המשפט, גם המרכיב הזה עלול להשתרבב לשם".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים