קצרים - לקט ידיעות כלכליות

קצרים

יעקב לזר


השר שלום שמחון

הפרטת אגרקסקו בפני ועדת השרים

 

שר החקלאות שלום שמחון החליט לקדם את הפרטת אגרקסקו על פי החלטת הממשלה מ-2002 והוא יציג בקרוב תוכנית בנושא זה בפני ועדת השרים להפרטה. היום מחזיקה הממשלה ב-50% ממניות אגרקסקו, תנובה ב-25% והחקלאים באמצעות מועצות הייצור ב-25%.

 

בשעתו גיבש שר החקלאות יעקב צור מתווה להפרטת החברה, לפיו ירכשו החקלאים את אחזקות הממשלה ואולי אף את אלה של תנובה. מנכ"ל תנובה, אריק רייכמן, אמר בעבר כי תנובה תסכים לצאת מאגרקסקו תמורת מחיר ראוי למניותיה.

 

מנכ"ל אגרקסקו, שלמה תירוש, סבור כי במסגרת ההפרטה יש לצרף לחברה משקיע אסטרטגי בינלאומי, וההנחה היא, שלאחר שהשליטה בחברה תעבור לידי החקלאים, הם ימכרו חלק ממנה למשקיע כזה.

 

מיכה הררי לחופשה

 

מיכה הררי, המנכ"ל היוצא של מפעל סולבר בחצור, הודיע על יציאתו הצפויה לחופשה מהקיבוץ. הררי סיים את תפקידו בסולבר לפני מספר חודשים, לאחר שהמפעל שהונפק בבורסה בהצלחה מרשימה, נקלע למשבר כלכלי חמור.

עם יציאתו קיבל הררי דמי פרישה של כמיליון שקל והטבות נוספות, מצב שיצר מתח פנימי רב בקיבוצו. חברי הקיבוץ דרשו כי הכסף יועבר לקופת הקיבוץ, ובין מוסדות חצור והררי מתנהל משא ומתן ממושך בנושא זה, שלא הסתיים.

על רקע סיום עבדותו בסולבר והמחלוקת סביב הכסף שקיבל, הודיע הררי בשבוע שעבר לחברי הקיבוץ באמצעות דף הקשר המקומי, "הדף הכתום", כי יש בכוונתו לצאת לחופשה, הליך מקובל בחצור.

 

נען-דן: מהודו עד ברזיל

 

חברת נען דן השקיה חתמה על הסכם להקמת חממות לייצור שתילי הדרים במזרח הודו.

ההסכם כולל הקמת חממה ניסיונית בהיקף של כחצי מיליון שקל, ומעורבות בפרויקטים חקלאיים נוספים בהיקף של 4 מיליון דולר בשנים 2006 ו-2007. פרטים על העסקה מסר אבינועם לבנון, סמנכ"ל הפיתוח העסקי של החברה.

במקביל השלימה החברה את רכישת חברת הבת נען דן ברזיל מהבעלות המשותפת עם חברה מקומית מסאן פאולו, בעלות של כ-1.5 מיליון דולר. בכוונת נען דן השקיה להשקיע כ-2 מיליון דולר בהרחבת היקף הייצור של מפעל צינורות טפטוף שבבעלותה בברזיל, המספק צנרת טפטוף לפרדסים, מטעי פירות וכן גידולי מלונים ואבטיחים. היקף מכירות החברה בברזיל ב-2007 יעמוד על כ-10 מיליון דולר.

 

גרנות לשותפות עם רימון בתחום מערכות המים והביוב

 

תאגיד גרנות חתם על הסכם שותפות עם חברת רימון שבבעלות יוסי אלמלם וחברת גאון אגרו תעשיות, במסגרתו ירכוש 33% מחברת רימון, לפי שווי של 15 מיליון שקל.

חברת רימון עוסקת בייזום, ליווי וביצוע של פרויקטים בתחום מערכות המים והביוב והיא המתמחה והמובילה בישראל בטיהור בארות והשבת מי קולחין לחקלאות. במסגרת העסקה, יעביר גרנות באמצעות מיגר מערכות מידע 3 מיליון שקל לתוך רימון ותשלם 3 מיליון שקל נוספים לבעלים בחלקים שווים. שווי חברת רימון לאחר ביצוע ההסכם מוערך בכ-18 מיליון שקל.

אלמלם: "הסכם השותפות עם גרנות יצעיד את החברה קדימה, בין השאר בשל כניסה למגזר הקיבוצי, שרק מתחיל להתפתח. נושא המים המושבים בארץ ובעולם זוכה לשיעורי צמיחה של 30% בכל שנה, וחשיבות המים המושבים, שתלך ותגדל עקב המחסור במים, תהפוך את המים למשאב חיוני לא פחות מאשר הנפט".

 

מכסות הפטם ניצלו, לפי שעה

 

ועדת הכספים החליטה להסיר מחוק ההסדרים את ההצעה לביטול המכסות בענף הפטם ולהעביר אותה לחקיקה במסלול הרגיל. על פי ההצעה, מכסות היצור בענף הפטם עמדו להתבטל ויחד עמן מנגנון הפיצוי הניתן למגדלים המוותרים על המכסה שלהם ופורשים מהענף. היקף המכסות בענף הפטם כיום הוא 180 אלף טון בשנה, ובעבר קיבל כל מגדל שפרש פיצוי בגין הוויתור על המכסה.

ההחלטה על הסרת ההצעה מחוק ההסדרים התקבלה בעקבות פעילות משולבת של ארגון מגדלי העופות, תנועת המושבים, הלובי החקלאי בראשות ח"כ אבשלום וילן ובהסכמת משרד האוצר.

מזכיר ארגון מגדלי העופות, יעקב כהן, בירך על ההחלטה ואמר, כי אין זה ראוי שהחלטה שמשפיעה על פרנסתן של אלפי משפחות בישראל תתקבל בחיפזון, בלוח הזמנים הבלתי אפשרי של דיוני התקציב ומבלי שלמגדלים תהיה אפשרות להציג את עמדתם. יו"ר אגף המשק בתנועת המושבים, איציק כהן, אמר שהמאבק לא הסתיים ואם וכאשר הנושא יגיע לדיון כהצעת חוק רגילה, יאבק המגזר החקלאי נגד קבלתה. לדבריו, ביטול המכסות בענף הפטם יביא לכך שאנשי עסקים וחברות ענק תוכלנה להיכנס להקים לולי ענק ולדחוק את החקלאים הוותיקים אל מחוץ לענף.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים