חשמל יופק בין משגב עם לכפר גלעדי

טל אלמליח


קיבוץ משגב עם

הצוק בהרי נפתלי בין שני הקיבוצים ישמש להפקת אנרגיה על-ידי מים

 

המועצה האזורית הגליל העליון מפתחת תוכנית ייחודית, ראשונה מסוגה בארץ, להפקת אנרגיה בשיטה של 'אגירה שאובה' ובקרוב יסתיימו המהלכים הסטטוטוריים ויתקבלו האישורים הדרושים להקמת האתר, ליד כפר גלעדי, למרגלות הצוק עליו יושב קיבוץ משגב עם.

 

תחילת הבנייה המשוערת - בקיץ 2007. מתקני אגירה שאובה פועלים במספר מקומות בעולם, והמועצה האזורית היא הראשונה בארץ שמקימה מפעל כזה. "החדשנות של הפרויקט היא דווקא בעוכרינו", אומר אביהו ביאלי (כפר בלום), מנהל החברה הכלכלית במועצה האזורית גליל עליון המובילה את הפרוייקט. "המשרד לאיכות הסביבה מאוד זהיר ואטי בטיפול בדברים לא מוכרים וראשוניים, כחלק מטבעה והתנהלותה של בירוקרטיה ממשלתית".

 

שיטת הפקת החשמל מבוססת על בניית מאגר מים אחד במקום גבוה ומאגר מים שני במקום נמוך, וביניהם מוליכים צינור המחובר למשאבה ולטורבינה. המשאבה שואבת מים מהמאגר התחתי ומזרימה אותם אל המאגר העילי, ולאחר מכן המים יורדים חזרה אל המאגר התחתי דרך הטורבינה המפיקה מזרימת המים חשמל, וחוזר חלילה. את המים מעלים בלילה, כשהחשמל זול, ומורידים בבוקר, כשהחשמל יקר. הפער בין מחירי החשמל בלילה - 11 אג' לקילוואט, לעומת מחירי היום - 60 אגורות לקילוואט, הוא המפתח לרווח הכספי.

 

"הרעיון צמח מתוך חיפוש אחרי רווח מאנרגיה טבעית", אומר ביאלי. "את המיזם הגה המהנדס שלנו, והוא נעשה בשת"פ עם חברת קולחי הגליל העליון שהם בעלי המאגרים ועם המפעלים האזוריים. גם יזם פרטי נמצא בשותפות אתנו בהפעלת הפרויקט, ולמעשה הכל נעשה בעצמאות מוחלטת שלנו וללא כל תמיכה מהמדינה".

 

למפעל הפקת האנרגיה יכולה להיות תרומה חשובה גם לאספקת החשמל לקיבוצים במועצה האזורית הגליל העליון, ולמניעת הפסקות חשמל. הכמות שהמתקן מייצר ביום, כ-15 מגה ואט, מספקת חשמל בכמות שצורכים כל קיבוצי המועצה. הפעלתו תשחרר את הקיבוצים מהתלות המוחלטת בחברת החשמל, כשזו 'מורידה את השלטר'.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים