עסק כהלכה - יזמויות קיבוציות ב"גרנות" - איך תומכים ב"גרנות" ביזמויות הקיבוציות? * מקימים "קהילת עסקים מקצועית אזורית"! * לידיעת היזמים השיתופיים והמתחדשים

עסק כהלכה

ארנון לפיד


שרה אדום

איך תומכים ב"גרנות" ביזמויות הקיבוציות?

מקימים "קהילת עסקים מקצועית אזורית"!

לידיעת היזמים השיתופיים והמתחדשים

 

 

 

קשה לאמוד את מספרם של העסקים העצמאיים ("יזמויות") הפועלים ב-45 קיבוצי אזור גרנות. לנועה יפת, מזכירת מפעלי גרנות והאחראית על תחום ההדרכה, יש נתונים על כמאה עסקים כאלה, ולהערכתה, המספר האמיתי כפול. בקיבוצים המופרטים, מטבע הדברים, התופעה פורחת יותר (בגבעת-חיים איחוד ובמגל, למשל, עולה מספר היזמויות על עשרים), אבל גם בקיבוצים השיתופיים גדל והולך מספר היזמויות (כ-15 בשדות-ים, למשל). כך או כך, אומרת נועה, רוב העסקים האלה, שהוקמו בידי חברים חסרי ידע ניהולי ושיווקי, מגששים את דרכם, תוך ניסוי וטעייה (ולפעמים גם הפסדים) אל הרנטביליות והכדאיות הכלכלית. איך ניתן לסייע להם? דרך מקובלת, בעולם ובארץ, היא באמצעות "קהילות עסקים מקצועיות" ("פרופשנל קומוניטיז"). "קהילה כזאת", מסבירה ד"ר שרה אדום (בית-זרע), "מאפשרת לחבריה ליהנות מיתרון הגודל, תוך שמירה על הגמישות והיתרונות של עסק עצמאי. מנהל של עסק עצמאי המשולב בקהילת עסקים אזורית, פורץ את גבולות העסק הקטן, ונהנה משיתוף פעולה ומעזרה הדדית מצד עמיתיו המנהלים. חברי הקהילה המקצועית מקדמים יחד אינטרסים משותפים בהם יש יתרון לגודל, כמו פרסום, שיווק, רכש וכו'".

 

ד"ר שרה אדום היא שהביאה את הרעיון ל"גרנות". "אנחנו מבקשים לפתח תנאים הולמים לגידול בהכנסה של עסקים עצמאיים בקיבוצי האזור, באמצעות יצירת סינרגיה ביניהם", אומרת אדום, שבעבר עבדה במכון לייעוץ ארגוני בתנועה, וכיום היא יועצת לניהול בחברת קמ"ה (קבוצת מנהלים הטרוגנית). את ניסיונה הראשון בארגון קהילת עסקים רכשה עם גד"שניקים, דווקא. אז איך זה עובד ב"קהילה הגד"שניקית"? פעם בחודש (עשרה מפגשים במהלך השנה) נפגשת הקהילה - 15 גד"שניקים מכל רחבי הארץ, כולם בוגרי הקורס הגבוה לגד"ש - בפקולטה לחקלאות, ודנה בנושאים חקלאיים-אגרונומיים, שהמשתתפים עצמם ביקשו להעלות על סדר היום. "המפגשים מתקיימים באווירה בלתי פורמאלית", מספרת אדום. "צריך לראות את החבר'ה האלה מגיעים בסנדלים, עם שקיות מלאות בעשבים. במפגשים אין כמעט הרצאות פרונטאליות, אלא קשר ישיר ובלתי-אמצעי עם מקור הידע והסמכות, חילופי ידע וניסיון בינם לבין עצמם, והצגת שאלות ובעיות ומתן תשובות במקום".

 

להקמת הקהילה העסקית בגרנות שותפות גם ענת רוזנבלט (צרעה) ואיריס מסד (אייל), גם הן עובדות לשעבר במכון לייעוץ ארגוני, וכיום מנחות, יועצות ארגוניות וחונכות מוסמכות לעסקים. בגרנות, אומרת אדום, זה יהיה יותר מורכב, כיוון שמגוון העסקים רחב, ורבים מהם היו בעבר ענפי שירות. כאן הן מתכננות, בשלב ראשון, קורס ניהול עסק עצמאי בקיבוץ (ייפתח ב-26 ביוני), שיקנה שיטות וכלים לניהול עסק, והעצמה אישית. בשלב השני יתמקדו בבנייה ובהפעלה של קהילות עסקים תחומיות (כל קהילה תתמקד בתחום עסקי מסוים, או תחומים קרובים), ושילוב בין קהילות העסקים התחומיות. מדי רבעון יתקיים מפגש (הפנינג) של כל הקהילות העסקיות התחומיות, בו יתמקדו ברישות (נט-וורקינג), קידום עסקים ופרויקטים, ולמידה משותפת.

 

אדום מבטיחה הקניית שיטות וכלים עסקיים והדרכה ביישומם המעשי בשטח; ליווי ותמיכה אישית בהתמודדות עם מכשולים בדרך לפיתוח העסק; העצמה ופיתוח אישי של כל משתתף; בניית קהילות מקצועיות מלוכדות, שיגבירו את יכולתו של כל חבר בקהילה לקדם את עסקו, ושילובם יחד לקהילה, המאפשרת לכל חבר לפתח את העסק שלו באווירה אוהדת ותומכת, תוך שיתוף פעולה עם החברים האחרים.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים