ועכשיו: עוזבים לשכונה

קרני עם-עד


קיבוץ אילון

שתי משפחות מאילון עברו מהקיבוץ לשכונת ההרחבה הסמוכה (לאחר שהודיעו על עזיבה) * ולאחר שנמצא הסדר למשכנתה לצורך הבנייה * מי הבא בתור

 

120 משפחות מאכלסות את שכונת ההרחבה של קיבוץ אילון, המכונה "אחוזת ואן גוך". שבע מתוכן הן משפחות של בנים וחברי קיבוץ שעזבו את אילון לפני כמה שנים ושבו להתגורר בסמוך לו לאחר שהשלימו את בניית ביתם, ושתיים נוספות עברו היישר מהקיבוץ לשכונה, לאחר שהודיעו על עזיבה. אחת מהעוזבות ה"טריות" מעידה כי בעבר היו המשפחות, שביקשו להחליף מעמד מחבר לתושב, נאלצות לעבור תקופת "צינון" של עזיבה פיזית למשך שנה. רק לאחר הפנייה של שתי המשפחות האחרונות, להישאר במעמד של חברים במהלך תקופת הבנייה ולעזוב עם סיומה - שונה הסעיף.

 

מנהלת הקהילה של אילון, שרה סוויד, מכחישה כי הייתה קיימת תקופת צינון כזו. לדבריה, היות שכל בתי הקיבוץ משועבדים לבנק, ולחברים אין יכולת לשעבד אותם מול משכנתה (לפחות עד ביצוע השיוך המלא של הדירות), ניגשו החברים לבנק וקיבלו משכנתה, כנגד הבטחה לרישום נדל"ן (קיבוצי) על שמם בעתיד. לדברי סוויד הקיבוץ אינו מעודד עזיבת בנים וחברים לשכונת ההרחבה, אלא "מעודד בנים שעזבו לחזור ולהתגורר בשכונה".

 

ש: אין חשש שהשכונה תבלע את הקיבוץ?

"חשש אינו פרוגראמה. הקיבוץ פועל לשמירת האיזון בין תושבי השכונה וחברי הקיבוץ הוותיק. בכוונת הנהלת אילון להעביר את מרב הפעילויות המוניציפאליות לטיפולו של הוועד המשותף".

 

ביום שלישי השבוע התקיימה באילון אסיפת קיבוץ, בה נדון התקנון המשותף לשכונה ולקיבוץ, ונקבעו גופים מנהלים משותפים.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים