מלוא הטנא - חג השבועות בתנועה הקיבוצית

מלוא הטנא

תחיה שירן


לחץ להגדלה

הביכורים * הביקורים * המגילה * החלב * הלחם * וכל השאר * חג שבועות תעשה לך (אלא מה)

 

החלב שלנו נתונים מאלפים על פרת החלב הישראלית מספק, לכבוד "החג הלבן", מאיר בראון (גן-שמואל), מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר. ולפני הכול, יש כבוד (בינלאומי): הפרה "שלנו" מייצרת כיום את הכמות השנתית הגבוהה ביותר בעולם של חלב, שומן וחלבון חלב. לדברי בראון, נובע ההישג הזה ממאמץ של מחקר ופיתוח, חומר גנטי משובח והתמקדות מתמדת בשיפור הזנת הפרות, בהדרכת הרפתנים ובממשק של מבני הפרות ותנאי מחייתן. אגב, תכולת החלבון והשומן בחלב הוא אחד המדדים המשפיעים על איכותו, טעמו ויעילות הייצור שלו.

 

סיכומי התאחדות מגדלי הבקר לשנת 2005 מראים כי הפרה פליקס(!), מקיבוץ מעלה-גלבוע, ילידת 1990, הייתה בעלת "תנובת החיים" הגדולה ביותר בישראל: 175,929 ק"ג במשך 12 תחלובות (המלטות). הפרה המניבה ביותר אשתקד הייתה נעה, ממשק "האחים שמואלי" שבמושב ציפורי, עם 19,911 ק"ג חלב ב-321 יום, והעדר המניב ביותר חי במושב השיתופי הבונים, עם כ-12,852 ליטר לפרה. הרפת הגדולה במדינה שייכת במשותף ליישובים יפעת, מרחביה ומגידו, ובה 1,010 פרות. בישראל יש כיום כ-1,048 רפתות בקר לחלב. העדר הישראלי מונה כ-110 אלף פרות חולבות, המייצרות כ-1.150 מיליארד ליטר חלב בשנה - וזוהי, כאמור, התנובה הגבוהה בעולם. ארה"ב מזדנבת אחרינו עם כ-9,500 ליטר לפרה (בשנה) במקום השני, ואחריה אירופה המערבית עם 7,500 ליטר לפרה. ומהיצרן לצרכן: תושבי ישראל צורכים, בשנה, כמעט 160 ליטר של מוצרי חלב (מגולם) לנפש.

 

טנא הנשיא מגדלי הירקות מבקרים השבוע בבית הנשיא משה קצב, ומגישים לו ולרעייתו סל ביכורי ירקות, חדשים וותיקים, לכבוד חג הביכורים.

 

ואהבת את הגר בחג השבועות נוהגים לקרוא את מגילת רות, המעלה על נס את היחס לגר, לנוכרי ולאלמנה. במרכז בינ"ה (מרכז ללימוד תרבות ישראלית וזהות יהודית של התנועה הקיבוצית) מקיימים גם השנה את המסורת הזו, כאשר היחס לנוכרי וחוק האזרחות השנוי במחלוקת ניצבים לנגד עיני הקוראים במגילה. הפעם יקבל האירוע (1.6) נופך אקטואלי מרגש: קוראי הקטעים מתוך המגילה יהיו "גרים תושבים ואזרחים", ביניהם מתנדבים, עולים, עובדים זרים, ערבים ועוד.

 

הלחם לבדו בחג השבועות (שישי, 2.6) עורכות משתלות גבעת-ברנר תחרות באפיית לחם ביתי, במהלכה ישתפו המתחרים את קהל הצופים במתכוניהם ובצורות האפייה השונות. הקהל יוזמן לבחור את הזוכה, באמצעות טעימה. ההשתתפות בתחרות מותנית בהרשמה מראש, בטלפון: 050-6803800. לציבור הרחב הכניסה חופשית: כולם רשאים לבוא, לטעום, להתרשם ולבחור.

 

בועז, רות הפארק האוסטרלי "גן גורו" (ניר-דוד) ממשיך במסורת החביבה שהנהיג בחג השבועות (3-1 ביוני): כל המבקרים הנקראים רות או בועז - ייכנסו ללא תשלום.

 

על הדשא בבארי מתקיים הערב (1.6) אירוע מוזיקלי חגיגי, ששיאו יהיה המופע של עברי לידר "זה לא אותו דבר". למחרת, ביום שישי (2.6), על הדשא של "פאבארי", הפאב המקומי, יופיעו "שליחי הבלוז" במחווה ל.QUEEN-

 

כיסופים לחקלאות מחר, 2.6, תתקיים בכיסופים פעילות חגיגית למשפחות (בתשלום). המשתתפים ייפגשו במגרש החנייה של הקיבוץ ומשם יסיירו במכוניות הפרטיות, במאורגן, בשדות הקיבוץ, תוך קבלת הסבר על ענפי החקלאות השונים, ביניהם קציר חיטים. לאחר הסיור יתקיים טקס שבועות מסורתי ובסיומו אירוע ספורט היתולי לכל המשפחה.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים