הגליל בידינו

ארנון לפיד , אורה ערמוני


החברים והתושבים בקיבוצי הגליל העליון השתתפו בכנס ענק (שלושה ימים!) כדי להשפיע ולקבוע (מלמטה!) מה יהיה סדר היום של המועצה האזורית (וגם שלהם) בשנים הבאות * דמוקרטיה אזורית לתפארת, הגרסה הצפונית

 

תוסס בגליל העליון. בסוף השבוע (13-11במאי) הגיעה שם לשיאה עבודת הכנה מתמשכת, שנועדה לרתום ולשתף את התושבים בקביעת היעדים, הכיוונים והמגמות של פעילות המועצה לשנים הבאות. בשפתה של אורית דניסמן (שניר, שכונת ההרחבה), האחראית לתהליך ומנהלת המחלקה לתכנון אסטרטגי ומידע במועצה, זה נשמע כך: "כיום מספקים הקיבוצים את רוב השירותים לחברים, ולמעט בתחום התרבות, המועצה כמעט לא נפגשת עם התושבים. לאור השינויים הדמוגרפים, כתוצאה מההרחבות, עולה השאלה, האם לשמר את המצב הקיים, או לשנות. אנחנו רוצים לשמוע מהציבור מה חשוב לו שיקרה באזור בשנים הקרובות בכל התחומים - מוניציפאלי, חברה, חינוך, כלכלה ותעסוקה, פיתוח פיזי ואיכות הסביבה".

 

זה התחיל בהיערכות פנימית במועצה, בספטמבר אשתקד. בדצמבר הובאה התוכנית למליאת המועצה. בהמשך שולבו בה בעלי תפקידים בקיבוצים, ובמארס-אפריל נחשף התהליך בכל קיבוץ וקיבוץ, במפגשים של נציגי המועצה עם חברים ותושבים, שהוזמנו להשמיע ולהציע נושאים לסדר היום. עכשיו, משנסתיים שלב "הצפת נושאים", אורית "עסוקה, לחוצה וקצת נרגשת" לקראת אירוע השיא: כנס אזורי בן שלושה ימים (בכפר-בלום), אליו מוזמנים כל גלילי וטוב (ראו מסגרת). כתום הכנס יהפוך הצוות המארגן, המורכב ממנהלי המחלקות במועצה, לצוות ציבורי, אליו יצורפו אנשים נוספים.

 

אין זו פעם ראשונה שתושבי הגליל נקראים להשתתף בקביעת סדר היום של מועצתם. ב-1993התקיים "כנס מעלות", במתכונת מצומצמת יותר, וגם לפני כשבע שנים התקיים כנס דומה.

 

ש: ומה קרה לתוכנית האב שנטוותה אז?

אורית דניסמן: "הרוב בוצע, ולעתים אף בהצלחה גדולה משציפינו, כמו ההרחבות בקיבוצים, וחלק לא - כיוון שהתברר שהכיוון לא היה נכון. אבל צריך לזכור שהתוכניות הקודמות נעשו לפני תהליך השינוי. רוב הקיבוצים עברו מאז משברים לא-קלים ותהליך הפרטה, ונוספו הרבה תושבים בהרחבות. גם התבגרנו דמוגרפית - הגיל הממוצע בקיבוצים מתקרב ל-60 והצרכים וסדרי העדיפויות השתנו מאוד: יותר אנרגיות ודאגה מושקעות היום בשיוך דירות, בפנסיה, בעתיד האגודה החקלאית. החלטנו שצריך למצוא דרך אחרת לצמיחה".

 

אהרון ולנסי, ראש המועצה האזורית, מציג את שלוש המטרות שמאחורי הכנס: קביעת היעדים לחמש-שבע השנים הבאות על-ידי הציבור; שיתוף פעולה מלא של הציבור בצוותי המימוש של הרעיונות והפרוגראמות - ולא כעניין זמני, אד-הוק בלבד, אלא כשיטה; חיזוק והגברת הביטחון העצמי של החברים "בתקופה שבה הממלכה לא כל כך דואגת לאזרחיה, בעיקר לא לקיבוצניקים". "הצעד שאנחנו מבצעים", אומר ולנסי, "הוא ניצחון".

 

ש: ניצחון?

אהרון ולנסי: "כשעושים ומתקדמים, זה ניצחון".

ולנסי גאה ב-21 שכונות קהילתיות המוקמות בקיבוצי המועצה ונמצאות בשלבי בנייה שונים, חלקן מאוכלסות. "אני רוצה להגיע למצב, שבו תהיה לכל יישוב ויישוב עצמאות גדולה, עם חזון ותוכנית עבודה", הוא אומר, ומשתבח בפעילות המועצה: "בשותפות מלאה עם משקי הגליל העליון אנחנו מפתחים מקומות עבודה נוספים; השנה נפתור, בהשקעה של מיליונים, בעיות תשתית בקיבוצים, שהם עצמם לא יכולים לממן. בתהליך האסטרטגי נאשרר כמה תהליכים שכבר מתקיימים, ואחרים נחדש. בשותפות עם גופים פרטיים, ובעיקר עם המפעלים האזוריים, אנחנו משקיעים במקורות אנרגיה נקיים - מים, שמש וגז. קורים דברים יפים בגליל".

 

ש: ולמרות זאת סובל הגליל מהגירה שלילית.

"כבר לא. נכון שכמו בכל הקיבוצים, דברים נגמרים. מה לעשות, אפילו בגליל אנשים מזדקנים. אבל ההגירה השלילית מהגליל נבלמה לפני שלוש שנים, ובשנתיים האחרונות גדלנו ב-1,500 איש. עד 2012 יתווספו לנו 7,000 תושבים נוספים, רובם משפחות צעירות".

 

ש: האופטימיות שלך היא אמיתית, או מאילוצי התפקיד?

"האופטימיות שלי היא מלידה. יש מציאות מסוימת, והבחירה בידיך איך לראות אותה".

ההרחבות הקהילתיות בקיבוצי הגליל העליון הן - או יהיו, בסופו של דבר -  סיפור הצלחה.  15 מהן כבר בתהליך שיווק, שש קרובות לכך, וארבע מאוכלסות באופן חלקי או מלא. בחג השבועות יתקיים בהרחבות "בית פתוח". שרוליק קנול (הגושרים), האחראי במועצה על שיווק ההרחבות, וגם על הקליטה והתעסוקה, מבטיח קבלת פנים חמה למבקרים ולמתעניינים: בכל הרחבה יקבל אותם נציג מקומי, ידריך ויענה על שאלות. לכמה אתם מצפים? - "למיליונים", צוחק קנול, ומקווה לכמה מאות. "אנחנו לא עוסקים במכירה עצמה, אלא רק נותנים מטרייה שיווקית", אומר קנול, "אנחנו מביאים את הסוס לשוקת. הקיבוצים אמורים לגרום לו לשתות".

 

שלושה מבצעים כאלה התקיימו בשנתיים האחרונות. האחרון, שהתקיים בסוכות ואורגן על-ידי הרשות לפיתוח הגליל, לווה בפרסום רעשני, והביא לגליל אלפי מתעניינים. כמה מהם סגרו עסקה? קשה לדעת. "ביום שיתמלאו כל 25 ההרחבות, עם ממוצע של 120 משפחות בהרחבה, יתווספו לגליל 3,000 משפחות. אנחנו נגיע לזה", מבטיח קנול.

 

דעת יחיד - פגישה שכזאת

אורה ערמוני

 

באתי, ראיתי, נפגשתי, התחבקתי, שתיתי, אכלתי, שמעתי, השמעתי * עכשיו נחכה למסקנות ולביצוע * חוויות מהכנס בגליל

 

יפה עשו מארגני "מבט לעתיד", התהליך האסטרטגי שמובילה המועצה האזורית גליל עליון, שזימנו אותנו, התושבים, לאירוע בן שלושה ימים שכלל חוויות, הרצאות ודיונים ונועד לקביעת עתידנו במו רצוננו וידינו - והפעם בגליל שלנו, בכפר-בלום. דשא בית העם, שרגיל לארח אירועים גדולים ואנשים חשובים ממרכז הארץ, קידם הפעם אותנו, המקומיים - קהל הבית - בחום (תרתי משמע) ובמבחר מטעמים. לאחרונה, אם אינני טועה, פגשתי את מרבית הנוכחים באירוע דומה לפני יותר מעשר שנים במעלות - משם, לאור מסקנות התהליך האסטרטגי, יצאו כמה דברים טובים מאוד, כמו "החינוך הבלתי פורמאלי", העולה כפורח, ו"מעמד האישה", שזוכה להתייחסות הראויה לנושא נכבד כל-כך. מכיוון שראש המועצה האזורית, אהרון ולנסי, נדד לאחרונה במשך שבועות מיישוב ליישוב לשכנע בחשיבות התהליך והבטיח שכל דבר שייאמר - יירשם, ולכל רעיון תהיה התייחסות ו"לא מה שהיה הוא שיהיה" - באתי, ראיתי, נפגשתי, התחבקתי, שתיתי, אכלתי, שמעתי, התעצבנתי (לא יותר מדי), השמעתי, ושבתי הביתה מהעמק, אוי כמה חם, להר.

 

הייתה שמחה גדולה לפגוש מכרים משכבר הימים, וקצת צער להיווכח שהזמן לא פוסח על איש מאתנו. אבל היו גם הרבה צעירים, בעיקר מ"ההרחבות" ומ"השכונות", צעירים שיש להם מה לומר, מה להציע, שאינם ציניים, ושמוכנים לעשות. היו גם הרצאות של מומחים וחשובים, וזה היה פחות חשוב, לטעמי, וגם קצת ארוך מדי, לקוצר סבלנותי. הרי באנו, כך אמרו לנו, להשמיע את רצוננו. ואכן, בזמן הקצר מדי שנותר - השמענו, רשמו, התווכחו, ועכשיו לא נותר אלא לצפות לכך שהחומר מכל שבע ה"תחנות" - "חינוך בראש פתוח", "חברה וקהילה", "שירותים מוניציפאליים", "כלכלה ותעסוקה", "יוצרים תרבות ופנאי", "פיתוח פיזי ותשתיות" ו"איכות הסביבה" - ייאסף, שהביקורת תתקבל בלי כעסים מיותרים, שיוסקו המסקנות, שיוצעו הדרכים לביצוע, לשינוי, והעיקר - שיינתנו מספיק משאבים לצורכי הרוח והתרבות.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים