כל משפחה שמעוניינת להיקלט באורטל תשלם 50 אלף דולר

כל משפחה שמעוניינת להיקלט באורטל תשלם 50 אלף דולר 

טל אלמליח 


אורטל

הסכום מיועד לבניית הבית (את החצי השני ישלים הקיבוץ) ומוגדר כדמי הצטרפות לקיבוץ ולא כקניית מניה בנכסיו. יש כבר רשימת המתנה 

 

משפחה שרוצה להתקבל לחברות בקיבוץ השיתופי אורטל שברמת הגולן, צריכה לעבור מועמדות של שנתיים, ולשלם 50 אלף דולר, סכום שרובו מיועד לבניית בית חדש אליו ייכנסו בתום תקופת המועמדות, בסטנדרט אחיד של 100 מ"ר בנוי על מגרש של חצי דונם. החידוש הזה פועל מזה שנה לאחר החלטה אסטרטגית של חברי הקיבוץ להגדיל את אוכלוסייתם דרך קליטה ולא בדרך של בניית שכונה קהילתית.

 

הסכום שנקבע הוא כמחצית עלותו של בית וחושב על פי 1,000 דולר למ"ר. את החצי השני משלים הקיבוץ מתוך הערכה כי בנייתו של בית תעלה כ-100 אלף דולר.

 

"אנחנו קיבוץ קטן יחסית, 50 משפחות שהן כ-260 איש", אומר שגב ירבעם, מזכיר אורטל. "לפני מספר שנים, כחלק מתהליך של חשיבה על עתיד המקום, החלו לחשוב איך מרחיבים את אוכלוסיית הקיבוץ. לאורך השנים נערכה הקליטה באורטל בצורה המסורתית הישנה - דרך התק"ם או ישירות דרך הקיבוץ, כשהמועמדים עוברים מבחנים ומיון כרגיל. הדגש היה על קליטת משפחות בעלות מקצוע ועם ילדים, ונקלטו משפחה-שתיים בממוצע בשנה. צורת הקליטה המסורתית לא משכה מספיק אנשים, והיה צורך ביצירת מסלול ש'מדבר' אל קהל היעד. במקביל לגיבוש ההכרה בצורך לקלוט, הכריעו חברי הקיבוץ לפני שלוש שנים, לאחר תהליך חברתי ארוך בליוויו של ישראל צופים, על כך שהם רוצים להמשיך את דרכו השיתופית של הקיבוץ".

 

לאחר שבדקו אפשרות של הקמת שכונה קהילתית, הגיעו באורטל למסקנה שהקמת שכונה תגרור הפרטה של הקיבוץ. משה פרחי, רכז ועדת הקליטה, מדגיש כי לאור החלטת הקהילה באורטל להמשיך בדרך השיתופית, ירדה האופציה הזו מעל הפרק. בתוך כך עמדה בפניהם בעיה נוספת: מלאי הדירות הפנויות הלך ואזל.

 

במקביל התרחש תהליך נוסף בנושא התרחבות של הקהילה: הוותיקים שהקימו את הקיבוץ, בני 53-45, תבעו לשנות את נוהל הקליטה הרגיל, שבו החבר החדש זכאי לאותו חלק בנכסי הקיבוץ שאותם יצרו והשביחו הוותיקים. כך, מתוך מצוקת הדיור והצורך להיענות לדרישת הוותיקים, הגיעו באורטל להחלטה על הקמת 'שכונה קיבוצית', שהנקלטים בה ישלמו 'דמי קליטה', ויהפכו להיות חלק מהקיבוץ.

 

בהחלטה הזו ויתרו ותיקי אורטל על בניית בתים חדשים שאליהם הם בעצמם יעברו, כפי שנהוג ברוב הקיבוצים. "סימנו לעצמנו מטרת יעד של קליטה של 4-5 משפחות בשנה, והתחלנו לשווק, החל משנה שעברה, את 'המוצר' הזה באופן אינטנסיבי. כיום נמצאות מספר משפחות בתהליך כניסה למועמדות, ומסתמן שנהיה ב'צרות של עשירים'- כי יש יותר ביקוש מהיצע", אומר פרחי.

 

"לא מדובר כאן בקניית מניה", מדגיש שגב המזכיר. "הסכום הזה אינו רכישת חלק מנכס, אלא דמי הצטרפות, למקום שהוא בנוי, מבוסס בתחום הכלכלי, מפותח מבחינת שירותי הקהילה ובעיקר החינוך, ומעניק ביטחון סוציאלי - ערבות הדדית מלאה. במידה והנקלטים מעוניינים לעזוב את הקיבוץ, מוחזר להם חלק יחסי מהכסף, לפי זמן שהותם בקיבוץ. עוד מוקדם לדבר על הצלחה, אבל זה קורה - אנחנו מתחילים לבנות בקרוב את הבתים החדשים ונעשה את זה במקביל לקליטת המועמדים".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים