מחכים ל"בום" - בעקבות נפילת הקסאם ביד מרדכי

מחכים ל"בום"

שירלי זינגר


קיבוץ יד מרדכי

רקטת קסאם נחתה סמוך לחדר האוכל של יד-מרדכי בשעת ארוחת הערב * לא נפגע איש * אך בקיבוצים שבקו האש גוברת הדאגה * דוח מהשטח

 

בליל שבת, במהלך ארוחת הערב בחדר האוכל של יד-מרדכי, הופרה השלווה בקול נפץ אדיר של רקטת קסאם, שנחתה במגרש הספורט הסמוך. עשרות החברים, אלה ששהו בחדר האוכל ואלה ששהו בבתיהם, יצאו למקום נפילת הרקטה, חלקם מבוהלים מאוד. מזכיר הקיבוץ, יוסי שחר, אמר כי הנפילה במרכז הקיבוץ, בשעה שבדרך כלל יש בה פעילות ערה - מדאיגה. שעות ספורות לפני נפילת הרקטה שהה בקיבוץ הרמטכ"ל, דן חלוץ, שהגיע לשם כדי לקחת חלק באזכרה לאשת חבר מהשירות הצבאי. אברמי אבני (55), מנהל התחזוקה של מכוורת יד מרדכי-עלית, מספר על החוויה שטילטלה את יד-מרדכי ואותו בליל שבת האחרון: "סיימנו את ארוחת הערב בחדר האוכל והלכנו הביתה, לחדר. אנחנו גרים במרחק של כ-300 מטרים מחדר האוכל. ישבנו ואמרנו 'איזה יופי שהחג עבר בשקט', כי הבת והנכד שלנו הגיעו מהצפון ואנחנו אומנם כבר רגילים לקסאמים, אבל כשבאים אורחים, לא נעים לשמוע בומים. בשעה שמונה וחצי בערך נשמעה במערכת הכריזה האזהרה הקבועה: 'שחר אדום'. מי שלא רגיל להתראה הזאת, יכול לקבל התקף לב רק ממנה". אבני מוסיף ומספר שהמשפחה נכנסה לתרגולת הקבועה: "מביטים בשעון, סופרים עשרים שניות ושומעים בום. בדרך כלל זה קול די עמום, מרחוק. הפעם, להפתעתנו, הגיע 'וואחד' בום, זץ רציני שהרעיד את כל הבית. הלכנו לחפש את הנפילה ומצאנו את הקסאם תקוע באדמה במרחק של כעשרים-שלושים מטרים מחדר האוכל ומאולם הספורט. למזלנו, לא התקיימה השבוע הפעילות הקבועה של הילדים באולם, ובנס זה עבר בשלום".

 

ש: הנפילה במרכז הקיבוץ שינתה במשהו את ההרגשה של החברים?

אברמי אבני: "אני מעריך שכן. לילדים זו ממש טראומה. אני שומע מחברים בקיבוצים השכנים, כרמיה וזיקים, על ילדים בני עשר שהתחילו להרטיב במיטה ומתמודדים עם חרדות קשות. גם למבוגרים זה ממש לא נעים: אתה יושב בבית, לפעמים באמצע הלילה, שומע את ההתראה בכריזה ויושב כמו טמבל ומחכה לבום. אין חדר ביטחון ואין לאן ללכת".

 

הג'יהאד האיסלאמי נטל אחריות על שיגור הקסאם. לפני השיגור ואחריו ירה צה"ל ממושכות לעבר שטחים בצפון הרצועה, שמהם פועלות החוליות לשיגור הקסאמים.


קיבוץ יד מרדכי _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים