מסובין בכיף

סימה טלמון

 

בבית החינוך "אופק" בגליל-המערבי החליטו לא לוותר על התרבות והמסורת הקיבוצית * והתלמידים מפיקים בגדול(!) סדר פסח עצמי * כזה ראה וחדש


5 אבות סדר ב"אופק"

על רקע חיסול חגיגות הסדר בקיבוצים רבים וסגירת חדרי-האוכל, החליטו בבית החינוך "אופק" להדליק את האור בחדר-האוכל של עברון. לפני היציאה לחופשת הפסח, קיימו החניכים חגיגת סדר כהלכתו.

 

"ערב טוב מוסד יקר, ערב טוב מוסד חביב, ברוכים הבאים לסדר פסח 2006, הלא הוא חג האביב. כמיטב המסורת בדורות האחרונים נספר לכם על יציאת מצרים, ולאוכל תחכו שנים. אז שבו בנחת, התרווחו בכיסא, התמלאו ברון ובגיל, אל תאכלו מצות ואל תשתו מיץ, כי סיפורנו עכשיו מתחיל..." (מתוך הגדת "אופק")

 

המסורת של חגיגות סדר במוסדות החינוך של הקיבוץ-הארצי החלה באמצע המאה הקודמת, כשהוקמו המוסדות החינוכיים והונהגה בהם הפנימייה. לפני עשר שנים התאחדו המוסדות החינוכיים "נעמן" ו"אשרת" והפכו לבית חינוך "אופק". אז גם בוטלה הפנימייה ועמה עמדו להתחסל חיי התרבות התוססים, שהיו חלק חשוב ומהותי במערכת החינוך הקיבוצית. אבל ב"אופק" לא ויתרו על חיי התרבות בכלל, ועל פסח בפרט. חניכי י"ב החליטו להמשיך את המסורת, לאחר הפסקה של כמה שנים. בשש השנים האחרונות מתקיימת חגיגת הסדר מדי שנה.

 

כוס ראשונה מוקדשת לאביב:

"כוס ראשונה, כוס לאביב,

ולכל הפרחים שצומחים סביב.

לנרקיס, לכלנית, לפרג ולכרכום,

ולחיותה-נח-עמון, שגידלה אותם בחום"

(חיותה נח היא מנהלת גן הנוי בו עובדים החניכים)

 

הלוגיסטיקה סביב האירוע לא פשוטה כלל ועיקר: הסעות מהקיבוצים בשעות הערב, הזמנת אוכל (מהמטבח האזורי), עריכת שולחנות, הקמת בימות, הכנת הופעות וכיו"ב - כל זה בשנה שבה החניכים עושים בחינות בגרות ומסע לפולין. והתוצאה: בערב יום ראשון בשבוע שעבר התאספו כ-300 חניכים, מחנכים, מדריכים ומורים, סביב שולחנות ערוכים כדת וכדין, בחדר-האוכל של קיבוץ עברון. האורות דלקו, הפנים נהרו, שירי חג התנגנו במערכות הרמקולים והשמחה שרתה בקרב הנאספים.

 

כוס שנייה מוקדשת למדינה:

"למדינה שלנו את הכוס נרימה,

וכולנו ביחד נצעד קדימה.

אל העבודה כולנו נצעד במרץ,

בליכוד ובאיחוד לאומי נבנה יחד ארץ.

נאחל למדינה שינוי והצלחה,

כי ישראל ביתנו - נייט נייט דא!

שיהיו הרבה ירוקים, אבל לא מהחמאס,

ושבסוף היום ביחד נצעד יחד ש"ס!"

(מתוך הגדת "אופק")

 

"אבות הסדר", חמישה תלמידי י"ב, הובילו את החגיגה ביד רמה, כאילו נולדו לנהל סדר פסח. הם היו מלאי חיים, רהוטים ועליזים. התוכן הושתת על הגדה מקומית, שנכתבה על-ידי חניכי י"ב והותאמה לאירועים אקטואליים המתרחשים בבית החינוך ומחוצה לו. הקטעים המקומיים השתלבו בקטעי מסורת מההגדה הקיבוצית, בשירה בציבור ובהופעות שכללו את "מה נשתנה", "חד-גדיא" ו"אחד מי יודע". לחלק מהחניכים הייתה זו תזכורת לחגיגת הסדר הקיבוצית, שעברה מן העולם.

 

כוס שלישית מוקדשת ל"מוסד" (כן כן, כך קוראים עדיין לבית הספר ולבית החינוך), וכוס רביעית מוקדשת לשכבת י"ב, שנקראת "שפיכצבים":

"כוס רביעית, כוס לשכבת שפיכצבים,

שאת הסדר הזה בזכותה אנחנו חוגגים.

מוסדנו מורכב מהרבה שכבות נפלאות,

ושפיכצבים היא שכבה שעשתה פה רבות.

לפני הצבא ולקראת שנת השירות,

רובנו הולכים לקבל תעודת בגרות,

אז לקראת עזיבתנו, נאמר לכם תודה,

ותדעו שמחכה לכם עוד המון עבודה".

(מתוך הגדת "אופק")

 

הייתה זו אחת השעות היפות של בית החינוך, שביטאה את הערכים התרבותיים והמסורת שנוצרו ונשמרו במהלך השנים, יצרה אינטגרציה ושילוב בין חניכים צעירים לבוגרים, הוכיחה שהרוח הקיבוצית השיתופית קיימת ובועטת ובעיקר, הקנתה לחניכי י"ב ולחניכי "אופק" כולם תעודת בגרות קיבוצית, שהיא לא-פחות חשובה מהתעודה הרשמית של משרד החינוך.

 

רמז למסורת העבר ניתן בסיום ההגדה:

"ולסיום נגיד תודה לכם, שחגגתם אתנו ת'סדר,

מקווים שההגדה וההופעות היו קצת יותר מבסדר.

ועכשיו, נייעץ לכם עצת אחיתופל

הבה כולנו נפצח ב... מלחמת אוכל!!!"

(הכוונה לאירועים מהעבר, בהם עשו החניכים, בסיום מסיבת הסדר, "מלחמת אוכל", כלומר, השליכו אחד על השני את השאריות.... הפעם זה לא קרה)

 

גאוות יחידה חינוכית

 

בית חינוך "אופק" חוגג עשור * ויש הישגים

 

בית חינוך אופק חוגג השנה עשור לאיחוד בין שני מוסדות חינוך: "נעמן" (כפר-מסריק, עין-המפרץ ויסעור) ו"אשרת" (געתון, יחיעם, סער, עברון ושמרת).

 

בית החינוך מונה כ-520 תלמידים ותלמידות. במהלך העשור נבנתה בבית הספר "גאוות יחידה", המושתתת על תוצאות מוכחות - הן בתחום הלימודי והן בתחום החינוכי.

 

בבית החינוך פועלות תוכנית חינוך ייחודיות, שחלקן מושתתות על מסורות העבר בבית החינוך. יש שם משק לימודי (דגייה, משק-חי וחממה), במסגרתו נעשות עבודות גמר שמתבססות על למידה, מחקר והסקת מסקנות סביב נושאים בתחום החי והצומח. חניכי בית הספר חייבים להשתתף בפרויקט מחויבות אישי, שכולל התנדבות בקהילה. אחת הפעילויות הייחודיות של חניכי ט' ו-י"א היא יציאה עם חיות מחמד לבתי ספר של ילדים מוגבלים ולבתי אבות. הקשר שנוצר בין הילדים, הקשישים וחיות המחמד יוצר תגובות חיוביות מאוד. מלבד כל אלה, מקיים בית הספר מועדון כדורעף שהפך למעצמה, ובו קבוצות של בנים ובנות בכל הגילאים. השנה, עלתה קבוצת "אופק" לגמר אליפות בתי הספר, וזכתה במקום השני.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים