משקי קצר | עניינים כלכליים בקיבוצים

משקי קצר

אריק בשן


רהיטי עין חרוד מתוך ynet

מוכרים אחזקות

 

גאון אגרו, בבעלות קבוצת בני גאון, מוכרת את אחזקותיה (13%) בעמיעד מערכות סינון בתמורה ל-42 מיליון ש"ח. החברה, שבשליטת קיבוץ עמיעד, המייצרת ומשווקת מערכות סינון לצנרת השקיה, הנפיקה, כזכור, בבורסה הלונדונית, בה גייסה 11 מיליון דולר. ההנפקה הגדילה את שוויה כמעט ב-90%. גאון אגרו מרוויחה מהמכירה כ-26 מיליון ש"ח.

 

אורטל, נווה-אור, יצרנית יציקות סגסוגת אבץ לתעשיות שונות, מתמודדת היום כנגד מי שטוען כי קיבל הסכמה עקרונית בעבר לרכישת % 51 ממניותיה, חברת וורלד הולדינגס, שתביעתה מתבררת היום בבית המשפט. מנגד, מקווים בקיבוץ כי יוכלו להשלים בהקדם עסקה למכירת כל אחזקות אורטל לחברת אינספייר. נווה-אור מחפש מזה זמן רוכש פוטנציאלי לחברה שבשליטתו. המו"מ המתקדם ביותר הוא, כאמור, עם חברת אינספייר, ואם זו תציע תג מחיר שיעמוד בתנאי הקיבוץ ויאפשר הסדר מקביל עם הבנקים ביחס להלוואות שניתנו לו בעבר - תתבצע העסקה בהקדם.

 

משווקים מוסדיים

 

אפיקים רכב חשמלי זכתה במכרז להספקת קלנועיות לבתי החולים שיבא וסורוקה, וכן לאוניברסיטת בר-אילן. בשלב זה מדובר בעשר יחידות "משטחית" (17 אלף ש"ח כל אחת), המותאמות לשימוש מוסדי, מצוידות במשטח העמסה ויכולות לשאת עד 250 ק"ג. למשטחית יכולת גבוהה לניידות ולתמרון במעברים צרים ובמעליות, והיא מופעלת על-ידי מצבר חשמלי ידידותי לסביבה.

 

רהיטי עין-חרוד מאוחד יספקו למשרד החינוך יחידות תאי שירותים, ארוניות וספסלים העשויים מחומרים עמידים לאש ולחומרים כימיים. בשלב ראשון מדובר על כ-1,200 יחידות למחוז הצפון, בהיקף של 1.5 מיליון ש"ח. בעתיד יסופק הריהוט המיוחד גם לשאר המחוזות בארץ. ההספקה למשרד החינוך נעשית באמצעות חברת השיווק מ.נ.ל.

 

סוגרים שנה (טובה)

 

שלוש שנים אחרי קריסת המתחרה העיקרית, רמדיה - ממשיכה לדהור מטרנה, מותג תחליף החלב של מוצרי מעברות. החברה מחזיקה כיום ב-55% מנתח השוק ומציגה שיפור ניכר בתוצאותיה לעומת 2004. ההכנסות מזנקות ב-33% ל-385 מיליון ש"ח - 213 מיליון מהם תרומת מטרנה, 43 מיליון ש"ח ממזון לחיות מחמד, ו-77 מיליון הכנסות מחברת תוספי המזון, אלטמן.

 

ארד, בשליטת דליה ורמות-מנשה, גם היא גדלה ב-4%, ל-313 מיליון ש"ח, עם רווח נקי של 27 מיליון ש"ח (לעומת 29 מיליון אשתקד). לדברי מנכ"ל הקבוצה, גבי ינקלוביץ, במהלך הרבעון האחרון חזרה הצמיחה לקצב דו-ספרתי, עם תקווה רבה לנוכח הרחבת הפריסה השיווקית בארה"ב.

 

ומה יותר חזק מ-858 מיליון ש"ח, שזהו הרווח הנקי של חברת דור אלון, לו אחראית בעיקר הנפקתה של אלון  USAעם רווחי הון נטו של 556 מיליון ש"ח. היקף המכירות הכולל של הקבוצה הסתכם ב-19.7 מיליארד ש"ח, גידול של 38% לעומת 2004. היכונו לדיבידנד.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים