משקי קצר | עניינים כלכליים בקיבוצים

משקי קצר

אריק בשן


רוכשים מזון:

 

גן שמואל מזון - מפעל ציבורי בשליטת גן-שמואל; גניר - בבעלות גת ובית-ניר (40% כ"א); ויוטבתה-שטראוס" (20%) - שתיים מתוך שלוש תעשיות הרכז הגדולות בישראל (השלישית היא פריגת, של גבעות-חיים וקוקה קולה) - הודיעו לאחרונה שהן מנהלות מו"מ למיזוג ביניהן. גן-שמואל צפוי לרכוש את גניר לפי שווי של 87 מיליון ש"ח, ובתמורה יקצה לבעלי המניות בגניר 33% ממניות החברה הממוזגת. כחלק מההסכם המתגבש תקבל יוטבתה שטראוס אופציה לרכוש 13% נוספים ממניות גניר עד מאי 2007. אתר הייצור שליד גת ימשיך לעבוד גם לאחר המיזוג.

 

רוכשים מים:

 

גאון אגרו, שבבעלות בני גאון, הודיעה לאחרונה כי חתמה על הסכם לפיו תרכוש 50% מחברת "שגיב" שבבעלות משאבי-שדה. העסקה תיעשה על-פי שווי חברה של 36.5 מיליון ש"ח ולכך יצטרפו סכומים נוספים אם הרווח הנקי של שגיב יעלה במהלך 4-3 השנים הקרובות. בתמורה ל-50% מהאחזקות תשלם גאון אגרו (המחזיקה, כידוע, גם ב-40% של עמיעד מערכות סינון) 21.8 מיליון ש"ח. במסגרת ההסכם תרכוש גאון אגרו ישירות מהקיבוץ כ-20% מהבעלות בשגיב, ובנוסף תקצה שגיב לגאון אגרו כ-30% ממניות החברה. מחזור המכירות של שגיב מגיע לכ-45 מיליון ש"ח בשנה.

 

ועוד בממלכת המים בישראל: קבוצת גנדל, שבשליטת איש העסקים היהודי-אוסטרלי ג'ון גנדל, ממשיכה במסע הרכישות בתחום המים בישראל. בשנה שעברה רכשה הקבוצה 50% מפלסטרו השקיה של גבת בסכום של 61.5 מיליון ש"ח, ועתה חתמה על מזכר הבנות לרכישת כ-90% מהחברה אלגו השקיה (בבעלות חיפה כימיקלים וקרן אתגר) במחיר של 45 מיליון ש"ח.


קיבוץ געש

רוכשים נדל"ן:

 

חברת איתי וחן גינדי רוכשת, בתמורה לסכום של 11.5 מיליון דולר, את חלקו (50%) של קיבוץ געש בפרויקט היוקרה געש על הים. כזכור, תוכנן הפרויקט במשותף על-ידי הקיבוץ וחברת שיכון ובינוי, וההשקעה בבניית 108 יחידות דיור על שטח של כ-30 דונם צפויה להגיע לכ-40 מיליון דולר. מחירי הדירות הקטנות (65 מ"ר) הוא כ-340 אלף דולר, ושל הגדולות (300 מ"ר) מ-800 אלף דולר ומעלה.

 

רוכשים בבורסה (בלונדון):

 

אחרי עמיעד מערכות סינון, גם פלרם, רמת-יוחנן, בוחנת אפשרות להנפקת החברה-בת פלטוב (בבעלות הקיבוץ 75%, ובאייר 25%) בבורסה של לונדון. אחרי שמיר אופטיקה, תהיה זו החברה הקיבוצית השנייה שתקיים, במקביל, הנפקות בישראל ובחו"ל. הכסף שיגויס עבור פלטוב - יצרנית לוחות פוליקרבונט לגגות מבנים, האנגרים וחממות - מיועד להקמת מפעל נוסף בארה"ב.

 

גם טבע נאות, על-פי "הארץ", בוחנת גיוס הון בבורסה של לונדון. יצרנית הנעליים, הנמצאת היום בבעלות משותפת של קיבוץ נאות-מרדכי (33%) וחברת  IESשל חיים גייר (66%), נמצאת בשלבים ראשוניים של התהליך ותיכנס אליו עמוק יותר, כנראה, עם סיום עסקת הבעלות החדשה, שטרם הושלמה.

 

רוטציה:

 

אורית פוקס מונתה למנכ"ל עין גל, מפעל פלסטיק בבעלות עין גדי, העוסק בטכנולוגיה ייחודית לייצור גלילים ומוצרים הנדסיים אחרים. היא מחליפה בתפקיד את חגי צברי.

 

ענבר בן צבי מונתה לסמנכ"ל השיווק של חברת ביופט, מקבוצת מוצרי מעברות. היא מחליפה את סמדר מי-טל. _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים