איזה מבול

נחמן גלבוע

 

נזקים עצומים לחקלאות, תשתיות הרוסות, בתים מוצפים והמון אשפה - זהו סיכום ביניים בקיבוצי הרי אפרים ומנשה בעקבות גשמי הזעף מלווים בברד שירדו ביום ראשון


את מה שהתרחש ביום ראשון בבוקר באזור הרי אפרים ומנשה ניתן בהחלט להגדיר כצונאמי מקומי, שגבה קורבן אחד בוואדי ערה וגרם לנזקים רבים ברכוש. 114 מ"מ של גשם נמדדו בקיבוץ דליה בין השעות 8 ל-10 בבוקר, והם התווספו ל-16 מ"מ שירדו בלילה שבין שבת לראשון.

 

בקיבוץ דליה הוצפה בריכת השחייה הממוקמת במורד הקיבוץ באפיק של נחל דליה. "היובל של הנחל הציף את בריכת השחייה ומילא אותה לגמרי", מספר מזכיר הקיבוץ גיל מור. "המים מילאו את הבריכה הגדולה והבריכה הקטנה. מראה כזה לא ראינו אף פעם. הוצפו גם כמה דירות שנמצאות באותו אזור. נחל תנינים עלה על גדותיו באזור גבעת הרקפות, ואי אפשר היה לחצות את הכביש שמחבר בין דליה לגלעד. גלעד בעצם נותקה מהכיוון הזה".

 

רכז הגד"ש והממונה על מדידת הגשמים בדליה, רפי פרץ, עדיין המום מתופעת הטבע שפקדה את האזור יום לפני כן. "הגשם גרם פה באמת לצונאמי רציני", הוא אומר, "זה היה מלווה בברד והתערובת הזו גרמה לנזקים עצומים בשטחים החקלאיים סביבנו. בנחל תנינים ובנחל רז עברה כמות עצומה של מים, והם גלשו והציפו שטחים בצורה קשה. בחלקת רימונים של קיבוץ גלעד השורשים של העצים ממש נחשפו. גלילי צינורות טפטוף צפו על פני המים והגיעו דרך הנחלים משמורת הרקפות של גלעד עד למושב אביאל שליד גבעת עדה שבו מוחדרים המים לאדמה למי תהום. עדיין קשה לנו לאמוד את הנזקים. היו נזקי ברד לעצים, נזקי שיטפונות, נזקים בחיטה שהבשילה, נזקים לחציר, וזה עוד לא נגמר. צריך לראות מה יקרה בגל הגשמים הנוסף של סוף השבוע הזה. גם בתוך הקיבוץ יש נזקים גדולים בבריכה שלמעשה הייתה מוכנה לפתיחת העונה החדשה. בסך הכול, החורף הזה התבטא במיעוט ימי גשם ולפני הגשם הזה לא הגענו לממוצע השנתי שלנו שעומד על 670 מ"מ. בעקבות הגשם הזה עברנו את הממוצע והגענו ל-690 מ"מ, אבל לצערנו לא בחלוקת גשמים טובה".

 

לדברי פרץ, מכיוון שמדובר באירוע מקומי או אזורי, רוב האנשים ובהם פקידי ממשלה לא מודעים לנזקים שהתרחשו, ובימים אלו הוא פועל יחד עם רכזי המשקים באזור להביא את הדברים לידיעת משרד החקלאות וחברות הביטוח.

 

הנזקים הקשים ביותר נגרמו לקיבוצים הקרובים לצומת מגידו - מגידו וגבעת עוז. "כל האירוע התחיל באזור אום אל פאחם ולפה הגיע נחשול מים דרך נחל הקיני", מתאר רכז המשק של מגידו, אוהד נתן. "הנחשול הזה סחף את כל מערכות ההשקיה שלנו, פתח סכרים ועקר צנרת. צינורות בקוטר 10 צול נעקרו ממקומם, וכל תשתית השאיבה בנחל הקיני נהרסה. בשטחים החקלאיים הוצפו 700 דונם של גידולים, כשבחלקם נסחפו 20 ס"מ עליונים של הקרקע. היו לנו שטחים של אבטיחים וכותנה שנבטה, שכל הצמחים נעקרו ונשטפו. הנזק העיקרי נגרם לתשתיות הצנרת הראשית, לדרכים ולכבישים שנהרסו לחלוטין. זה נזק שייקח זמן רב לתקן. יש מכוניות שנסחפו לשטחים, וביום שני עדיין לא יכולנו להגיע אליהן".

 

קיבוץ מגידו שוכן על גבעה ולכן ההצפות לא פגעו במבני הקיבוץ, אלא בכל תשתיות השאיבה וההשקיה המצויות בנחל הקיני שליד צומת מגידו, שאפיקו התרחב מ-2 מטר ל-10 מטר. בתי המשאבות שבאפיק הנחל היו מכוסים במים בגובה של 3 מטר. "פנינו לכל הגורמים המטפלים בביטוח", אומר נתן. "דיברתי עם מנכ"ל ביטוח חקלאי, קרן נזקי טבע, ואנחנו עובדים מול שמאים לבדיקת הנזק המשוער. השנה החקלאית הזו נפגעה בצורה אנושה, ואני מעריך שהנזק יסתכם במיליוני שקלים".

 

נחל קיני היה "אחראי" גם להצפה הקשה בצד המזרחי של צומת מגידו, שגרמה לחדירת מים למספר מכוניות ולעליית מפלס המים בתחנת האוטובוס בכיוון לחיפה שבה נלכדו שתי שוטרות מג"ב. רכז הביטחון של המועצה האזורית מגידו, שמחה נאור מדליה, עמד בקשר שוטף עם מג"ב והמשטרה הכחולה ודאג לתווך בינם לבין קיבוץ מגידו ששלח טרקטורים לצומת המוצפת.

 

הטרקטור של מגידו היה זה שחילץ את השוטרות הלכודות. עכשיו צריכים לעמול במגידו על שיקום תשתיות ההשקיה והשאיבה, כדי להיערך להמשך העונה החקלאית בקיץ הקרוב.

 

בעוד שבמגידו לא נפגעו מבני הקיבוץ מהשיטפון האדיר, שכניהם בגבעת עוז סבלו הן מפגיעה בשטחים החקלאיים והן מהצפת בתים בקיבוץ. ביום שני עסק מרכז המשק, עודד גלזר, בסבב של פגישות עם נציגי חברות הביטוח והקרן לנזקי טבע. "ביום ראשון בסביבות 12 בצוהריים עלו על גדותיהם הוואדיות שבתוך הקיבוץ ובסמוך לו", מתאר גלזר, "ההצפה נוצרה כתוצאה מהשיטפונות באזור ואדי ערה שזרמו ישר אלינו. הוואדיות הציפו את השדות ותוך כדי כך היה פה גם שבר ענן כבד מאוד. זרמו פה כמויות מים שאף אחד מוותיקי גבעת עוז לא ראה כמותם בכל שנותיהם בקיבוץ. כל השדות באזור הנחלים הוצפו. ציוד טפטוף במאות דונמים של שדות נשטף ונעלם.

 

נפגעו שדות כותנה, אבטיחים, חומוס, שתילים צעירים נעקרו ממטעי השקדים, והצנרת מהמטעים הבוגרים נהרסה ונעלמה. נוצר נזק גדול מאוד מאדמת סחף שהציפה שטחים רבים מחוץ לקיבוץ.

 

בתוך הקיבוץ הוצף לנו לול והרבה עופות מתו כתוצאה מכך. בתים של חברים הוצפו, וניזוקו תשתיות באופן קשה. לא הגענו למצב של פינוי אנשים מהבתים, אבל הכביש הפנימי הפך לבריכה שבה המים הגיעו לגובה של חצי מטר".

 

האשפה זרמה לגבעת עוז

 

השיטפון הגדול הביא לגבעת עוז גם גרוטאות ואשפה ממזבלות הכפרים הערביים בוואדי ערה. "הגיעו אלינו מקררים ישנים, תנורים, סלעים וטינופת בכמות גדולה מאוד", ממשיך גלזר. "מדובר במצב מאוד לא נעים והנזקים להערכתנו מסתכמים בכמה מיליוני שקלים. לזכותם של אנשי חברת הביטוח צריך לציין שהם התייצבו מייד ביום שני בבוקר, והתחילו להעריך את הנזקים בתוך הקיבוץ ומחוצה לו. "אנשי הקרן לנזקי טבע הגיעו ביום שלישי מכיוון שביום שני עוד אי אפשר היה לנוע בשטחים.

 

אנשי משרד החקלאות באו לבדוק את הנזקים בשטחים החקלאיים, ואנשי רשות הניקוז מיהרו לפתוח את הוואדיות שהתמלאו בסחף כדי למנוע או לפחות להקטין הצפות בגשמים הבאים. ברגע הראשון חברי הקיבוץ היו המומים והתרשמו מכמויות המים, אבל לאחר מכן התחושה בקרב הוותיקים שבתיהם הוצפו הייתה מאוד קשה ולא נעימה. יש אנשים שטרחו והשקיעו בגינות שלהם ובבתים, וחלק מזה הלך לאבדון תוך כמה שעות. מחוץ לקיבוץ שלחנו ציוד כדי לפתוח את הכביש בינינו לבין מגידו שנחסם בסחף. למזלנו תחנת הדלק והחנות ב'אלונית' שלנו לא נפגעו, כי הזרימה החזקה הייתה בצד השני של הכביש. עכשיו אנחנו מנסים לאחות את השברים ולהמשיך הלאה.

 

בינתיים אנחנו אומדים את הנזקים הישירים שהם כבדים מאוד, ועוד לא בדקנו את אומדן הנזקים העקיפים שנגרמו לנו".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים