גזרת העופות | התמודדות הקיבוצים שלוליהם נפגעו בשפעת העופות

גזרת העופות

ארנון לפיד

 

הקיבוצים שלוליהם נפגעו בשפעת העופות - מתמודדים


יובל אור

"רק אל תכתוב את המשפט האידיוטי הזה, 'באתי לחזק ויצאתי מחוזק'", מבקש יובל אור. ובכל זאת, משתמע, זה מה שקרה לו בשבוע שעבר, בביקורו האחרון בקיבוץ חולית מוכה שפעת העופות. אור (רעים) הוא עובד סוציאלי, מטפל זוגי ומשפחתי, מגשר, וגם מלווה אזורי של קיבוצי הנגב. כמה מהקיבוצים האלה, שהוכרזו כנגועים בשפעת, נצטוו להשמיד את לוליהם. "התגובה שלהם פשוט הדהימה אותי", אומר אור. "הרי הייתה יכולה להיות שם היסטריה נוראית. זה לא דבר של מה בכך שהורגים לך אלפי עופות, ואתה נאלץ לראות ענף שלם נהרס מול העיניים. אבל החברים רגועים, והמערכת מתפקדת מצוין. בעיניי זה סימן לבגרות, והתרשמתי עמוקות. לו זה היה קורה בתל-אביב, או ביו"ש, לא עלינו, אתה יכול לשער איזה רעש הם היו מקימים".

 

ש: אפילו דאגה לנוכח הנזק הכספי לא מצאת?

יובל אור: "יש קצת חשש, קצת דאגה, וזה טבעי - אבל הנושא מטופל, וכבר מסתמן פתרון. לא עשו מזה עניין. וכשאתה מכיר את הקיבוצים הנגועים, שגם ככה לא קל להם בחיים: חולית עבר טלטלה קשה וכולו בסימן שאלה, עין-השלושה הוא קשה-יום וניר-עוז עם חובות אדירים - אי אפשר שלא להתפעל מכושר העמידה של החברים".

 

בינתיים מדווח כי הושגה הסכמה בין משרד החקלאות וארגון מגדלי העופות: מגדלים שהשמידו עופות יקבלו בתוך שבוע מקדמות על הנזקים. לפי ההסכמה הזו - שאליה הגיעו מנכ"ל משרד החקלאות, יוסי ישי, ומזכיר ארגון מגדלי העופות, יעקב כהן - יקבלו המגדלים בתוך שבוע מקדמות על סך % 50 מהנזקים הישירים עקב השמדת העופות בהוראת השירותים הווטרינריים, ואת יתרת הפיצויים יקבלו תוך 30 יום, עם הצגת המסמכים הרלוונטיים.

 

ועוד בעניין נזקי טבע. בכנס השנתי של קנט (קרן לביטוח על נזקי טבע בחקלאות), שנערך לאחרונה בשפיים, התריע יו"ר קנט, ניסן כספי, על הנזק הצפוי לחקלאות בישראל כתוצאה מהפחתה מתמשכת של תמיכת הממשלה בביטוחים לחקלאים. עוד דיווח כספי על תוכניותיה העתידיות של קנט בתחום הביטוח: "במסגרת התוכנית האסטרטגית של קנט לחמש השנים הקרובות, אנו בוחנים אפשרויות כניסה לביטוח הכנסה (ביטוח מחירים) ולביטוח סוציאלי לחקלאים, ככלי חיסכון ארוך טווח. במקביל, קנט מבקשת להיכנס לפעילות בתחום האשראי, על-מנת ליצור יציבות בפעילות החקלאים לאורך זמן".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים