קלפי לטף

קרני עם-עד

 

מערכת הבחירות הגיעה גם לגן "תות" בחניתה * דו"ח מהשטח


קיבוץ חניתה

בתחילת השבוע, עוד לפני שהתקיימו הבחירות הכלליות לכנסת, הקדימו ילדי גן "תות" שבקיבוץ חניתה להצביע ולבחור בסמל חדש שייצג את הגן למשך ארבע השנים הבאות. מערכת הבחירות בגן, בהשתתפותם הערה של 31 זאטוטים בגילאי 6-3, נערכה על-פי כל כללי הדמוקרטיה וכללה הנפקת תעודות זהות, תעמולה, פרגוד וקלפי, וספירת מניין הקולות - שעוררה התרגשות רבה.

 

הגננת אדריאנה גרליץ, לשעבר חברת חניתה וכיום תושבת שלומית, מתארת את הקמפיין שהעסיק את גן "תות" במשך שבוע שלם: "בתחילה שאלתי אם שמעו בבית על הבחירות שאמורות להתקיים בקרוב. הם ענו לי שבוחרים בראש ממשלה, שאלתי מיהו ראש הממשלה הנוכחי והם השיבו שזה רבין. מישהו מעודכן יותר ענה שראש הממשלה הוא אריק שרון.

 

בהמשך הסברתי להם מה קרה לרבין, על המצב של שרון, ושאולמרט הוא המחליף שלו. אחר-כך דיברנו על המפלגות והילדים הביאו מהבית 'ברושורים' של האיחוד הלאומי, העבודה, וחץ לחילונים. דיברנו על סוגי בחירה שונים שישנם בבית או בגן. בחירה באוכל, בצעצועים, בלבוש, בחברים, וגם בחירה ברגשות שיש לנו ביחס לכל מיני אירועים. זה היה הזמן לשלב גם את ההורים, שציינו מה הם בוחרים עבור הילד, ומה הילד בוחר בעצמו. רק אז, לאחר שהבינו מה הכוונה בבחירה חופשית ודמוקרטית, שאלתי אותם אם הם רוצים לערוך בחירות על משהו בגן. את השם 'תות' הם לא הסכימו להחליף בשם אחר, אבל סמל חדש לגן בהחלט עניין אותם".

 

לגמר עלו חמש הצעות (שעברו שיפוץ הכרחי של הגננת והמטפלות): עץ תות, תות מוקף עלי זית בדומה לסמל המדינה, סירה עם תות, שני תותים ועלה, תותים בתפזורת. ההצעות נתלו על לוח המודעות, ואז התחברו קואליציות שונות וגם התגלעו משברים אחדים, ממש עד ליום הבוחר.

שעת הקלפי הגיעה. אחד אחד ניגשים הבוחרים אל אדריאנה, שמחתימה את תעודת הזהות, ונותנת מעטפה. הילד ניגש אל מאחורי הפרגוד, מכניס את הסמל שבחר למעטפה, וחוזר לשלשל אותה לקלפי. נתוני ההצבעה גבוהים (רק שלושה נעדרו ביום ההוא) וכעבור שעה קלה יושבים כולם ב"ריכוז" כדי לשמוע את התוצאות. הגננת מניחה כל ערמת פתקים בנפרד, על הרצפה, ובסוף הספירה מתברר שרז פרנסיס החמוד הוא הזוכה הגדול בבחירות  2006 של "תות". סמל הסירה שלו גרף 17 קולות לעומת סמל עץ התות - שישה קולות בלבד; התותים בתפזורת - שלושה; שני קולות לתות הבודד, ורק אחד לשני תותים ועלה. כל הילדים ליוו את ההכרזה על התוצאות בקריאות שמחה. דבר אחד יוצא דופן, נדיר במקומותינו, התרחש לאחר היוודע התוצאות. אדריאנה ביקשה מרז לשאת נאום ניצחון אבל הוא בחר בזכות השתיקה. רק לאחר הפצרות הילדים והצוות ניאות הוגה הסמל הנבחר לומר: "היה כיף". מה שנכון. 
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים