פסח תשס"ז: בתחום ההגדות הקיבוציות אין איחוד - חזרה לסדר הקיבוצים בכמה מהקיבוצים המתחדשיםפסח תשס"ז: בתחום ההגדות הקיבוציות אין איחוד

נחמן גלבוע

 


חזרה לסדר הקיבוצים בכמה מהקיבוצים המתחדשים

 

לקראת חג הפסח בשבוע הבא התגברו הפניות לרכישת הגדה קיבוצית, הן מצד משפחות בקיבוצים המקיימות את הסדר בבתיהן, והן מצד עוזבי קיבוץ. כך מדווחת תלמה להב ממטה התרבות של התנועה הקיבוצית. לדבריה, הפניות הללו באות נוסף על הפניות מרוכזות של קיבוצים, שנוספו להם משתתפים חדשים לליל הסדר. במטה התרבות מצויות ההגדות של הקבה"א המעוטרות על ידי שמוליק כץ, ובארכיון החגים מצויות הגדות של התק"ם. מדברי להב אפשר להסיק כי בנושא הזה עדיין לא התקיים איחוד נכסים, וכל אחד מבקש לקבל את ההגדה שהפכה לחלק ממורשת תרבותו, ולחלק ממסורת שצמח עליה במשך שנים רבות.

 

משיחות עם מספר רכזי תרבות מתרשמת להב כי בחלק מהקיבוצים המופרטים חוזרים לעשות סדר משותף, גם בכאלו שלא ערכו סדר כזה במשך מספר שנים לאחר השינוי. כך לדוגמה, בנווה אור חוזרים לקיים סדר מרכזי, שלא התקיים בשנה שעברה. באילון שידע בעבר סדרים מפוארים, שנמשכו שעות ארוכות וכללו הופעות מגוונות, לא קיימו סדר משותף לפני שנתיים. בשנה שעברה נערך סדר כזה בניהולה של רבה רפורמית, והשנה מתכוונים לערוך איתה סדר דומה. גם בדורות שהופרט לאחרונה ובעין דור וביחיעם שהופרטו לפני שנים, נערכים לקיים סדר מרכזי משותף.

 

בקיבוצים השיתופיים נערכים סדרי פסח כרגיל. "יש לי תחושה שקיים רצון לחזור לחגוג במשותף", מציינת להב, "היו כאלו שאמרו לי שהם יקיימו סדר גם עם 20 אנשים, כדי שלפחות לאלו שרוצים בכך תהיה אפשרות לציין את החג יחד".

 

גם בחג הזה תימשך המגמה לארח אורחים מבחוץ בליל הסדר, בין שמדובר בנזקקים ובין בבני משפחה ובחברים מחוץ לקיבוץ שיישאו בתשלום מסוים. לאחרונה פורסם שבקיבוץ נגבה הוחלט להפוך את הסדר הקיבוצי לעסק מסחרי, ולשתף את המעוניינים בכך בחוויה הקיבוצית תמורת תשלום בסך 220 שקל.להזמנת מינוי ל"לדף הירוק" 03-5632547
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים