גוטי מורטה קוריצ'ה

נחמן גלבוע

 

שפעת העופות תפסה את קיבוץ נחשון, קיבוצם של שני כתבי "הדף הירוק", בהפתעה. פאניקה לא הייתה שם, למרות שממש לא נעים לראות לול בחיסול


ביום חמישי שעבר הופיעו בתקשורת הידיעות הראשונות על החשד לגילוי הזן האלים של שפעת העופות בעין השלושה ובחולית, והצליחו לדחוק מהכותרות אפילו את מערכת הבחירות ההולכת ומתקרבת לסיומה.

 

ביום שישי הצטרפו לרשימה קיבוץ נחשון ומושב שדה משה, וכבר החלו להתפרסם ההודעות הראשונות על הסגר הווטרינרי על היישובים וההערכות להשמדה המונית של העופות באותם משקים וברדיוס של שלושה ק"מ מהם. במשרד הבריאות ובמשרד החקלאות פרסמו הודעות הרגעה, והתקווה היא שהשמדת והטמנת של מאות אלפי העופות שהוחלט עליהם תעצור את התפשטות המחלה.

 

ההודעה על הנגיף הפתיעה את רכז ההודים של קיבוץ נחשון, חיים ערב, המשמש גם כמדריך הודים בכל המשקים הפועלים עם מכון התערובת אמבר של גרנות, ובהם עין השלושה, חולית ונחשון. ביום רביעי, יום לפני פרסום החשד לשפעת העופות בדרום, יצא ערב לחופשה משפחתית בטורקיה, ובשיחה עם מנכ"ל אמבר ישראל דגאי הוא אמר שמשהו לא נראה בסדר בעין השלושה, ושכדאי לשים לב לזה. מחלות ווירוסים בהודים הם עניין שבשגרה, ואף אחד לא חשד שמדובר בזן הקטלני של שפעת העופות.

 

גם בנחשון הייתה תמותה גבוהה מהרגיל ועובד ההודים, ג'לאל, שלח מספר פגרים לבדיקה למעבדה הווטרינרית. ביום שישי נודע לחברי נחשון בעקבות מסיבת העיתונאים עם ראשי משרד החקלאות והבריאות, שיש חשד ודאי להתפרצות המחלה בעין השלושה וחולית וחשד מסוים לקיומה גם בנחשון.

 

"הידיעה תפסה אותי באמצע טיול אופניים שגרתי ביום שישי לפני הצוהריים, כשהשם של נחשון התחיל להתגלגל בתקשורת", משחזר מרכז המשק עודד ויזל (אייל). "למרות שבבדיקות לא התקבלה ודאות של 100 אחוזים החליטו במשרד החקלאות לא לקחת סיכונים והצו להשמדת העופות ניתן לנו ביום שבת בצוהריים על ידי מנהל המעבדה הווטרינרית בבאר טוביה. בהתחלה נאמר לנו שמדובר בוודאות רק בתרנגולי ההודו וביום ראשון הודיעו לנו שזה כולל גם את הפטם שהתגלתה בו תמותה רבה".

 

הידיעות שהתפרסמו בכלי התקשורת ביום שישי גרמו לבלבול רב, הן בקרב חברי נחשון והן בקרב אורחים וקרובי משפחה. באמצעי התקשורת דובר על סגר שהוטל על הקיבוץ, ועל אמצעי זהירות שחייבים להינקט בו. לאנשים מחוץ לקיבוץ היה נדמה שניידות משטרה חוסמות את כל הפתחים, ושהחברים מסתובבים בו עם אמצעי מיגון. בפועל, התבטא הסגר הווטרינרי בטנדר של משרד החקלאות, שנועד למנוע הוצאת עופות מהקיבוץ ובטרקטור עם מרסס שהוצב בשבת לריסוס גלגלי המכוניות היוצאות. ביום שישי בערב הוצפו החברים בטלפונים מקרובי משפחה ומכרים מסוגים שונים, ששאלו בדאגה לשלומם ולמצבם הכללי.

 

ההסבר שניתן לבעלי התפקידים בנחשון על הגעת המחלה לארץ, היה הסבר כללי על בעלי כנף נודדים שחיים סביב מקורות מים ומעבירים אותה בהמשך.

 

ההסבר הנקודתי בניסיון למצוא את הקשר בין עין השלושה, חולית ונחשון, היה התאגדותם המשותפת באמבר והשימוש במשחטת מעוף מעוף בקריית מלאכי, כאשר אותו צוות העמיס ופרק הודים בשלושת הקיבוצים. גם ההסבר הזה הוא בגדר השערה, למרות שבכל מקרה המשחטה עברה חיטוי יסודי.

 

ויזל: "מדובר על כ-18,500 אלף הודים שהיו ממש לפני שיווק, במשקל ממוצע של 20 ק"ג. בפטם היו 130 אלף עופות. סדר גודל של 250 טונות בשר שצריך להעבירם מהלולים והטמנה, כולל את הרפד. הפיצוי בינתיים לוט בערפל מכיוון ששמעתי שהמדינה תפצה, וכשאומרים לי שהמדינה תפצה אני לא שקט עד שאני רואה בוודאות את הוראת התשלום. דיברתי עם ח"כ אבו וילן והוא הבטיח לעשות כל מה שביכולתו כדי לסייע לנו בתהליך הפיצוי".

 

לגבי העובדה שחברי הקיבוץ ניזונו בעיקר מהתקשורת אומר ויזל: "בסך הכול גם אנחנו קיבלנו את המידע המסודר רק בשבת אחרי הצוהריים, בישיבה שקיימנו עם הרופא ועם הווטרינר של משרד החקלאות, וביום ראשון הוצאנו דף לחברים. אין איזשהו מידע שאני יודע והוא לא נמסר למי שהתעניין. העניין הוא שבמצב כזה יש הרבה שמועות, ולפעמים אנשים שומעים דברים לא מבוססים. אני יכול לציין לכבודו של הקיבוץ, שלא התעוררה פה פאניקה גדולה. לגבי אומדני הנזק אני מאוד מקווה שזה יישאר בגדר בעלי הכנף, ולא יגלוש לנו לפעילויות אחרות".

 

"זה תפס אותנו לגמרי בהפתעה", אומרת גם מנהלת הקהילה בנחשון, שולה אופיר (גבעת ברנר). "כשהתפרסם הסיפור על שפעת העופות בדרום צלצלתי למרכז המשק, לבדוק מה קורה בנחשון. למחרת התברר לי שגם נחשון בסיפור. בסך הכול החברים מאוד משתפים פעולה. אין פה איזה היסטריה, או משהו מהסוג הזה. ניסינו כבר ביום שישי להעביר דרך לוח המודעות האלקטרוני, איזשהו מידע מינימלי בקשר להתנהגות החברים, וביום ראשון כתבנו דף מידע לחברים ולבתי הילדים. החברים לא רצים לשטחי הלולים לראות מה קורה, לא מפריעים לעבוד, ולא כל אחד בא להציע הצעות".

 

לא פנו אליך חברי קיבוץ שנמצאים בחרדה בשל אי הוודאות?

"לא שמעתי על תגובות כאלו. יכול להיות שבגלל שאני חדשה בנחשון לא היו אלי פניות, אבל גם מבעלי התפקידים האחרים לא שמעתי על חברים מודאגים. אנשים ראו שהגענו לפה בשישי ובשבת, וידעו שהנושא מטופל".

 

אופיר לקחה על עצמה את הטיפול מול משרד הבריאות ומול החברים, וויזל טיפל בנושא המשקי מול משרד החקלאות. ביום שישי נשלחו עובדי לול התרנגולות וההודים למרפאת הקיבוץ על פי הנחיות משרד הבריאות, ופרט לשני עובדים שכירים בהודים שקיבלו כדורים לבליעה, היתר נבדקו ושוחררו ללא טיפול. "המחלה לא עוברת מאדם לאדם", אומרת אופיר, "ורק מי שבא במגע עם העופות החולים עלול להידבק. לכן רק מי שעבד בהודים קיבל את התרופות על פי הנחיות משרד הבריאות".

 

ההשלכות של המהומה התקשורתית פגעו בנוסף לגידול ההודים והעופות, גם בענף התיירות של נחשון, הכולל את חנות היקב והגבינות וחנות הזכוכית האמנותית. בתקופה האחרונה נערך באזור פסטיבל אוכל כפרי והחנות המספקת ארוחות גבינות ויין הייתה שוקקת חיים בכל אחת מהשבתות האחרונות, כשגם מזג האוויר מאיר פנים. הידיעות על המחלה בלול ועל ההסגר שהוטל העל הקיבוץ, הבריחו קונים רבים וסיורי קבוצות שהיו אמורים להתבצע במשך השבוע. היו גם כאלו שהגיעו למרות הידיעות המדאיגות והתיישבו לארוחת גבינות ויין, והיו אחרים שלא כל כך שמעו חדשות ורק כשראו את המרסס המוצב בשער הקיבוץ, הבינו שקיימת בעיה והסתובבו מייד בסיבוב פרסה.

 

מקום נוסף שנפגע היה בתי הילדים בקיבוץ. למרות שרכזת החינוך צלצלה בשבת להורי הילדים שמחוץ לקיבוץ והסבירה להם שאין סכנה לילדים, רבים מהם העדיפו לא לשלוח ביום ראשון את ילדיהם לבתי הילדים ולהשאירם בבית.

 

עכשיו, לאחר השמדת העופות והטמנת באדמה, מקווים בנחשון לרדת מהכותרות מהסוג הזה, ולחזור לשגרת החיים של קיבוץ רגיל במרכז הארץ.

 

"אני מאוד מקווה שכל הנושא הזה יעבור בשלום", אומר ויזל. "אני יודע שהחברים נזהרים ולא מתקרבים ללולים. היינו מוצפים בתקשורת וכשראיתי שאנשים מדווחים ללא ידיעה מוסמכת, ביקשתי שהכול יהיה מרוכז ויעבור דרכי. בסך הכול, היינו רוצים שנחשון ירדו מהחדשות, ונמשיך לעשות את העניינים שלנו בלי כותרות מיותרות".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים