מהשומר הצעיר לבני עקיבא

נחמן גלבוע

 

שומריה הועברה רשמית למפוני עצמונה. בשיא: "מדובר ביום עצוב עבור אנשי שומריה העוזבים את הבית אחרי 20 שנה, וביום שמח לאנשי עצמונה שמוצאים מזור לפצעים שטרם הגלידו" 


בטקס רשמי מלווה ברגשות מעורבים העבירו חברי שומריה ביום ראשון האחרון את מפתחות היישוב למפוני עצמונה מגוש קטיף. בידיעה שהתפרסמה ב"מעריב" מציין הכתב אורי בינדר, כי מי שהבינו יותר מכל את תחושתם הקשה של המשפחות שהתגוררו בקיבוץ ב-20 השנים האחרונות ונאלצו לפנותו, היו דווקא מפוני עצמונה, שרק לפני 7 חודשים נאלצו לעזוב את בתיהם.

 

"אני מחזיק את המפתח הסמלי שיפתח לתושבי עצמונה כאן את כל הדלתות", אמר המזכיר ורכז הביטחון של שומריה, יגאל אפללו. "היום זה סיום פרק בחיים שלנו ותוך שבועיים לא נהיה פה. אנחנו הרוסים. המקום כבר לא שלנו, וזה מצב שאנחנו מתקשים להתמודד עמו".

 

את הטקס שבו נכחו גם חברי הקיבוצים השכנים - להב, דביר ובית קמה - פתח ראש המועצה האזורית בני שמעון, משה פאול מחצרים. "ארבעה חודשים אני חושב על היום הזה", אמר, "כי ליוויתי את שומריה במשך שנים. זהו יישוב שלא הצליח לגדול ולשרת את עצמו, ולהגיע לרמת שירותים כפי שהיינו רוצים. חשבנו כי למען עתיד התושבים, צריך לנהוג בדרך שנהגנו".

 

שושבין השמחה, יו"ר מנהלת סל"ע יונתן בשיא, ציין כי מדובר ביום עצוב עבור אנשי שומריה העוזבים את הבית אחרי 20 שנה, וביום שמח לאנשי עצמונה שמוצאים מזור לפצעים שטרם הגלידו. מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן, אמר בטקס כי הממשלה עושה מאמץ אדיר לקרב את הלבבות בין אלו שנעשה להם עוול, לכלל האוכלוסייה. בפנייה לאנשי עצמונה אמר כהן כי זו לא בושה להגיד תודה לאנשי שומריה ולמנהלת סל"ע בראשות בשיא, שלקחה על עצמה תפקיד כפוי תודה.

 

אבל לא כל הנוכחים היו שותפים לאווירה המרוממת. כמה מחברי שומריה השמיעו ביקורת קשה על המהלך. "15 שנה חיכינו לכביש גישה ולמבנה של חדר אוכל", אמר גד שדה, ממייסדי הקיבוץ.

 

"הדברים האלו הגיעו מאוחר מדי, והבנו שלא רוצים שנחיה אלא רק שנוכל לנשום". נעם לוי משומריה אמר בטקס כי בניגוד לכל השמועות, ידעו חברי הקיבוץ לפרנס את עצמם בכבוד, אבל כל אלו שהיו אמורים לעזור החלישו אותם באיומים שהם לא יקבלו עזרה, וכך נפלו חומות ההתנגדות שלהם לפינוי.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים