בכמה משפטים | על כנרת, מעברות, נאות מרדכי, שמיר, רפת רן, נטפים ופלסטרו, שלוחות, מיטרוניקס, גן שמואל, מזרע ואחיות מוסמכות

בכמה משפטים - על כנרת, מעברות, נאות מרדכי, שמיר, רפת רן, נטפים ופלסטרו, שלוחות, מיטרוניקס, גן שמואל, מזרע ואחיות מוסמכות 

יעקב דרומי


גל כנרתי ומלחמתו בגנבי הבקר

 

עטאללה, מועמר וריאד הואשמו כי "קשרו קשר לגנוב עגלים מקיבוץ כנרת". הם הגיעו בצוהריים לרפת בקיבוץ, כשעטאללה נוהג ברכב מסוג קנגו. הם חנו בסמוך לרפת, והחלו להעמיס עגלים על הרכב. דוד זכאי, שהבחין במעשיהם, צעק לעברם לעצור, אך אלה נכנסו לרכב והחלו בנסיעה, כשהעגלים עמם.

 

בעת מנוסתם, היה החבר גל כנרתי במשרדי התובלה של הקיבוץ. הוא "הבחין, מבעד לחלון, ברכב לבן עם וילונות בחלקו האחורי, שנעצר ליד האורווה ולאחר-מכן המשיך לכיוון הרפת". לפיכך הוא נסע לכיוון סככת העגלים על הקטנוע, והיה בסמוך לרפת, "כאשר הגיח מולו הרכב". "גל סימן לעטאללה לעצור, אך זה הגיב בהאצת הרכב ובהטיית ההגה וניסה לפגוע בו. כנרתי רשם את מספר הרכב במכשיר הסלולרי שהיה ברשותו", וציין, כי "יכול היה לזהות רק את הנהג, כי הסתכל לו בעיניים וראה אותו בבירור".

 

הנאשמים נמלטו מן המקום. בסמוך למושבה כנרת הם השליכו את העגלים מהרכב, ונעצרו לאחר מכן בעודם ברכב. בית המשפט המחוזי בנצרת הורה לעצור אותם עד לתום ההליכים נגדם, ואלה מיהרו להגיש ערר על כך. הסניגור של עטאללה הביע ספק כיצד הצליח כנרתי לזהות את הנהג לאור העובדה, כי סטה ימינה כדי לא להיפגע. השופט ג'ובראן, מבית המשפט העליון, דחה את הערר וקבע כי לא מצא שיש ממש בטענות הנאשמים.

 

"כי לגוף אין חלקי חילוף"

 

תביעה יצוגית בסך 963.9 מיליון שקלים הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב כנגד אלטמן רוקחות טבעית, שהיא חברה בת של מוצרי מעברות. התובעים, הסובלים מבעיות פרקים, טוענים באמצעות עו"ד אהרן טירן, כי קמפיין תוספי המזון, מבטיח "חידוש או ריפוי סחוסי המפרקים או עיכוב תהליכי ההרס בפרקים". התביעה מבוססת על "חוק הגנת הצרכן" ו"תקנות בריאות הציבור", "איסור ייחוס סגולות ריפוי למצרך מזון", בנוגע למוצרים קרטליגו ומגה גלופלקס. לפי התובעים, אין לטיפול באמצעות התוספים בסחוסי הגוף כל בסיס מדעי וכי מדובר בפרסום מטעה שגורם לחולים לרכוש אותם ולבזבז כספם. טרם הוגש כתב הגנה, אך "החברה מאמינה שסיכויי הזכייה של התובעים נמוכים מאוד".

 

בעיתון "הארץ" פורסמה תגובה מטעם "טעם טבע-אלטמן", לפיה "מאחורי התביעה עומדות, קרוב לוודאי, חברות תרופות מתחרות. לפי החברה, במחקרים מבוקרים בישראל ובעולם הוכח כי לגלוקוזמין ולכונדרואיטין, חומרים פעילים הנמצאים בתוספי המזון, יש השפעה חיובית ביותר על אנשים שסובלים מהפרקים".

 

נעליים מונפקות

 

נעלי נאות (קיבוץ נאות מרדכי), לגביה דיווחנו שהיא עתידה למכור את השליטה שבה לחברה IES, בוחנת הנפקה בלונדון. מכירות שנת 2005 בחברה הסתיימו לפי ההערכות ב-110 מיליון שקלים.

 

7.5 מיליון דולר בקו ייצור בשמיר

 

שלא"ג תעשיות אישרה השקעה בקו ייצור חדש לבדים לא ארוגים בטכנולוגיית טרמו-בונד, שיוקם באתר החברה בקיבוץ שמיר. קו הייצור יירכש באירופה ובארה"ב תמורת 7.5 מיליון דולר, כאשר כושר הייצור של הקו יביא הכנסות של 15 מיליון דולר לשנה.

 

רפת רן מצטיינת

 

רפת רן - שותפות בחלקים שווים של ניר אליהו, כפר עזה ורביבים, זכתה בפרס הרפת המצטיינת של מחלבת יטבתה-שטראוס, לשנת 2005. יו"ר מועצת המנהלים של הרפת, פיני טומכר מניר אליהו, מרוצה מהתוצאות העסקיות ומהיכולות המקצועיות הגבוהות. ההצטיינות היא שילוב של כמות חלב, טיב חלב ואיכות, אומר טומכר. ברפת, שהיא מהגדולות בארץ, כ-2,500 ראשי בקר, כולל עגלים לבשר מגידול עצמי. מכסת החלב השנתית היא כ-10 מיליון ליטר, שמשווקת למחלבת יטבתה-שטראוס. 8 חברים ועוד 5 זמניים עובדים ברפת ומצליחים להגיע לתנובת חלב של 12,000 ליטר לפרה בממוצע.

 

נטפים ופלסטרו מתקוטטים באוסטרליה

 

שני עובדים לשעבר של נטפים אוסטרליה המשמשים בתפקידים בכירים של חברה בת של פלסטרו באוסטרליה הם, כך נראה, במרכז התביעה שהגישה נטפים אוסטרליה. התביעה הוגשה כנגד חברת הבת האוסטרלית של פלסטרו וכנגד שני העובדים. עיקר הטענות, אומרת פלסטרו, הן כלפי העובדים. להערכת החברה אין לה חשיפה מהותית כתוצאה מהתביעה.

 

שלוחות של קרוואנים

 

פישל מכר לקיבוץ שלוחות 3 קרוואנים משופצים במחיר של כ-75,500 שקלים. הקיבוץ שילם לו את המחיר, אך הפחית 8,000 שקלים, כפיצוי, לטענתו, על האיחור באספקת הקרוואנים (3 שבועות), ליקויים בשיפוצם ונזקים שנגרמו בהובלתם (חלונות, דלתות ומערכת הצנרת). בבית המשפט לתביעות קטנות בנצרת תבע פישל מהקיבוץ את הסכום שקוזז. השופטת סעד ג'אדה פוסקת שהקיבוץ לא הוכיח את טענותיו. אם "מועד האספקה היה חשוב לקיבוץ", כדי לשכן בקרוואנים עובדים זרים, "היה עליו לציין מועד ברור בהסכם, אך הוא לא עשה כן". השופטת מקבלת את טענתו של פישל שסוכם על "אספקה בתוך זמן סביר, שכולל את שיפוץ הקרוואנים", וקובעת כי לא הוצגה כל חוות דעת מקצועית בדבר הליקויים, שקיומם לא הוכח, גם לא בעדות מרכז הבניין של הקיבוץ. הקיבוץ ישלם לפישל את סכום התביעה וכן הוצאות המשפט.

 

רובוטים מרוויחים במיטרוניקס

 

מיטרוניקס (קיבוץ יזרעאל), שעוסקת בפיתוח, ייצור וישווק רובוטים לניקוי בריכות שחייה פרטיות, הגיעה למחזור הכנסות בשנת 2005 של 153.8 מיליון שקלים (גידול של 8% לעומת 2004), לרווח תפעולי בסך 28.2 מיליון ולרווח נקי (לאחר מס) של 28.1 מיליוני שקלים (גידול של 20% לעומת אשתקד).

 

98% ממכירות החברה מיועדות ליצוא לאירופה וארה"ב, והחברה מחזיקה ב-40% מנתח השוק העולמי. בשנת 2005 מכרה החברה רובוט חדשני המופעל באמצעות סוללות נטענות, דבר הנחשב לפריצת דרך בתחום.

 

חברי הקיבוץ עובדים במפעל בהתאם להסכם שבין הקיבוץ למפעל שנחתם לתקופה של 8 שנים. 39 משרות מספק הקיבוץ, לפי 186 שעות עבודה למשרה ולפי תעריף של 90 שקל לשעת עבודה.

 

לפי הסכם ניהול עם הקיבוץ, מספק הקיבוץ לחברה שירותי ניהול וייעוץ הדרושים לה בתמורה לדמי ניהול קבועים בסך של 3.3 מיליון שקלים לשנה, אם הרווח התפעולי המתואם המצטבר יעלה על 17.5 מיליון שקלים. במקרה בו יהיה הרווח נמוך מסכום זה - ישולמו דמי הניהול בשיעור יחסי ובכל מקרה לא פחות מ-1.5 מיליון שקלים. בנוסף לסכום הקבוע ישולמו דמי ניהול משתנים בסך של 10% מהרווח התפעולי המתואם, וזאת כנגד שירותים שמעמיד הקיבוץ, דירקטורים ללא שכר והעמדת ידע שנצבר בקיבוץ הדרוש לפעילות החברה.

 

ואיך זה בגן שמואל?

 

הקיבוץ מספק לחברה בעונת השיא עד 120 חברי קיבוץ ועד 65 עובדים שאינם חברי קיבוץ. בתמורה, משלם המפעל לקיבוץ 450 שקלים ליום עבודה של 8 שעות, ועוד 250 שקלים לעובד שאינו חבר. הסכם זה, החליט דירקטוריון החברה - יוארך בשלוש שנים נוספות, בכפוף לאישורה של אסיפת בעלי המניות.

 

קלמר במעדני מזרע

 

יואל קלמר עבד במעדני מזרע. באמצעות עו"ד אורי אילון הוא תובע פיצויי פיטורין ודמי הודעה מוקדמת ועוד תגמול שעות נוספות. "מעדני מזרע", באמצעות עו"ד "בלטר-גוט", טענו שזהו "נהג חלוקה של תוצרת המפעל, שבמסגרת תפקידו הוא היה חופשי לארגן את שעות עבודתו כראות עיניו, כך שלא ניתן היה לפקח על שעות עבודתו". לכן, הוראות "חוק שעות עבודה ומנוחה" אינן חלות עליו. השופט חיים סומך מבית הדין לעבודה בנצרת, מוצא כי "לתובע היה מכשיר טכוגרף, איתורן ופלאפון. הוא נדרש להחתים כרטיס נוכחות במועד הגעתו למפעל ובחזרתו. מדי מספר שעות היה חייב לדווח על מקום הימצאו, היו לו קווי חלוקה ברורים ומקומות חלוקה שניתנים לפיקוח, הן לגבי יעדי החלוקה והזמן הנדרש לביצוע החלוקה". מכאן, קבע השופט שהעובד היה "זכאי לתשלום שעות נוספות, בניכוי חצי שעת הפסקה, שאין לשלם בעדה", והוא פוסק לזכותו 34,000 שקלים בעד עבודה בשעות נוספות וכן פיצויי פיטורין של 21,000 שקלים, ודמי הודעה מוקדמת של 5,800 שקלים. "מעדני מזרע" חוייבו בהוצאות משפט בסך 10,000 שקלים.

 

שינוי מין במסגרת יום האישה הבינלאומי

 

המודעה (בתמונה המצורפת) הזו ממחישה יותר מאלף מילים את כוחה של הבירוקרטיה שאינה מוותרת. אם תיתנו לה, היא כבר תהפוך רופאים ל"אחות מוסמכת".

 

Jacob@metzer.org.il

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים