משקי קצר | על עניינים כלכליים

משקי קצר

אריק בשן


מתרחבים:

 

גוברים הסיכויים למיזוג החברות סונול ודור אלון, לאחר ששופטי בית הדין להגבלים עסקיים המליצו בפני הממונה על ההגבלים, רונית קן, לשקול מחדש את החלטת קודמה, דרור שטרום, למנוע מיזוג זה. הרקע להתפתחות זו היא, ככל הנראה, העובדה שדור אלון מסרה לבית הדין כי תהיה מוכנה לוותר על כמעט שליש (יותר מ-60) מתחנות סונול כדי לנטרל את החשש מפגיעה בתחרות.

 

פלרם, יצרנית לוחות תרמופלסטיים קשיחים שבשליטת רמת-יוחנן, הודיעה לאחרונה על הקמת מפעל ייצור לוחות פי-וי-סי בפנסילבניה, ארה"ב, בהשקעה של 10 מיליון דולר. מדובר במוצרים שהם תחליפים לעץ ומיועדים לשוק הבנייה. המפעל יתחיל בייצור בינואר 2007, ובפלרם מעריכים כי מחזור המכירות יגיע בתוך שלוש שנים ל-20 מיליון דולר.

 

בונים:

 

הקיבוצים בית-קמה ובית-ניר מציעים לעובדי המפעל החדש של אינטל בקריית-גת מגרשים לבנייה בהרחבות קהילתיות. בית-קמה מציע, בשלב א', 65 מגרשים על שטח של חצי דונם במחיר של 50-45 אלף דולר. על-פי "הארץ" המחיר כולל פיתוח ותשתיות, והרוכשים יידרשו לשלם, בנוסף, כ-4,400 דולר למינהל. בבית-ניר הוכשרו לבנייה 138 מגרשים, שמחיר כל אחד מהם עשוי להגיע ל-65 אלף דולר.

 

מפעלים קיבוציים פועלים כבר מזמן על-פי נורמות השוק הלאומי. לא רק במה שאתם חושבים. כמה מהם היו שותפים והואשמו על חלקם ב"קרטל" - תחילה ב"קרטל הולכת חשמל" (פלסטרו ומצרפלסט), אחר כך ב"קרטל הנייר" (מעטפות גברעם), ועכשיו יש לנו נציג מכובד ב"קרטל המרצפות" (מרצפות שדות-ים), שפעל בין השנים 1983 ל-1997. במהלך המשפט, שנערך בימים אלה בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, הוערך הנזק שנגרם לצרכנים עקב פעולת קרטל המרצפות בכ-400 מיליון ש"ח.

 

טוענים:

 

אברות, יצרנית ציפוי צנרת פלדה בשליטת בארות-יצחק, פנתה למשרדי התמ"ת והתשתיות בטענה כי הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי וחברת הגז הממשלתית נתיבי הגז הטבעי פעלו, לכאורה, לטובת מתחרתה צינורות המזרח התיכון, במכרז להובלת הגז הטבעי. לטענת אברות, מדובר בהעדפה מגמתית, לאחר שבמהלך השנה האחרונה הופעלו לחצים מצד המתחרה, שנשאו פרי. ממשרד התמ"ת הגיבו כי אברות מצפה צינורות ולא מייצרת אותם בעצמה. ממשרד התשתיות נמסר כי הנושא נמצא בבדיקה.

 

חברת ויזמן השקיה, בעלת זכויות בתוכנה מיוחדת לתכנון מערכות השקיה, טוענת כי חברת נטפים הפרה הסכם עמה ולא השיבה לידיה את התוכנה. עוד נטען כי נטפים התקינה את התוכנה על רשת המחשבים הכללית שלה, פעולה המהווה הפרה בוטה של הרשאת השימוש בתוכנה, כפי שנקבע בין הצדדים. נטפים חולקת על הטענות, הנושא נמצא בבוררות ולאחרונה ביקשה ויזמן-השקיה מבית המשפט להוציא צו מניעה זמני שיאסור על נטפים לעשות שימוש בתוכנה שלא על-פי ההסכם. עד להכרעה, נותרו התוכנות בידי נטפים.

 

רוטציה:

 

עמוס גרשוני מונה למנכ"ל ביוגל מעבדות גלעד, חברה לייצור ערכות אבחון למחלות בעלי חיים. גרשוני, שכיהן בעבר כרכז המחלקה הפוליטית של התק"ם ועד לאחרונה שימש כמנהל הפיתוח העסקי של קיבוצו, גלעד, מחליף בתפקיד את יפתח מזר, אף הוא חבר גלעד. _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים