צפוף בשטח

אריק בשן

 

המאבק על "השטחים הפתוחים" במועצה האזורית זבולון מסעיר את הקיבוצים ומפלג את הקיבוצניקים * במחלוקת: הקמת היישובים החדשים "חרוב" ו"יששכר" * וגם: מסלולו העתידי של כביש חוצה ישראל * מהומה אזורית


העימות הפנימי במועצה האזורית "זבולון", על נחיצותם של שני יישובים חדשים באזור שיפוטה, מסרב להירגע. הצדדים - הנהלת המועצה, בראשות שלמה חבר, ועמותת "גן לאומי - גבעות אושה העתיקה" - ממשיכים להחליף מהלומות ביניהם בכל הזדמנות. בינתיים, בשטח, לא עובדים. לפני כשבועיים, בט"ו בשבט, הצליחה העמותה להקהיל למעלה מאלף איש על גבעת חרוב, הסמוכה לאושה העתיקה, ולהשמיע בפניהם את השגותיה נגד הקמת היישובים שבמחלוקת, "חרוב" ו"יששכר". היו שם גם נציגים בכירים של "הירוקים", רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וקק"ל, התומכים בעמדת העמותה שאין מקום ליישובים נוספים בשטח הפתוח, וכי יש להכריז עליו כשמורת טבע. בהזדמנות זו גם חגגו המתנגדים את החלטת בית המשפט לעניינים מנהליים, שדחה, שבוע קודם לכן, את העתירה שהגישה המועצה האזורית נגד מוסדות התכנון, במסגרתה דרשה לאשר להפקדה את התוכנית להקמת אותם יישובים.

 

הסיפור הזה מתגלגל כבר שנים מספר. הוועדה לתכנון ובנייה של מחוז חיפה החלה לדון בתוכנית שהוצגה לה כבר לפני שנתיים וחצי, לאחר שהממשלה אישרה עקרונית את הקמת היישובים למרות התנגדותם של הגופים הירוקים, גורמי התכנון וקבוצה של תושבי המועצה. המתנגדים טענו כי הקמתם תפגע בשטחים פתוחים המיועדים לגן לאומי ושמורת טבע, וכי יש להעדיף הרחבת יישובים קיימים באזור. לפני כחצי שנה, בעקבות העיכובים באישור התוכניות להפקדה, הגישו המועצה האזורית זבולון והוועדה המקומית לתכנון ובנייה עתירה לבית-המשפט, בה נטען כי ראש מינהל התכנון במשרד הפנים, שמאי אסיף, ומתכנן מחוז חיפה, אדם קולמן, פעלו במתכוון, ככל הנראה משיקולים פוליטיים, כדי לטרפד את החלטת הממשלה בנושא. העיכובים כללו, בין השאר, הוצאת הנחיה שיש להעביר לבחינה מוקדמת של המועצה הארצית לתכנון כל תוכנית ליישוב חדש שטרם הוחלט על הפקדתה.

 

במסגרת הדיון בעתירה טענו נציגי הפרקליטות, בשם מוסדות התכנון, כי החלטת הממשלה אינה מהווה תחליף לאישור תוכניות בוועדות התכנון, וכי עדיין נדרשו דיונים נוספים בוועדה המחוזית. ההנחיות על דיון בעניין היישובים החדשים, טענה הפרקליטות, תאמו למסקנות מבקר המדינה - שדרש נהלים ברורים לטיפול בנושא זה.

 

השופט רון סוקול מציין, בפסק דינו, שהמצב התכנוני השתנה בעקבות אישור הממשלה לתמ"א (35 תוכנית מתאר ארצית) וכי הדבר חל גם על תוכניות ליישובים חדשים שטרם הופקדו. עוד נקבע, במסגרת תמ"א 35, שלפני החלטה על ההפקדה יש לקבל חוות דעת של ועדת משנה מטעם המועצה הארצית. לפיכך, קובע בית המשפט, העתירה נהפכה למיותרת. הוא דוחה את טענת זבולון כי תוכנית המתאר הזו אינה חלה על תוכניות של יישובים שלגביהם כבר התקבלה בעבר החלטת ממשלה ומוסיף כי לממשלה סמכות להורות על הקמת יישוב חדש, אולם החלטתה איננה באה במקומן של רשויות התכנון, שצריכות להפעיל שיקול דעת עצמאי בעת יישום החלטת הממשלה.

 

דניאל יפה (רמת-יוחנן), חבר הנהלת העמותה המתנגדת לתוכנית, מרוצה מהחלטת בית המשפט: "זהו מהלך חשוב, להוציא את הדיון מהוועדה המחוזית. כנראה שעכשיו תצטרך המועצה להתחיל את כל התכנון מהתחלה, ולא עוד יתאפשר לאשר תוכנית בפורום של אינטרסנטים". כל כך עסוקים בזבולון בהקמת יישובים מיותרים, עוקץ יפה, שלא התעוררו בזמן כדי להיווכח  שכביש 6 מאיים לגזור חנק על טבעון ושער-העמקים. "מצד אחד פועלים לתפיסת שטח פתוח", הוא מתריס, "ומצד שני רצים עכשיו ומבקשים לא למלא את השטח הפתוח ברשת של כבישים. זוהי סתירה כל כך אופיינית למנהיגות המועצה שלנו...".

 

בתגובה אומר שלמה חבר, ראש המועצה, כי הוגש ערעור לבית המשפט העליון וכי המועצה ממשיכה לעמוד על דעתה כי הממשלה החליטה מה שהחליטה לגבי היישובים לפני התערבותו של מבקר המדינה, וכי תמ"א 35 כלל לא אושרה בעת שהתקבלה אותה החלטה בממשלה. "אנחנו סבורים שבית המשפט שגה כשהפנה אותנו למועצה הארצית", אומר חבר, ומוסיף לגבי הטענות המהותיות: "מדובר ביישובים שאחד מהם (חרוב) נמצא על שטח מינהל שאין בו אפילו עץ אחד לרפואה, שמגדלים שם חיטה, ובשטח המיועד ליישוב השני (יששכר) 'גדלים' פחונים לא חוקיים של בדואים". לטענת חבר, מאבק העמותה במועצה הגיע לרמה של חוצפה. לפני מספר שבועות הגיש תלונה במשטרה נגד הנהלתה, שלטענתו חילקה לכל תושבי המועצה דף פרסומי, תוך שימוש לא חוקי בלוגו של המועצה ובדפוס דומה לפרסומיה, בכוונה להטעות.

 

בעוד כחודש צפוי הסיבוב הבא בין הצדדים, כאשר תגיע לאזור המריבה ועדת התכנון הארצית. כולם מבטיחים שיהיו שם. יהיה שמייח.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים