מי מכיר את המטמון שבקיר?

יעקב דרומי

 

במהלך שיפוץ בדירתו לשעבר של יהודה דורון בשפיים, התגלו מעטפות ובהן סכומי כסף גדולים מאוד 


אוצר סודי התגלה בדירה בקיבוץ שפיים, שדייריה החדשים החליטו לעשות בה שיפוצים. העיתון "ידיעות אחרונות', שסיפר על כך, ידע למסור כי האוצר סודי התגלה בביתו של  יהודה דורון, שנחשד במעילה בכספי הקיבוץ. מזכירות הקיבוץ, כתב עופר פטרסבורג, לקחה מדורון את דירתו, והיא נמסרה למשפחה אחת בקיבוץ. אלה החליטו לערוך בדירה שיפוצים נרחבים, ובמהלכם פורקו ממקומות ארונות מטבח. בקירות נמצאו מעטפות שמנות, אטומות היטב, שבתוכן היו ארוזים שטרות כסף: עשרת אלפים יורו ועשרת אלפים דולר. בני המשפחה העבירו את הכסף למזכירות הקיבוץ. חברים בקיבוץ מספרים, שיום לאחר מכן, הגיע דורון לביתו לשעבר, מלווה בצוות טלוויזיה. כשזה הבחין בקירות השבורים במטבח, התעלף ופונה באמבולנס לטיפול. כשהתאושש טען כי הכסף שנשר מהקירות השבורים אינו שייך לו. 

 

בתגובה אומר עו"ד דורון רוזנברג, המייצג את יהודה דורון ובני משפחתו, שיהודה דורון מכחיש את תיאור הדברים שפורסמו בכתבה, ויש בהם חוסר דיוק והרבה סנסציה. לדבריו, לפי עדות מזכיר הקיבוץ, לאחרונה, בפני רשם האגודות השיתופיות, השיפוצים בנכס בוצעו בספטמבר 2003. מן ההגיון וההגינות, אומר רוזנברג, שאם נכנס הקיבוץ לנכס של אדם אחר, ומצא שם כספים, היה עליו להחזיר את הכספים למי שגר בבית שנים ארוכות או לדווח למשטרה על מציאת כספים, אך בוודאי שלא להפקיד את הכספים בידי עורכות הדין של הקיבוץ.

 

משנודעו ליהודה דורון, אומר רוזנברג, הפרטים הללו, הוא הגיש תלונה במשטרה על פריצה לבית מגורים, חשד לגניבה וחשד לפיברוק ושתילת ראיות בכל הקשור לאותן מעטפות שנמצאו מאחורי הקירות בארונות המטבח.

 

"מצב התביעות ההדדיות" אומר רוזנברג, הוא ש"התביעה הגדולה של הקיבוץ בסך 8.5 מליון שקלים עדיין תלויה ועומדת בבית המשפט". יהודה דורון, הגיש אף הוא תביעה נגדית, כנגד הקיבוץ, להצהיר שהסדר הפשרה, שיהודה דורון הגיע עם הקיבוץ, עדיין תקף. "לפי ההסדר על דורון להשיב לקיבוץ 7.25 מליון שקלים שהוא החזיק בנאמנות עבור הקיבוץ".

 

בפני רשם האגודות השיתופיות מתבררת בקשתו של יהודה דורון להכיר בו כחבר קיבוץ שפיים. השבוע התקיים דיון ארוך אצל הרשם שטרם הסתיים, ובכוונת עו"ד רוזנברג לזמן עדים נוספים.

 

עלותם של כל ההליכים הללו, אומר רוזנברג, הם יקרים ביותר, כאשר לקיבוץ אמצעים בלתי מוגבלים והוא שוכר את משרדי עורכי הדין היקרים בעיר. מנגד מוצא עצמו יהודה דורון ומשפחתו בתוך "ציד מכשפות" ו"תחת מכבש לחצים אדיר", כאשר "בסערת הרוחות שפרצה בקיבוץ, מצאו עצמם בני הזוג דורון נזרקים לרחוב", "תוך שלילה מוחלטת של זכויותיהם כחברי קיבוץ תוך הטלת חרם ונידוי מוחלט על כל בני המשפחה".

 

לפיכך, פנה יהודה דורון, בימים אלה, באמצעות עורכי הדין, דורון רוזנברג וחגית גרוס, לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בעתירה לחייב את קיבוץ שפיים "להשתתף במימון יצוגה של משפחת דורון בהליכים המשפטיים", וכן לזכות אותם בדמי שכירות חודשיים מאת הקיבוץ או להעניק להם דיור חלופי וכן תקציב מחייה כנהוג בקיבוץ שפיים.

 

יהודה דורון טוען בבית המשפט כי מכוח תקנות הסיווג החדשות (ישוב סכסוכים בקיבוץ) על הקיבוץ לשאת בהוצאות ייצוגו. אין לשכוח אומר עו"ד רוזנברג, "כי מדובר באדם, בן הקיבוץ, בן למייסדי הקיבוץ שלזכותו שורה ארוכה של השגים כלכליים בקיבוץ. זכותו של דורון למימון הוצאותיו קיימת גם מכוח חוק יסוד כבוד האדם וחירותו" וכן לפי "כללי הצדק הטבעי" ובהתאם לסמכותו של בית המשפט להעניק סעד לפונים אליו.

 

 


קיבוץ שפיים
לכתבה מקבילה ב"הקיבוץ", אורה ערמוני, 2.3.2006
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים