בכמה משפטים | על דגניה, נחשון, דג הארץ, פלרם, חוקוק, שדה בוקר, מיצר, נטפים, בת זוג ומוסד חינוכי סגור אחד

בכמה משפטים

יעקב דרומי

 

על דגניה, נחשון, דג הארץ, פלרם, חוקוק, שדה בוקר, מיצר, נטפים, בת זוג ומוסד חינוכי סגור אחד 


היה מנוע (אמריקני)?

 

חברה שעוסקת בהדברה, הזמינה שני מרססים מ"מרססי דגניה". לטענתה סוכם כי "מנועי המרססים שהוזמנו יהיו מתוצרת חברה אמריקנית", ורק לאחר שהמרססים סופקו, התברר לה כי המנועים הם מתוצרת סין. באמצעות עו"ד שמואל אלקון, הגישה החברה תביעה בסך 100,000 שקלים, לבית המשפט בעפולה, בטענה שכתוצאה מאי ההתאמה, מתקלות שונות במנועים ועוד - נגרמו לה נזקים ונפגע שמה הטוב.

 

"מרססי דגניה" טענו מנגד, באמצעות עו"ד מייק קנת, כי לא התחייבו לספק מרסס עם מנוע אמריקני, ושהתקלות נבעו מתחזוקה לקויה והפעלת המרססים בידי מי שאינו מיומן לכך. אומנם, בהמשך, דגניה החליפה את המנועים, ללא חיוב בתשלום, אך עשתה זאת, "כמחווה, כדי לשמור על הלקוח, במסגרת רצונה לתת שירות אדיב ויעיל".

 

השופט בן חמו פסק כי לא שוכנע ש"הוסכם מראש שבמרססים יותקנו מנועים אמריקנים", שאחרת היה ניתן למצוא לכך אזכור בטפסי ההזמנות". השופט קבע כי "עדותם של עדי דגניה הותירו רושם חיובי והם מהימנים ומקובלים" (פסח אסף, יהודה צרויה, משה מלמד). הוא דחה הטענה ש"דגניה" אחראית לתקלות שאירעו, וקבע כי הן נגרמו כתוצאה מכך "שהתובעת התרשלה בטיפול והחזקה של המרססים". התביעה נדחתה והתובעת חויבה בהוצאות המשפט בסך 5,000 שקלים.

 

מחלבות גד מאוד מיוחד

 

מחלבות נחשון, מקיבוץ נחשון, מכרה 51% מהמחלבה ל"מחלבות גד", תמורת 3 מיליוני שקלים. המחלבה, שמתמחה בייצור ושיווק גבינות כבשים, מייצרת מדי שנה גבינות כבשים מ-400 אלף ליטר חלב כבשים.

 

מה תעדיף? "דג הארץ" או "דגי ישראל"?

 

האגודה השיתופית, "דגי ישראל", החליטה כי הדגים שהיא משווקת יאהבו יותר את המותג: "דג הארץ" ולכן בחרה להחליף את שמה, "מדגי ישראל" לשם: "דג הארץ", ובכוונתה להשקיע 2 מיליוני שקלים במיתוג דגי בריכות טריים.

 

כחלק מפרסום המותג החדש, תעשה האגודה שימוש במסורת הישראלית של עטיפת דג טרי בנייר עיתון, ולשם כך תפיק במיוחד עיתונים יומיים שיישאו את הלוגו החדש.

 

שלושה ארגוני מגדלים הם כיום הבעלים של "דג הארץ": דגי רופין, דגי המפרץ וכיפת הדג.

 

פלרם תקים בארה"ב מפעל לייצור לוחות

 

10 מיליוני דולרים תשקיע פלרם תעשיות (רמת יוחנן), באמצעות חברה בת שלה בארה"ב, בהקמה של מפעל יצור PVC בשטח הנמצא בבעלות החברה, בעיר אלנטאון שבפנסילבניה. החברה תקים במפעל שני קווי ייצור, שמיועדים בעיקר להגדלת כושר הייצור המקומי בארה"ב של קו המוצרים החדש של החברה, "טרימבורד".

 

מוצרים אלו מהווים תחליף לעץ, ומשמשים בעיקר לשוק הבנייה. במפעל החדש יותקן גם קו ייצור לוחות גליים. המפעל עתיד להתחיל בייצור בינואר 2007, ומחזור המכירות המתוכנן שלו יגיע ל-20 מיליון דולר תוך שלוש שנים.

 

הבוקרים מגדרים והגנבים גונבים

 

הבוקרים של קיבוץ חוקוק מותחים גדרות וגנבי בקר הורסים אותן, בניסיון לחדור לשטחי המרעה של הקיבוץ (המחזיק 600 ראשי בקר). הגניבות מהקיבוץ בשנים האחרונות מגיעות לעשרות ראשי בקר, ו"המשטרה" אומרים שם, "לא עושה דבר".

 

חיים דיין מנכ"ל אמב"ל (ארגון מגדלי בקר לבשר) אמר, שהיקף הגניבות בשנים 2005-2004 הגיע ל-2691 ראשי בקר. מחיר עגל הרבעה מגיע לסכום ממוצע של 10,000 ש"ח, ומחירם של העגלים הרגילים הוא 5,000-3,000 שקלים. "אלפי ראשי בקר נגנבים בשנה בארץ, הנזק הישיר נאמד במיליוני שקלים".

 

"הגונב בקר או מקנה, דינו - מאסר ארבע שנים", נקבע בחוק העונשין, אך "אין גורמים מקצועיים במשטרת ישראל המטפלים בפשיעה חקלאית", אומר דיין. "הצפון הפך למערב הפרוע, ללא דין וללא דיין".

 

לאחרונה ניתן פסק דין תקדימי משהו מבחינת חומרת הענישה, בו הורשע גנב בקר שגנב במשך כשעתיים "ארבע עגלות, שחט אותן ומכר את בשרן תמורת 8,000 שקלים". השופטת, לילי יונגר-גפר, מבית משפט השלום בנצרת, קבעה שיש "להילחם בתופעה זו, בענישה מכאיבה, שתהווה משקל נגד לפיתוי שבעשיית רווחים קלים", וגזרה על הנאשם "33 חודשים מאסר בפועל", ועוד פיצויים לרפת בסך 15,000 שקלים. הנאשם נפסל מלהחזיק רשיון נהיגה למשך שנה, לאחר שחרורו מהמאסר.

 

דביק עם קוקה קולה

 

יצרנית סרטים דביקים, "דביק שדה בוקר", התקשרה בהסכם עם יצרנית מכונות אריזה גרמנית, לפיו היא תספק לה ידיות נשיאה למארזים של שישיות בקבוקי קוקה קולה, בהיקף של מיליון שקל. "דביק" אומרת, כי היא נבחרה לספק את הידיות הללו, בשל הדבק החזק שהיא מייצרת ויכולתן של הידיות לשאת 6 בקבוקים בני 1.5 ליטר.

 

12 אלף ראשי בקר אוסטרלים סגורים

 

לפי הוראת משרד החקלאות הוטל הסגר על המכלאות של קיבוץ אילות ומושב צופר, בעקבות גילוי מחלת הפה והטלפיים עצל העגלים. במכלאות ראשי בקר וצאן שהגיעו מאוסטרליה והם ימתינו שם שלושה שבועות עד שיקבלו ויזה לישראל.

 

איך הם יחלצו מן המיצר?

 

13 חברים מקיבוץ מיצר פנו באמצעות עו"ד אסף שימשי אל רשם האגודות, כדי שיבדוק את חוקיות פעולתו של הוועד הממונה במקום. הרשם מינה חוקר שאמור להגיש מסקנות תוך 45 ימים. בקיבוץ 18 חברים וקבוצת הרוב שבהם, מבקשת למנות מנהל נבחר לקיבוץ ולא ועד ממונה, ואף לממן את הוצאותיהם המשפטיות.

 

כיסאות כלכליים בנטפים

 

עו"ד רובי בכר, פרקליטה של חברת נטפים, מונה לאחרונה ליו"ר נטפים. מאז פרש עמי איילון בתחילת השנה שעברה לא נמצא יו"ר מוסכם על שלושת הקיבוצים: מגל, חצרים ויפתח, ופרקליט החברה פתר את הבעיה. המנכ"ל הוא ארז מלצר.

 

מי ישלם הוצאות עו"ד לחבר קיבוץ?

 

'תקנות הסיווג' המחייבות במקרים מסוימים השתתפות במימון הוצאות משפטיות של חבר, טרם הגיעו למבחן משפטי, אך ממש קודם לפרסום התקנות, דחה השופט דר בקשה שהגיש חבר קיבוץ אפק, לחייב את הקיבוץ בהוצאות המשפטיות של ייצוגו. השופט קיבל את טענות הקיבוץ, באמצעות עו"ד עומר כהן, ופסק כי אין הצדקה לחייב את הקיבוץ בהוצאות הייצוג של החבר. השופט הפנה את החבר "לקיומה של לשכה לסיוע משפטי במשרד המשפטים, המספקת שירותים משפטיים (ייעוץ וייצוג), למי שזכאי לכך על פי כללים שנקבעו".

 

להצביע עם ייפוי כוח

 

במענה לשאלה שהגיעה למערכת "הדף הירוק", באשר להצבעה של בן זוג באמצעות ייפוי כוח - ראוי לציין כי לבקשת עו"ד אורי זליגמן, רשם האגודות השיתופיות, תיקן השר אולמרט, לפני מספר חודשים, את הצו בדבר הצבעה באמצעות ייפוי כוח, וקבע כי חבר יכול להצביע באמצעות ייפוי כוח שיתן לבן הזוג, בכל מתכונת של הצבעה ובכלל זה בקלפי.

 

בהצבעה באסיפה כללית של חברים, יכול חבר שנעדר ממנה למנות את בן זוגו, כמורשה להצביע במקומו. אם החבר שוהה בחו"ל יכול הוא למנות כל חבר לשמש מורשה שיצביע במקומו. בעבר, פסל בית המשפט, במושב פעמי תש"ז, הצבעה בקלפי באמצעות ייפוי כוח בנימוק שייפוי הכוח תקף רק בהצבעה בהרמת ידיים, ולפיכך תוקן הצו בהתאם.

 

בימים אלה בוחנת ועדת התחיקה שליד רשם האגודות השיתופיות הצעה להרחיב את השימוש בייפוי הכוח, כך שיהיה ניתן ליפות כוחו של כל חבר באגודה להצביע בשם חבר שנעדר מהאסיפה.

 

כמה שווה מוסד חינוכי סגור?

 

הוויכוח על גובה הפיצוי הכספי אותה תיתן בית אלפא לשלושת השותפים האחרים (ניר דוד, מסילות ורשפים) ב"מוסד החינוכי" גלבוע שנסגר לפני שנתיים, הגיע לסיומו.

 

כזכור נסגר "מוסד גלבוע" ואוחד עם בית החינוך בנווה איתן, שהפך לבית ספר משותף "גאון הירדן" בו לומדים נערי ארבעת הקיבוצים.

 

עם הסגירה תבעו שלושת הקיבוצים את החזר השקעותיהם מבית אלפא שבשטחו נמצא המוסד.

 

העימות הגיע לבית המשפט, ובימים אלו החתם הסכם פשרה בין הצדדים שעיקריו הם: בית אלפא תשלם לשלושת הקיבוצים 850 אלף שקלים בתוספת מ.ע.מ. חלק מהסכום יהיה במזומן והשאר בתשלומים כולל הצמדה וריבית.
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים