קיבוץ בדימונה

קרני עם-עד

 

יש קיבוץ (עירוני) חדש * והוא יוקם בדימונה על-ידי קהילת העבריים * ויש עוד חדשות אצל רשם האגודות השיתופיות


"שומרי שלום" - כך ייקרא הקיבוץ העירוני של קהילת העבריים מדימונה, שהקמתו אושרה בשבוע שעבר על-ידי רשם האגודות השיתופיות, עו"ד אורי זליגמן. הקיבוץ - במתכונת קיבוץ עירוני מתחדש, שיתנהל תחת עמותה ולא בחסות התנועה הקיבוצית - יוקם בתחום העיר דימונה, על שטח של 70 דונם. הקהילה, שמוצאה מליבריה ומארצות הברית, מונה כ-2,500 איש. לפי התכנון, ימשיכו המשפחות הוותיקות יותר, על ילדיהן, להתגורר בקיבוץ בדימונה, ואילו הצעירים בוגרי גרעיני הנח"ל של העבריים יקימו קיבוץ משלהם באזור רתמים או ניצנה.

 

כבר לפני שלושים שנה, בעת כהונת יוסף בורג כשר הפנים, אישרה ועדה מיוחדת לקהילה להקים יישוב משלה. גופים שונים, ביניהם אגף המשימות של התנועה הקיבוצית, סייעו לעבריים מדימונה (אז בשמם הקודם, "הכושים העבריים") ליצור תקנון אגודה שיתופית, להקים גרעיני נח"ל, לייסד יישוב משלהם. קשיים ביורוקרטיים שונים עכבו את המהלך הזה, ורק לאחרונה הצליחו שני עורכי דין, ששכרו העבריים, לאפשר את הקמת הקיבוץ.

 

מתוכנן כי העבריים יבססו את פרנסתם על מוצרים טבעיים, חקלאות אורגנית, אולפן הקלטות משוכלל, תיירות. להקת "אחיות הנשמה", הכוללת זמרות מתוך העדה, נחשבת למבוקשת מאוד. חברי הקיבוץ החדש מתכוונים למשוך אליהם חברים נוספים, שלא מתוך הקהילה.

 

יואל מרשק, רכז אגף המשימות ויקירם של העבריים, מציין כי כבר לפני שנה סייע להם האגף ליצור תקנון אגודה, בסיוע עו"ד יעקב אברהמי מהמחלקה המשפטית, ולהקים גרעיני נח"ל, בסיוע מולי אקשטיין מאגף המשימות. "לאחר שהושג האישור", אומר מרשק, "אנחנו ממשיכים לסייע לצעירים בוגרי הגרעינים לאתר מקום בו יקימו את קיבוצם, ולמשפחות הוותיקות יותר - להתבסס בדימונה. יש להדגיש שהתנועה לא פורשת את חסותה על הקיבוץ החדש, אבל כדאי לשקול ללוות אותם, כי מדובר באנשים איכותיים, המקיימים אורח חיים שמקדש ערבות הדדית ורשת ביטחון". 


עו"ד אורי זליגמן משמאל

מושב מפלט

 

קיבוץ יהפוך למושב רק לצורך הישרדותו הכלכלית * רשם האגודות מבהיר

 

בפני 150 המשתתפים בכנס שערכה התנועה הקיבוצית בצפון, הוצגו החלטת מינהל מקרקעי ישראל (979 זכויות בחלקת הבנייה בקיבוץ) ותקנות "סיווג הקיבוץ" ("הקיבוץ המתחדש"). רשם האגודות השיתופיות, עו"ד אורי זליגמן, סקר בכנס את הסיבות שהביאו להקמת ועדה ציבורית לסיווג הקיבוץ ופירט את המלצותיה. זליגמן הבהיר כי הוא, כמו הנהגת התנועה, לא מאושר לנוכח התוספות וההערות של פרקליטות משרד המשפטים, אך ציין כי זהו "הרע במיעוטו בתנאים שנוצרו", ואמר שבהמשך תינתן לתנועה אפשרות לשינוי או לתיקון סעיפים בתקנות - "אם היא תראה צורך בכך".

 

אשר להמלצות הוועדה "לשינוי סיווג מקיבוץ למושב", והפרסומים על כוונות של קיבוצים רבים להיכנס למהלך - אמר עו"ד זליגמן כי יש קשיי יישום רבים בהמלצות אלה, והודיע כי יפנה אל ממלא-מקום ראש הממשלה בבקשה שלא לקבלן, עד לאחר בירור ותיקון הנדרש. "בכל מקרה, קיבוצים יוכלו לשנות סיווגם ולהפוך למושב עובדים רק במקרי-קצה ולטובת הישרדותם הכלכלית של החברים בהם", סיכם הרשם. _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים