בתי ספר ראש בראש

קרני עם-עד

 

מאבק "חינוכי" גם בעמק הירדן: "אפיקי ירדן" (אפיקים) ו"מול גלעד" (אשדות-יעקב איחוד) - בגיבוי הקיבוצים השותפים - מנהלים מלחמה עיקשת על הזכות לצרף אליהם את ילדי "קדמת כינרת" (עין-גב) * בקרוב ההורים יחליטו


אמצע החורף, אבל חם עכשיו בעמק הירדן, שלא לומר רותח. מה שמסעיר ומחמם את האווירה בשבועות האחרונים היא סוגיה חינוכית-חברתית שבמרכזה עומד "קדמת כינרת", בית ספר יסודי אזורי בעין-גב, בו התחנכו ילדי עין-גב, האון ותל-קציר, המיועד להיסגר בסוף השנה, כמו-גם שני בתי ספר יסודיים אזוריים, "אפיקי ירדן" באפיקים, ו"מול גלעד" באשדות-יעקב איחוד - המנהלים מלחמה עיקשת על הזכות לצרף אליהם את 85 ילדי קדמת-כינרת. בתווך ניצבים הורים, מורים והנהלות קיבוצים, שדואגים להחמיא לבתי הספר "שלהם" ולהדגיש את החסרונות של המתמודדים מולם.

 

נראה כי גם למועצה האזורית עמק הירדן יש צד במאבק המתפתח. יו"ר המועצה, יוסי ורדי (דגניה א'), תומך במעבר הילדים אל אפיקי-ירדן - בית ספר קטן שכולל את ילדי אפיקים ובית-זרע, ומבטיח לסייע (בסיוד הכיתות, שחלקן עומדות ריקות). חסידי המעבר אל מול-גלעד טוענים שמיזוג הילדים בבית הספר הגדול באשדות-איחוד (שכולל גם את אשדות-מאוחד, שער-הגולן, מנחמיה, בית עובד, פוריה - כפר-עבודה) הגיוני יותר, ואינו מחייב שדרוג מסיבי של כיתות אלא רק שיפוץ אלמנטארי של כיתות קיימות. בעת האחרונה מרבים נציגי ההורים של קדמת-כינרת לפקוד את שני בתי הספר, ואת ההחלטה לגבי המוסד בו ילמדו - יקבלו, לכל המאוחר, עד סוף חודש פברואר.

 

הסכסוך נולד לפני כשנתיים, עת ערכו שני צוותי מועצה מיפוי של בתי ספר יסודיים. את ההחלטה שהתקבלה אז - לסגור את קדמת-כינרת ואפיקי-ירדן - החליט ראש המועצה, יוסי ורדי, להשעות לפי שעה. בינתיים נבנה בית ספר יסודי חדש בבני יהודה, ויישובי דרום רמת הגולן - אפיק, מבוא-חמה, מיצר, גשור, נטור, כפר-חרוב ובני-יהודה - יעבירו אליו את ילדיהם בשנת הלימודים הבאה. היות שמספרם הזעום של ילדי עין-גב, האון ותל-קציר (85 בסך-הכול) לא מצדיק קיום בית ספר יסודי - הוחלט לצרפם לאחד משני בתי הספר של עמק הירדן, המסוגלים לקלוט מניין תלמידים כזה. גם אפיקי-ירדן וגם מול-גלעד אחזו בטענת "הגודל קובע", אם כי כל אחד מהם אחז בקצה אחר שלה. אפיקי-ירדן, המונה 180 תלמידים, מעיד על עצמו כבית ספר קטן ואיכותי, שיוכל להעניק יחס אישי לכל תלמיד שיגיע. לעומתו, גרס מול-גלעד - עם 300 תלמידים - שיכולתו להקנות חוגים, חינוך משלים, פיצול כיתות וכו', צריכה להכריע לטובתו.

 

לדברי ענת גרה, מנהלת הקהילה באפיקים, ונדב שייק, מזכיר בית-זרע, בית הספר אפיקי-ירדן מצטיין בהישגים לימודיים וחברתיים לאורך השנים. לדבריהם, מעידים על כך תעודות ופרסים שבית הספר מקבל שנה אחר שנה. "זהו בית ספר אינטימי, עם אקלים לימודי שקט ורגוע, ללא אלימות, וניהול כלכלי עצמי מאוזן ואף למעלה מזה", אומרים מנהלי הקהילה, מוסיפים כי לאורך כל הקמפיין הם שמרו, וימשיכו לשמור, על תרבות והגינות, ומציינים: "כל שעשינו היה להציג את בית הספר ויתרונותיו".

 

מנהלת בית הספר מול-גלעד, ענת רביב (לשעבר חברת גשר, כיום תושבת גן-נר) אומרת כי למוסד שהיא מנהלת יש "עדיפות בגודל ובמה שאנחנו מציעים לתלמיד, לרבות תעסוקה מחוץ לשעות הלימודים. אני מעריכה שכרגע חלק נוטים אלינו, חלק אליהם, אבל הכרעה צריכה להתקבל בקרוב".

 

מרים גרין (מבוא-חמה), מנהלת קדמת-כינרת: "יש לנו בית ספר מעולה, שמתפקד כמו משפחה, וסגירתו הצפויה היא עבורנו אובדן קשה. אנחנו עומדים לפרק מפעל חינוכי שהוקם בשנת 1974, ושאיחד בין העמק לרמת הגולן. יש המון כאב-לב, אנחנו דואבים וכואבים, ולא הייתי רוצה בעת הזו להיכנס למלחמות בין בתי הספר. את דעתי לא אומר, אבל יש נקודות זכות, כמו-גם חסרונות, לכל אחד מהשניים. נציגי ההורים יצטרכו להחליט היכן ימשיכו ילדיהם ללמוד".

 

יוסי ורדי, ראש המועצה האזורית עמק הירדן, הגיב בקצרה: "אני חש חובה לראות את השיקולים הרחבים של מערכת החינוך האזורית, ופועל מתוך שיקולים מערכתיים, לטובת הילדים בעדיפות ראשונה - תוך שקלול כל המרכיבים בסוגיית מיזוג בית הספר קדמת-כנרת עם בית ספר בתחום המועצה".

 


לכתבה מקבילה בגיליון זה על יחיעם, סימה טלמון, 16.2.2006 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים