בולענים ומפצים

נחמן גלבוע

 

ח"כ אורון יזם והממשלה אישרה השקעה של 84 מיליוני שקלים כפיצוי לעין גדי על הרס תשתיות תיירות ומטעים בשל נזקי הבולענים


עין גדי

לאחר שנים רבות של הרס תשתיות החקלאות והתיירות של קיבוץ עין גדי בשל תופעת הבולענים, אישרה הממשלה בתחילת השבוע שעבר תוכנית לפיתוח כלכלי בעין גדי בהיקף כולל של כ-48 מיליוני שקלים. על פי תוכנית האב שהוגשה על ידי מנהל העסקים של הקיבוץ, רפי איילון, יבוצעו בשנתיים הקרובות השקעות בסך של כ-6.5 מיליוני שקלים בחקלאות, כ-25 מיליוני שקלים יושקעו בתיירות, ו-16 מיליונים בנושא המים. על פי ההחלטה שהובאה לממשלה על ידי שר התיירות, אברהם הירשזון, יוענק לקיבוץ סכום של 18.75 מיליוני שקלים כמענק פיתוח ממשרד האוצר, וכ-18 מיליוני שקלים נוספים יוענקו כתקציבי פיתוח של משרד החקלאות, משרד התיירות ונציבות המים.

 

תופעת הבולענים הנפערים לפתע באדמה ומהווים סיכון לחיי אדם התגברה מאוד ב-5 השנים האחרונות, והביאה לנטישתם של מטעי תמרים ומנגו וכן של מתקני תיירות של עין גדי בחוף ים המלח. את ההחלטה על הפיצוי אישרה ממשלת ישראל, אבל היוזמה להעלאתה ולקבלתה נזקפת לזכותו של ח"כ חיים (ג'ומס) אורון, אשר פעל במשך שנתיים וחצי, מאז שקיבל פנייה מאנשי עין גדי, לפיצוי הקיבוץ ושיקום תשתיותיו. ח"כ אורון גם עמד בראש ועדת משנה של ועדת הכספים לבדיקת השלכות תופעת הבולענים באזור ים המלח, ובמסגרת הוועדה פעל לבדיקת אומדן הנזקים ומציאת דרכים לפיצוי בגינם, להצגת הסדר ביטוח דרך ממשלת ישראל ולמציאת דרכים לייצוב וביסוס כלכלי של קיבוץ עין גדי.

 

"אני מברך על ההחלטה", אומר ג'ומס, "וחושב שהיא מאוד נכונה. מדובר בתוצאה של מאבק מתמשך ובעבודה של שנה וחצי, שבסופו של דבר, הניבה את הפירות. הפיצוי הוא הגון, אם כי תמיד אפשר לרצות יותר".


בולען

דוברת קיבוץ עין גדי, מירב איילון, חולקת שבחים לח"כ אורון על ההישג. "כל הכבוד לג'ומס", היא אומרת, "חבל שאין בכנסת עוד 20 כמוהו. בזכותו ממשלת ישראל אישרה לנו את המענקים לבניית תשתיות כלכליות חדשות במקומן של אלו שנהרסו. מדובר בנזק שנמשך למעלה מ-5 שנים, שג'ומס מהרגע הראשון נרתם למהלך לתיקונו, ומאז הוא דחף, יזם, עודד, ביקר במקום, עד שהגענו ליום הזה. אין לנו מספיק מלים להביע את תודתנו והערכתנו על כך". איילון מבקשת להוסיף שבעיית הבולענים עוד לא נפתרה, והמדינה תצטרך להמשיך לתת את הדעת עליה.
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים