הלך העדר

יולי סקר, ידיעות אחרונות

 

כבר שנתיים שהסטארט-אפ המשגשג ביותר של עולם הפשע הוא גניבת בקר * אבל בשבועות האחרונים שודדי העגלים בגליל שוברים את כל השיאים * תראו מה קורה ברמת-יוחנן, גונן, כינרת, סאסא * ויש גם תגובה מהמשטרה והפרקליטות * מי יצילנו


חיים דיין

מבט אחד הספיק לאיילת גורדון. רכזת ענף הבקר והבשר של רמת-יוחנן הסתכלה על ראש הבקר הכרות שהונח על האדמה וזיהתה מייד - הפנים הלבנות, העיניים החומות והגולגולת הקטנה שעוד לא התפתחה - זה היה פר ההרבעה שרכשה, רק חצי שנה לפני כן, מגלעד שרון, במכירה פומבית בחוות השקמים. "הוא היה הפר הכי צעיר במכלאה", היא מספרת. "שילמתי עליו 14,500 ש"ח, והוא עוד לא הספיק ממש לעבוד אצלנו בעדר. בחרתי אותו ממש בפינצטה, והייתי מאוד מרוצה מההתנהגות והתשואה שלו. היה לו עתיד מובטח אצלנו בענף".

 

כעבור כמה ימים היא מצאה, בעזרת המשטרה, את שאר הפרים. תשעה פרים, מכלאת בקר שלמה, נגנבו בלילה אחד מרמת-יוחנן. שמונה נשחטו ונמכרו, אחד אותר והוחזר. מה שאולי נשמע למביט מבחוץ כקוריוז משעשע לכל היותר, עלול למוטט משקים חקלאיים שלמים. תופעת גנבות העגלים מתרחבת והולכת, ובעלי הרפתות והעדרים נאלצים לשכור שומרים ולהתקין מערכות אזעקה וצילום בעלות של אלפי ש"ח.

 

"הגעתי למכלאה בבוקר, וגיליתי את החצר ריקה", מספרת גורדון. "מסך שחור נפל לי מול העיניים. בכיתי כל-כך חזק שאף אחד לא הצליח להבין ממני מה קרה בכלל. מאוד קשה לאמוד את הנזק מבחינה מקצועית. הפרים עצמם עלו 150 אלף ש"ח בערך. אבל זה הרבה יותר מזה - אם אין פרים, אין עדר ואין ענף. אם הייתי אדם פרטי, בלי קיבוץ מבוסס מאחוריי, לא היה לי שום דבר לעשות. הייתי צריכה לסגור את הענף".

 

משתלם להיות שודד

 

הסיפור של איילת גורדון הוא רק אחד מיני רבים. בשנתיים האחרונות נגנבו בארץ כמעט 3,000 ראשי בקר, ומגדלי הבקר עומדים חסרי אונים מול התופעה. בחודש האחרון מדווחים מגדלי הבקר בגליל על עלייה משמעותית במספר הגניבות. הגנבים מגיעים באישון לילה, חודרים למכלאות ולרפתות ודוחסים כמה שיותר עגלים לתוך כלי רכב, בדרך כלל גנוב אף הוא. לאחר מכן, במקרה הטוב, הם נמכרים בחצי מחיר למגדלים אחרים, ובמקרה הגרוע והשכיח יותר - מובלים לשחיטה.

 

"משתלם מאוד להיות שודד בקר", מסביר חיים דיין, מזכיר ארגון מגדלי הבקר בישראל. "בשנים האחרונות יש עלייה גדולה במחירי הבקר בעולם כולו. בצירוף עם תקופת החגים המוסלמיים, שבה יש ביקוש ענק לבקר, ועם חוסר הטיפול של הרשויות, נוצר המצב שיותר ויותר אנשים מתעסקים בגניבות עגלים. פשוט כדאי להם. המספרים של התקופה האחרונה הם חסרי תקדים - פשוט מדללים את העדרים שלנו". בקיבוץ גונן נגנבים מדי שנה קרוב לעשרה אחוזים מהעגלים. "בשנה נורמאלית הרווח שלנו הוא בין חמישה לעשרה אחוזים, כך שלמעשה גונבים לנו את כל הרווח", טוען יעקב פוקס, מרכז הבקר של גונן. לפוקס יש טענות לא מעטות אל המשטרה, שלדבריו לא משקיעה את המאמצים הדרושים כדי למגר את התופעה. "גנבי הבקר הם לא אנשי פשע גדולים. הם גנבים קטנים, ואם המשטרה הייתה עושה קצת יותר, התופעה הייתה יכולה להיעצר. הפגיעה בנו היא אנושה, והמשטרה לא משקיעה מספיק".

 

ביחידת "ארז" של מג"ב, האחראית על סיכול פשעים חקלאיים בצפון, דוחים את הטענות. "היחידה הוקמה בסוף 99', וגניבת עגלים ובקר היא הנתח המרכזי בעבודה שלנו", אומר מפקד היחידה, רפ"ק אילן נתנאל. "הנזק העיקרי שיכול להיגרם לחקלאי הוא גניבת בעלי חיים וטרקטורים, מכיוון שזה פוגע לא רק בכיס, אלא ביכולת להתפרנס. שנת 2005 הייתה שנה מוצלחת ביותר מבחינתנו, וראינו בה ירידה של 11% במקרי גניבות בעלי החיים באזור שלנו - 245 מקרים השנה מול 273 בשנה שעברה. השנה, לדוגמה, לראשונה מזה המון שנים, לא הייתה לנו גניבה אחת בעמק יזרעאל בחג הקורבן. בגליל, לעומת זאת חלה עלייה".

 

נתנאל לא מתעלם מכאבם של החקלאים, אך טוען כי המשטרה מתמודדת עם התופעה בצורה מוצלחת למדי. "על כל מלין, שמלין בצדק ובכאב, אני יכול להביא עשרות שיגידו שהם סופסוף נושמים לרווחה. עשינו השנה המון דברים. אנחנו עובדים בשיטות יותר מתוחכמות. היום המודיעין שלנו חזק יותר, ואנחנו מחכים לגנבים ב'צווארי בקבוק'. עלינו ברמה גם בתחום החקירתי, ובטכנולוגיות שאת חלקן אי אפשר לחשוף. רק לפני יומיים הייתה גניבה של עגלים באמצעות טרקטורון בירדן ההררי, וניהלנו מרדף לאורך 20 קילומטרים, כשאחד השוטרים כמעט נדרס על-ידי הגנב, שנעצר בסופו של המרדף. אני יכול לומר ביושר שאנחנו עושים כל מה שאנחנו יודעים, במוטיבציה שאין לה אח ורע במשטרת ישראל".

 

מרדף בשלוש בלילה

 

במחוז הצפון של פרקליטות המדינה החליטו לאחרונה, בגלל העלייה במספר גניבות הבקר, להילחם בתופעה ביתר רצינות. "הסיכון של הגנבים, לפחות עד לאחרונה, היה נמוך ביותר", מסביר תומר שוורץ, הפרקליט האחראי על הטיפול בנושא בפרקליטות. "מדובר על פשע שנעשה בחסות החשכה, בלילה, עם סיכון נמוך מאוד להיתפס, ועד לאחרונה גם הענישה לא הייתה מרתיעה. ראינו שהמצב קשה, והחלטנו להירתם לנושא. בשנה האחרונה התחלנו, סופסוף, לראות מקרים שבהם חשודים נעצרו עד תום ההליכים. הענישה הוחמרה וגנבים נשפטו לתקופות מאסר ממושכות".

 

בשבוע שעבר הוגשו לבית המשפט המחוזי בנצרת כתב אישום ובקשת מעצר חמורים במיוחד נגד שלושה תושבי עראבה, שגנבו, על-פי החשד, שלושה עגלים מהרפת של קיבוץ כינרת. בזמן הגניבה הם נצפו על-ידי שני חברי קיבוץ. אחד מהם, גל כינרתי, נהג לעברם בקטנוע וסימן להם לעצור. החשודים לא נבהלו וניסו לדרוס אותו, למרבה המזל ללא הצלחה.

 

במקרה אחר, שהסתיים בצורה טובה יותר, הגיעו, לפני כחודשיים, שלושה גנבים למכלאה בסאסא, חתכו את גדר הקיבוץ וגנבו שש עגלות. שוטר שנסע בכביש 90 זיהה אותם בשלוש בלילה והתחיל לרדוף אחריהם. לאחר 40 דקות הם נטשו את הרכב, שבתוכו נמצאו שש העגלות - ארבע בתא המטען ושתיים במושב האחורי. העגלות הוחזרו, הגנבים נעצרו והמשפט מתנהל בימים אלה.

 

זהו רק מבחר - קטן אך מייצג - של עשרות התביעות בנושא, המונחות כעת על שולחן הפרקליטות במחוז צפון. התיקים ממשיכים להיערם מדי יום, אך עדיין לא ברור אם החמרת הענישה מרתיעה את הגנבים. "התחושה שלי היא שבמקומות שבהם אנחנו מענישים בחומרה - זה מרתיע", אומר שוורץ. "אני מעריך שנראה ירידה בגניבה. ברגע שנאשם נשלח למאסר של למעלה משנתיים, זה משפיע על מי שירצה לעשות את זה בפעם הבאה".

 

את איילת גורדון זה לא מנחם. את פרי ההרבעה של הקיבוץ שלה, אף אחד לא יחזיר. "אני כבר עשרים שנה בענף", היא אומרת, "ולפני 15 שנה לכל גניבה היו מתייחסים כדבר חמור. היום זה פשוט לא ככה. אנחנו במלחמת הישרדות יומיומית, וכשבאה מכה כזאת זה פשוט ממוטט. אנחנו נאלצים לשכור שומרים מקצועיים במאות אלפי ש"ח, אבל גם זה לא תמיד יכול לעזור בשטחי מרעה של אלפי דונמים.

 

בגניבה האחרונה, למשל, הגנבים פשוט באו בתפר שבין שקיעת החמה להגעת השומר. הם לא אנשים טיפשים - הם עוקבים אחרינו, עושים תצפיות, בודקים את השעות. ברור לי שהחבר'ה האלה יודעים עליי הכול. מה נעשה הלאה? לא ברור. אין לי מושג איך נצא מהמכה הזאת".

 

ובינתיים, ברפת

 

יש מיקרופון אלקטרוני לפרות * וגם: אפיקים מייצא לסין טכנולוגיות ממוחשבות לניהול רפתות

 

פיתוח חדש, ראשון מסוגו בעולם, של חברת אס.סי.אר. מנתניה - מיקרופון אלקטרוני לפרות - ייחשף בתערוכת החקלאות הבינלאומית "אגריטך 2006", שתיערך במרכז הירידים בתל אביב. המיקרופון האלקטרוני יספק לרפתן מידע שוטף על מצבה של כל פרה ופרה בעדר: באמצעותו יקבל הרפתן מידע על כל שינוי במצבה הבריאותי של הפרה, העלול לפגוע בתנובת החלב שלה, באיכותו, או - במקרים קיצוניים -לסכן את חייה.

 

במקביל בודק החיישן את תנועות הפרה. בעת ייחום מגבירה הפרה את תנועותיה, וכך יכול הרפתן לדעת שהגיעה העת להזריע אותה. הייחום של הפרה נמשך יממה אחת בלבד, ולכן חשוב להבחין בו בעוד מועד, כדי שתתעבר.

 

ובינתיים בחוץ לארץ: חברת צ.ח.מ אפיקים חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם התאחדות מגדלי הבקר במחוז היילוניאנג הסיני, לאספקת מערכות טכנולוגיות ממוחשבות לניהול חוות הבקר לייצור החלב. מחוז היילוניאנג, שבצפון מזרח סין, מאגד בתחומו חוות לבקר, בהן יותר ממיליון פרות.

 

יוסי שמר, מנכ"ל צ.ח.מ אפיקים, מסר שההסכם שהושג עם התאחדות מגדלי הבקר של המחוז מהווה פריצת דרך כלכלית ואסטרטגית לחברה במימוש פוטנציאל השוק הסיני הגדול. המערכת הממוחשבת,"אפי מילק" - ((afimilk פרי פיתוח מדעני החברה - היא תוכנה המאפשרת גילוי מוקדם של דלקת בעטינים, ניהול מבוקר של ייצור החלב, גילוי מדויק של המועד הנדרש להזרעה ושל פרות במשבר, פיקוח על בריאות העדר והזנה פרטנית, התורמת לעלייה בתנובת החלב.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים