תעשייה ירוקה

טלי גורן ספיר

 

ב"טלדור" (עין-דור) חושבים צעד אחד קדימה * לאחרונה עבר המפעל ל"התנהלות ירוקה" וקיבל תו תקן בינלאומי * וגם ב"כפרית" של כפר-עזה יש "מוצרים ירוקים" * ירוק עולה, גם במפעלים הקיבוציים


כבר לפני שנים, כאשר יקי שלו כיהן כמנכ"ל של מפעל הגומי בעין-שמר, הוא שאף ל"התנהלות ירוקה" ותכנן לעבור ל14,000 ISO-שיטת ניהול המתחשבת באיכות הסביבה. כיום, בהיותו מנכ"ל מפעל הכבלים "טלדור", בבעלות משותפת של עין-דור וגשור, מצא יקי שלו שותף לשאיפה הזו - טוביה ליברמן (עין-דור). במשך עשר שנים עבד ליברמן כמהנדס אחראי על כבלים סיב-אופטיים, אחר-כך עבר לנהל את מחלקת ההנדסה והפיתוח, ולאחרונה התמנה לתפקיד מנהל פיתוח טכנולוגיה וידע, בו הוא משמש כחוליה המגשרת בין טכנולוגיה לבין שיווק, פיתוח עסקי והזדמנויות עסקיות.

 

על-פי תפיסתו של יקי שלו, איכות החיים היא האוויר שאנו נושמים והמים שאנו שותים. "בקיבוץ יש לזה משמעות רבה יותר", הוא מציין, "כי המפעל נמצא ממש בתוך שטח המגורים. לדעתי, במקום שבו אנחנו עובדים וחיים, יש לנו מחויבות לבריאות הסביבה, שהיא קודם כל מחויבות לעצמנו".

 

גם שלו וגם ליברמן כבר יודעים שהאיחוד האירופי עומד להציב תקנות בינלאומיות מחייבות בנושא התנהלות ירוקה. "השקענו משאבים בלימוד הנושא, גם בתחום הטכנולוגיה וגם בהיבט המשפטי. עשינו תהליך שנמשך שנה - יחד עם כל הגורמים במפעל הסבנו את כל המערכות לפעול בהתאם. קודם כל כי אנחנו מאמינים בזה מבחינה ערכית ומוסרית, ובנוסף - כדי להיות מוכנים כאשר ייכנסו התקנות האלו לתוקף. יצא שהשקפת עולם והאינטרסים המסחריים שלנו - משותפים".

 

יקי שלו אינו חבר קיבוץ, אבל הוא מגדיר את עצמו כסוציאליסט-בהכרה. "לא הכול זה כסף", הוא אומר. "למקום עבודה יש מחויבות כלפי עובדיו. גם למנהל וגם למפעל צריך שיהיו סנטימנטים".

 

ש: כלומר?

יקי שלו: "נושא איכות הסביבה בכלל, והטיפול בחומרים מסוכנים בפרט, צובר תאוצה, והתחום של מכשירי חשמל ואלקטרוניקה הבולט שבהם".

 

למען "ההשכלה הכללית" מביא טוביה ליברמן את הנתונים הבאים: "כל שנה מושלכים בעולם יותר מ-50 מיליון מחשבים אישיים. רק 5% מהפסולת האלקטרונית והחשמלית מטופלת מבחינת איכות הסביבה, לעומת יותר מ-42% מהפסולת הביתית בעולם המערבי, שכבר מטופלת. הפסולת האלקטרונית והחשמלית מורכבת ברובה ממתכות כבדות, המסוכנות לסביבה. בארה"ב בלבד הצטברו עד כה 1.2 מיליארד ק"ג עופרת, שהיא מתכת מסוכנת, ממחשבים ומהציוד ההיקפי שלהם הכולל כבלים המחברים בין המכשירים". מכל זה ברור, מציין ליברמן, כי לתחום החשמל והאלקטרוניקה יש פוטנציאל סיכון גבוה לסביבה, מה-גם שידוע כי הוא גדל בהיקפיו פי שלושה מקצב הגידול של פסולת ביתית.

 

כחלק מתפקידי מהנדס המוצר בטלדור רואה ליברמן את המעקב אחר המתרחש בסביבה הטכנולוגית בעולם. הוא זיהה את המהלך המתהווה בתחום זה במדינות האיחוד האירופי, והבין שנכון וכדאי להיות בין הראשונים המיישמים אותו.

 

"הדבר החדשני שבמהלך אצלנו", הוא אומר, "מתבטא במעבר הגורף של המפעל כולו לשיטה הזו. לצורך זה הקמנו, בתחילת המהלך, צוות היגוי רוחבי בשם 'המינהלת הירוקה'. מינהלת זו כללה את התפ"י, מערכות המידע, אבטחת האיכות, ההנדסה והשיווק, הרכש ורצפת הייצור".

 

הגישה של מנהלי המפעל ברורה - התהליך חייב להיות משתף כדי ליצור הבנה והזדהות גבוהה עם הנושא. במפעל טלדור עובדים 160 אנשים, מחציתם חברי קיבוץ. יחד עם אחראית מש"א נבנתה מערכת הסברה והדרכה מותאמת לכל קבוצת עובדים.

 

"חלק הארי של העבודה", מסביר ליברמן, "היה למצוא תחליפים לעופרת בתרכיזי הצבע ובחומרי המעטה (בעיקר  (PVCהמצפים את המוליכים והעוטפים את הכבלים. היה צריך לאתר תחליפים כאלה, שיתאימו גם מבחינת התקנות וגם יהלמו את תהליכי הייצור".

 

את תרכיזי הצבע רוכש טלדור במפעל "כפרית" של כפר-עזה. גדי שטהל, מהנדס פיתוח בכפרית, מעיד כי גם שם מודעים לתקנות המחייבות שימוש במוצרים שאין בהם חומרים מסוכנים. "כבר עשר שנים אני טוען שאין להשתמש בעופרת כמרכיב במוצרים שלנו, אבל זה כרוך בבעיה כלכלית", הוא אומר.

 

המודעות הזאת הביאה את "כפרית" לייצר מוצרים "ירוקים", וכשטלדור פנו אליהם בבקשה לקבל תחליפים לתרכיזי הצבע, כבר היו מוכנים לכך. שטהל מספר שהוא מנסה לשכנע לקוחות נוספים לצרוך מוצרים ללא עופרת - לא תמיד בהצלחה, כי התחליפים יקרים יותר.

 

בטלדור מייצרים במחלקה עצמאית את תערובת ה ,PVC-שמרכיב "מייצב" שכיח בה הוא עופרת. כאמור, זוהי מתכת מסוכנת, גם על-פי התקנות המחייבות עפ"י מדינות האיחוד האירופי. קיום מכון עצמאי לתערובות  PVCמוזיל את התהליך ומאפשר ייצור מותאם לצרכים הספציפיים של המפעל.

 

כבר ביולי 2005 היו ערוכים בטלדור לייצור מוצרים "ירוקים", אבל במחסן נשאר מלאי של חומרים. בתקופת הביניים הנפיקו מדבקות וסימנו על כל כבל אם הוא "ירוק" או לא, ניצלו חומרים קיימים ובמקביל עבדו עם החומרים החדשים. החל בדצמבר 2005 עבר המפעל כולו להתנהלות ירוקה ומותאמת לתקנות האיחוד האירופי, הצהיר על כך ויצא לשוק. היתרון ברור: לקוחות קיימים המעוניינים במוצרים ירוקים יוכלו לרכוש אותם כבר היום מטלדור, וכמובן - לקוחות חדשים, שהתחום הזה חשוב להם, יפנו אף הם לטלדור, המוכר היטב ברוב שווקי הייצוא. כך ימשיך טלדור להיות ממוצב כמפעל באיכות גבוהה, מה גם שכל המפעלים המייצאים למדינות האיחוד האירופאי יצטרכו לעמוד בתקנות הללו.

 

אגב, באיגוד התעשייה הקיבוצית טרם שמעו על התקנות הירוקות. יונתן מלמד (רמת-יוחנן), יו"ר האיגוד: "לא שמעתי על התקנות הללו, אבל האיגוד תומך בכל מה שקשור להתחשבות באיכות הסביבה, גם אם איננו עוסקים בזה באופן פעיל".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים