פצצת הפנסיה (2) | יגאל חן ממסדה תובע בבימ"ש לחלק זכויות הפנסיה מלפני השינוי לכלל החברים

פצצת הפנסיה (2)

אורית פראג

 

יגאל חן, ותיק ממסדה, מתכוון להגיש תביעה לבית המשפט, כדי שזה יורה להעביר לקיבוץ את כל זכויות הפנסיה שנצברו על-ידי חברי הקיבוץ לפני השינוי. "הדף הירוק" פרסם בשבוע שעבר כי דליה בר ארגוב מבית השיטה הגישה לאחרונה תביעה דומה 


קיבוץ מסדה

המאבק של חברי הקיבוצים על הפנסיה הולך ומתחמם. יגאל חן מקיבוץ מסדה מתכוון להגיש בקרוב תביעה לבית המשפט כדי שזה יקבע כי הפנסיה של חברי הקיבוץ שייכת לקיבוץ.

 

"לצערי אני נאלץ לפנות לבית המשפט בבקשה לקבוע באופן עקרוני שהפרשות הפנסיה ואחרות (קרן השתלמות ועוד) שצברו חברים במשך התקופה בה היה הקיבוץ שוויוני עד ליום 1.3.03 שייכות לקיבוץ ולא לחבר", כותב חן במכתב לחברי הקיבוץ.

 

הפנייה לבית המשפט היא תוצאה של מאבק רב שנים בעניין בתוך הקיבוץ שאינו מתקדם לשום מקום.

 

ביולי האחרון הוא נפגש עם מזכיר התק"ם זאב (ולוולה) שור ועם המחלקה המשפטית של התנועה הקיבוצית. בעקבות הפגישה, נשלח מכתב מטעם המחלקה המשפטית להנהלת מסדה בו נכתב כי "חבר בגיל פרישה זכאי למלוא הפנסיה ללא תלות בהכנסותיו הנוספות מכל מקור אחר, וכי מצב בו שני חברים באותו גיל (פנסיה) יקבלו פנסיות שונות רק מפני שלא הופרשו להם בעבר, על-ידי הקיבוץ, אותם הסכומים, אינו מתיישב עם הכללים המשפטיים המקובלים עלינו".

 

המכתב הזה מרמז על נושא אחר שחן נאבק אליו. הוא יוצא כנגד גובה סכומי הפנסיה ה"לא הגיוניים" להם זכאים חברי קיבוץ מסדה בקרן שהופקדה כעשר שנים לפני יום השינוי. לטענתו, אליה מצטרף חברו לקיבוץ אלכס מור, יש חוסר צדק כלפי חברי הקיבוץ המבוגרים בקיבוץ ועיוות מוכח בסכומי הפנסיה שהחברים מקבלים מקרן "תשורה" שבה הופקדו הכספים עבור חברי מסדה.

 

בעוד שהוא (כפנסיונר) מקבל סכום של 1,081 שקל, יש חברים וחברות, צעירים, רובם חד-הוריים, שהפנסיה הרשומה על שמם מבטיחה סכומים כמו 1,413 שקלים (לבת 35) או 1,722 שקלים (לבת 49).

 

ניר מנצ'ר, מי שהיה מנהל הקהילה במסדה (היום מנהל קהילה בקיבוץ גבת), מסביר, כי בתחילת שנות ה-90 נקלע קיבוץ מסדה למשבר כלכלי חמור שבעקבותיו היה גל עזיבה גדול מאוד, מה שחייב תשלומים גבוהים מאוד כדמי עזיבה, ובקיבוץ נשארה קבוצה קטנה יחסית של צעירים.

 

"הקיבוץ הגיע למצב שלא יכול היה לשלם דמי עזיבה והתמודד עם שורה של תביעות משפטיות מול עוזבי מסדה שלא קיבלו דמי עזיבה ותבעו את הקיבוץ, חלקם דרך בתי משפט וחלקם דרך הרשם", מסביר מנצ'ר. "בעקבות כך, התקין רשם האגודות תקנה הקרויה תקנת מסדה, הקובעת שני דברים: אחד, אופן התשלום לעוזבים והשני, מה שהוא מכנה קרן לדמי עזיבה עתידיים לחברי מסדה הנשארים'".

 

הרעיון המרכזי היה שאם לקיבוץ אין כסף לשלם לעוזב קיבוץ תצטבר בקרן מקדמה על חשבון דמי העזיבה המגיעים לו. הרשם קבע לצורך החישוב את יום 30 יוני 1994 כ"יום העזיבה" לחברים שנשארו. "הוא הורה לנו להשאיר תרשים דמי עזיבה לכל חבר שנשאר, וקבע שהסכום הכללי אותו תשלם מסדה לעוזביה יעמדו על 300,000 ש"ח ואותו סכום היא תפריש לפי זכאות לדמי עזיבה לחברים שנשארו. הוא השאיר לקיבוץ לבחור לאיזו קרן רוצים להפריש את הכסף הזה. מסדה בחרה את קרן תשורה כיוון שהיו לה כבר סכומי פנסיה שוויוניות לכל חבר, והרשם אישר זאת.

 

"מאז ועד שנת 2002 הפרשנו בהתאם להחלטת הרשם כל שנה 300,000 ש"ח לכלל חברי מסדה הנשארים, לקרן תשורה. לכל חבר על פי זכאותו לדמי עזיבה בהתאם להחלטת הרשם.

 

רשם האגודות, בין אם באופן אישי או באמצעות אלי עצמון, רואה החשבון שלו, בדק את ההפקדות האלה ואת נוהלי ההפקדות האלה מדי פעם, בערך אחת לשנה. בשנת 2002 קרה דווקא משהו הפוך:

 

חברי מסדה הצעירים ויתרו על הפרשות לטובתם, מתוך כוונה לצבור כספים לטובת החברים הקרובים יותר לגיל פנסיה.

 

"כל זה היה נכון, עד אפריל 2004 כשמסדה עברה לרשת ביטחון. באישור הרשם, התחלנו להפריש באישור הרשם, לפי קריטריון של התקציב הדיפרנציאלי".

 

מנצ'ר מדגיש כי "תקנון מסדה" הוא צודק ונכון הרבה יותר מכל צבירת פנסיה אחרת.

 

"נכון שהפנסיה באותן שנים נצברה לפי זכאות לדמי עזיבה, אבל כל בר דעת מבין שזכאות לדמי עזיבה דומה לזכאות לפנסיה, בהנחה שכולם בעלי ותק דומה. מי שיוצא מקופח הוא מי שאין לו ותק. לגרושים יש תוספת ליחיד בדמי עזיבה ולכן מי שיותר צעיר יהיה לו יותר מאשר מבוגר נשוי.

 

התקנון לדמי עזיבה עושה חסד לעובדי המשק. מי שיצא לשנת חופש מקוזזת לו שנת ותק. עובדי חוץ שעבדו בתלוש שכר והופרשה להם פנסיה אישית, לאלה מקוזזת בתחשיב שנת ותק על כל שנת עבודה בחוץ. חבר שהתקבל בגיל מאוחר לקיבוץ וצבר פנסיה במקום אחר, התקופה הזאת מקוזזת לו".

 

יגאל חן אינו מוכן לקבל את ההסבר הזה. הוא ביקש מהמזכירות להיכנס להליך בוררות או גישור בנושא והתבקש לפנות לרשם. חן פנה באמצאות עו"ד אהרון רוטשילד, ולדבריו טרם קיבל תשובה.

 

עכשיו ומנוי וגמור עמו להמשיך עם התביעה לבית המשפט, במסגרתה בכוונתו לתבוע את ההפרשות הסוציאליות שנאגרו לחברי מסדה בעבודת חוץ בשנים שלפני יום השינוי.

 

כזכור, דיווחנו בשבוע שעבר כי דליה בר ארגוב מבית השיטה הגישה תביעה דומה לבית המשפט בבקשה שיורה כי זכויות הפנסיה של החברים שנצברו לפני השינוי באורחות החיים בקיבוץ, יועברו לכלל החברים.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים