משק על בלימה

אריק בשן

 

בניסיון (נוסף) להציל את קיבוץ משמרות מהתרסקות, הוחלט (על דעת כל הגורמים המעורבים) לנסח תקנון חדש * בשבוע שעבר, זמן קצר לפני אישורו בקלפי, פנתה "קבוצת הגמלאים" לבית המשפט כדי שיעצור את התהליך * פסיקת ביניים: הקיבוץ לא יקבע (בינתיים) מועד לקבלת הכרעות * מי יצילנו


לא ברור מדוע ביקשה קבוצה של 22 גמלאים, חברי משמרות, את התערבותו של בית המשפט דווקא בשבוע שעבר, כמה ימים לפני שעתידים היו החברים להכריע על גורלו של תקנון חדש בקלפי. האם היה זה ניסיון של קבוצה אחת (הגמלאים) להגיע להישגים "בדקה ה-90", על חשבון הקבוצות האחרות? ואולי גרמה לכך התחושה הקשה של הגמלאים, שהתקנון "לא סגור" דיו, ניתן לפרשנויות, ואינו מעגן את מה שלכאורה מבטיחה להם הנהלת הקיבוץ הנוכחית? כך או כך, אם היה נדמה שניהול פנימי של קיבוץ, באמצעות חבריו, הוא מורכב - הרי שניהול מערכת חברתית וולונטרית על כידוני בית המשפט, הוא כמעט בלתי אפשרי.

 

כזכור, ממש על סף קבלת ההמלצות, מטעם חוקר רשם האגודות, על מינוי "מפרק מפעיל" לקיבוץ במארס 2005 - סוכם על דעת הרשם, בלחץ מזכירות התנועה הקיבוצית, לעשות עוד ניסיון אחד להציל את הקיבוץ מהתרסקות. ההנהלה, בליווי אנשי מקצוע חיצוניים - לצד ועדת היגוי שכללה 22 חברים, נציגי כל הקבוצות בקיבוץ - טרחו על ניסוח תקנון חדש וייחודי, שינסה לבטא את המציאות המיוחדת של משמרות ויבטיח ככל הניתן את רווחתם של החברים. יש בטיוטת התקנון התייחסות לקליטת בנים, בטוחות לביטחון סוציאלי, שיוך דירות, נהלים לטיפול בחברים שאינם ממלאים החלטות, נושאי עבודה ופרנסה בקיבוץ המתחדש, ועוד. אלא שבשבוע שעבר, כאמור, ניסו הגמלאים "לשבור את הכלים" ופנו שוב לבית המשפט, ממש כמו לפני שנה.

 

בדומה לבקשתם דאז, באמצעות משרדה של עו"ד אורנה לין, מבקשים הגמלאים, בין השאר, "סעדים דחופים", במעמד צד אחד, "למניעת פגיעה קשה ובלתי הפיכה" בזכויותיהם לפנסיה חודשית. הם מבקשים למנוע מאסיפת הקיבוץ דיון בנושאים שונים, בין היתר בכל מה שקשור לאישור התקנון החדש. בית המשפט מתבקש לצוות על הנהלת הקיבוץ שלא לקיים הצבעה בקלפי כל עוד לא יוסדרו זכויותיהם של הגמלאים וייקבעו המקורות והבטוחות לתשלום הפנסיה, ועוד. הקיבוץ ביקש להסיר את הבקשות על הסף.

 

בדיון, שנערך ביום שני השבוע בלשכתה של שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, ברכה זיו, במעמד נציג הגימלאים ונציג הקיבוץ אפשר בית המשפט את קיום האסיפה שנקבעה לאותו ערב אבל ביקש מהנהלת הקיבוץ להימנע בשלב זה מלקבוע מועד לקבלת הכרעות, ובשל היקף הבקשות ואורכן - דחה לשבוע הבא את המשך הדיון בטענות הצדדים.

 

בין לבין, מתברר שלא רק הגמלאים אקטיביים במשמרות. אל בית המשפט הובא השבוע גם מסמך בחתימתם של כ-70 חברי הקיבוץ, המבקשים לאפשר להם לקיים את התהליך הדמוקרטי הפנימי בקיבוץ, ללא התערבות או הכתבות מצד גורם חיצוני.

 

האסיפה הכללית השבוע, שנערכה לאחר הדיון המשפטי, עמדה בצלו. חברים, מכל הצדדים, הביעו מועקה רבה מהמצב. גם הנהלת הקיבוץ שידרה תסכול ממשי. הנהלה זו, שבראשה מנהל הקהילה ניצן סלע (בית-השיטה) והיו"ר חן מלמד (לשעבר חבר לוחמי-הגטאות), חשה שעשתה כמעט הכול כדי למנוע פירוק. זה כמה חודשים היא מגבשת את המסמך, האמור לשקף הסכמה חברתית רחבה, יחד עם עורך הדין של הקיבוץ, בועז נאור, ועם אייל גורן (נחשולים) - "שחקן חיזוק", שמאחוריו ניסיון בעבודה עם לפחות שני קיבוצים שהיו במצב קשה. יחד עם חברי צוות ההיגוי המקומי הם ניסחו תקנון ייחודי, המסדיר את המצב כיום וצופה אל העתיד. לאורך כל הדרך, הייתה שם גם נציגות מכובדת של קבוצת הגמלאים. בראשית דצמבר, על-פי לוח הזמנים שנקבע מראש, הציגה ההנהלה את הטיוטה הראשונה לתקנון, ועקרונותיו נמסרו לציבור החברים (כ-110). זה היה גם השלב שבו התערבה בתהליך עו"ד אורנה לין, בשם קבוצת הגמלאים.

 

יהודה צח, מגמלאי הקיבוץ, מאשר שבמסגרת צוות ההיגוי, בו הוא חבר, אכן סוכמו מרבית הפרטים. אפילו על גובה הפנסיה, שבעבר היה שנוי במחלוקת, הגיעו להסכמה. הבעיה היא, לדבריו, שההבטחות למימוש ההסכמות האלה נראות, על פניהן, מעורפלות משהו - וזו נקודת המחלוקת. "יש לנו אמון בהנהלה הקיימת, ולדעתי יש להם רצון טוב וניתן היה להגיע להחלטות גם ללא התערבות חיצונית. השאלה היא מה יקרה בעוד חצי שנה, כאשר ההנהלה הזו תלך. על-פי הניסוח הנוכחי תוכל ההנהלה החדשה להפר את התקנון, לפרשו באופן הנראה לה. אנחנו רוצים שייאמר בצורה מפורשת מהם מקורות הכסף לפנסיה ואיך מבטיחים אותו לגמלאים. היות שאת זה לא הצלחנו להשיג, והיות שההנהלה עובדת עם משפטנים ונקבע 'יום קובע' לאישור התקנון - גם אנחנו עובדים עם משפטנים. מה רע בזה?" 


ולוולה שור

ש: זאב (ולוולה) שור, מזכיר התנועה הקיבוצית, יש רע במשפטנים?

ולוולה: "הלכנו, על דעת החברים, במסלול מסוים שבמרכזו תקנון חדש והבראת הקיבוץ. הרי רצו למנות למשמרות מפרק-מפעיל, ואנחנו דרשנו מהרשם משקם-מפעיל. צר לי מאוד שמספר מצומצם של חברים פועל במגמה לפגוע בתהליך שמתקיים על דעת רוב החברים. זו תוצאת חוסר האמון הקיים במשמרות. אני מקווה שלמרות הפנייה לבית המשפט נוכל להמשיך בכיוון הנכון".

 

יו"ר הוועד הממונה של משמרות, חן מלמד, אינו מעוניין להתייחס אל הדברים. "אני חושב שלא נכון לנהל את ענייני משמרות בבית המשפט, ולא מעל דפי העיתונות", הוא מגיב בקצרה.


קיבוץ משמרות _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים