המשק אישר, היועץ ישלם?

קרני עם-עד

 

יישום מסקנות "אבחון" למערכת העסקית-ניהולית בקיבוץ גבים גרם (בין השאר) להתפטרות ועדת הביקורת ולהטחת האשמות ביועץ הארגוני * מרכז המשק: נעשה כאן מהלך של ייעול וחיסכון, ולא של בזבוז ופגיעה בקהילה * מחלוקת בחצר


לפני כשנה מונתה בגבים ועדת ביקורת, כחלק מתוכנית רחבה יותר של רה-ארגון פנימי בקיבוץ. לאחר חצי שנה הוזמן לקיבוץ עמיר לוי, איש המכון לייעוץ ארגוני, כדי לערוך אבחון של המערכת העסקית בהיבט הניהולי, ולאחר שלושה חדשים הגיש את מסקנותיו באסיפת החברים של גבים. לוי סבר כי קיבוץ קטן כמו גבים אינו זקוק לממלאי תפקידים רבים כל-כך, והמליץ להעביר חלק מהפונקציות למרכז המשק החדש, איציק חסון, ולפטר חלק מממלאי התפקידים. חברי ועדת הביקורת התנגדו לכך נמרצות, וטענו כי את מה שיכול היה לעשות מרכז המשק היוצא, שסיים את תפקידו לאחר 15 שנה - לא יהיה מרכז המשק החדש מסוגל לבצע. הנהלת הקיבוץ גיבתה את עמדתו של עמיר לוי. זאת ועוד: לאחר שהוועדה ביקשה לערוך בדיקה משלה לגבי שותף עסקי-חיצוני שניהל מו"מ עם הנהלת המפעל של הקיבוץ, והנהלת המפעל טענה שאין זה מסמכותם של "המבקרים" - הודיע יו"ר ועדת הביקורת כי הוא מתפטר מתפקידו. בעקבותיו התפטרו גם שני חברי הוועדה האחרים.

 

באמצע חודש דצמבר כתב עדו ארד, חבר ועדת הביקורת המתפטר, מכתב קשה לעמיר לוי, בו גולל את השתלשלות האירועים מאז הגיש היועץ הארגוני את המלצותיו לקיבוץ, שדאג ליישם אותן כלשונן. בין השאר פירט ארד את הכשלים שנגרמו, לדעתו: "הגזבר ומרכז מש"א פוטרו, מרכז המשק החדש - שלא מצא את הזמן לעסוק, בין יתר מטלותיו, גם בשני תחומים אלה - העביר את מטלות הגזבר לשכירה בהנהלת החשבונות, ואת נושא המש"א לחברה חיצונית, 'מעברים', שמעניקה שירותי כוח אדם במסגרת המועצה האזורית". ארד מוסיף ומעדכן את לוי על ההוצאות שגדלו בעקבות העסקת "החיצוניים", שגם השאירה שני חברים מובטלים. "אני פונה אליך בשלוש בקשות", מסיים עדו ארד את מכתבו, "הראשונה - תתנצל בפני חברי גבים על הייעוץ הגרוע שנתת. השנייה - שבח את ועדת הביקורת על חדות ההבחנה שגילתה ועל דבריה הצודקים. שלישית - החזר לנו את הכסף ששילמנו על הייעוץ שלך. כפי שניסיתי להסביר לך, נזקך היה גדול מתועלתך".

 

עדו ארד: "אם היה מדובר רק במקרה של היועץ החיצוני, עוד היינו מסוגלים להתמודד בלחצים שהופעלו עלינו מצד הקיבוץ. אבל, כשמצאנו את עצמנו, כחברי ועדת ביקורת שאמורים לדאוג למינהל תקין, במחלוקת עם גורמים במפעל - מה שאילץ אותנו להיוועץ בעורך-דין - הבנו שלא נוכל להמשיך למלא את התפקיד. נכון, היינו יכולים להסתפק בטיפול בנושא הכלבים וחדר האוכל, אבל סברנו שהמנדט שניתן לנו נועד לטפל קודם כול בדברים שהם 'הכסף הגדול'".

 

איציק חסון, מרכז משק גבים, אומר כי הדו"ח שהגיש היועץ הארגוני משקף את תחושת חברי קיבוץ גבים. "עמיר לוי ראיין חברים ובעלי תפקידים בטרם גיבש את המלצותיו", אומר חסון. "אני מוחה על הנוסח הבוטה של המכתב. גם אם יש מקום להעביר ביקורת, לא זו הדרך. העובדות גם אינן תואמות את מה שמופיע במכתב. בשום מקרה אין כניסה של שכיר במקום חבר, וגם אם זה נעשה בשוליים, לא הוספנו לשם כך כסף או שעות עבודה. תפקידי הגזבר מתחלקים ביני לבין עובדי הנהלת החשבונות ושתי חברות שיצאו לגמלאות. בתחום מש"א, ממלאים מנהלי הקהילה ואני את מרבית הדברים, מלבד הנושא של מציאת מקום עבודה למובטלים בגבים - תחום בעייתי, שהועבר לטיפול חברת 'מעברים'. לאור כל זאת איני מקבל את הטענות שהועלו וסבור שנעשה כאן מהלך של ייעול וחיסכון, ולא של בזבוז ופגיעה בקהילה".

 

עמיר לוי סבור שהמכתב שקיבל מחבר ועדת הביקורת (לשעבר) בגבים הוא "קנטרני, ואינו תואם את העובדות ואת המציאות בקיבוצו". לוי מוסיף ואומר: "התבקשתי לערוך אבחון של המערכת העסקית בהיבט הניהולי. ביצעתי פגישות עם חברים שמילאו בעבר או ממלאים כיום תפקידים עסקיים או כלכליים בקיבוץ. מהר מאוד הבנתי שמדובר בקיבוץ קטן המונה 110 חברים, שליש מהם פנסיונרים, ועיקר פעילותו הכלכלית נסבה סביב למפעל. המפעל מופרד מהקיבוץ, וכך יוצא שהמערכת הניהולית/עסקית שלו הפכה לגדולה מדי. המלצתי, אם כן, להקטין את השכבה הניהולית, ולחלק את תפקידי הגזבר ומרכז מש"א בין בעלי תפקידים אחרים, לרבות ביטול תפקיד עוזר מרכז המשק. הוספתי וטענתי שאם יקומו פרויקטים חדשים, ניתן יהיה למנות לריכוזם גמלאי/ת. ההמלצות שלי הושמעו באסיפה, התקבלו ברוב קולות, ואני מתקשה להבין על מה ולמה מלין החבר".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים