עיקול תחילה

אריק בשן

 

מדוע עורכי דין מטילים עיקול על כספי קיבוץ? * מחשש שלא יוכלו לממש פסקי דין (אם יינתנו כאלה) נגד הקיבוץ * מעין-צבי, לדוגמה


המאבק על כספי השילומים בין יורשי חברי מעין-צבי שכבר הלכו לעולמם לבין הקיבוץ - רק מחריף והולך. בא כוח היורשים, עו"ד גל פלג, "מחפש" כל שקל פנוי של הקיבוץ כדי לעקלו לטובת תביעות מרשיו, אם וכאשר יגיע המשפט לסיומו בתוצאה הרצויה לו. בשבוע שעבר הצליח לקבל צו עיקול זמני עד לגובה התביעה של תמר ענבר, בתם של גרשון ואביבה פרס ז"ל ושרון פרס נכדתם - כ-360 אלף ש"ח. במעמד צד אחד נתן שופט בית משפט השלום בחיפה, חדיד, היתר להטיל עיקול על כספים - כ-50 אלף ש"ח - שנפסקו לזכות הקיבוץ בעימות שניהל במסגרת תיק אזרחי אחר, שהסתיים רק לאחרונה.

 

עבור עו"ד פלג זו כמעט "שגרה" בפעילות המשפטית שהוא מנהל נגד הקיבוץ, שגם כך מצבו לא שפיר. "בית המשפט כנראה השתכנע שיש לנו עילה טובה לכאורה מצד אחד", מסביר עורך-הדין, "ושעל-פי מצבו של הקיבוץ - אם לא יעוקל הכסף, יקשה עלינו לממש פסק דין, אם יינתן, נגד הקיבוץ". לטענתו, אין זה הניסיון הראשון שעשה בשם מרשיו לעיקול כספי הקיבוץ. בדרך זו נהג גם בעסקת קרקע שביצע הקיבוץ, וקיבל לכך את אישור בית המשפט; וגם במקרה שבו הטיל עיקול על כספים של עוזבי הקיבוץ - אלא שבשני המקרים הצליח מעין-צבי למלט עצמו מהעיקול. "כנראה שמשחק החתול והעכבר יימשך עד לפסיקה בתיקים שלנו בבית המשפט", סבור עו"ד פלג.

 

בא כוח מעין-צבי, עו"ד איציק פינק - טוען, בתגובה, כי לא התקבלה אצלם שום בקשה לעיקול כספים בהקשר של התיק הזה. מן הסתם גם לא התקבל צו עיקול, אם ניתן כזה. וגם אם התקבל - היות שמדובר בצו עיקול במעמד צד אחד, עשוי המצב להתהפך לאחר שישמע בית המשפט את עמדתו של הצד השני.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים