משקי קצר | עניינים כלכליים בקיבוצים

משקי קצר

אריק בשן


זמן תערוכות

 

במהלך שנת 2006 תתקיימנה בגני התערוכה בתל-אביב שתי התערוכות החקלאיות המרכזיות, שההכנות אליהן כבר נמצאות בעיצומן. אגריטך - 2006 תערוכה בינלאומית לטכנולוגיה חקלאית, השישית במספר - תפתח את שעריה בין 11-9 במאי. אגרו-משוב, שזו לה השנה ה-16 ברציפות, תיפתח מ-28 בפברואר עד האחד במארס. מנכ"ל אגרו-משוב, צבי אלוש, מוסר כי ישתתפו בה יותר ממאה מציגים מישראל ומחו"ל, ביניהם עשרות משלחות מארה"ב, ספרד, הולנד, גרמניה ואפילו ירדן, הרשות הפלסטינית וקמרון. באגרו-משוב יושם דגש על חממת העתיד, ולצדה תוצג גנים ירוקים, תערוכת גינון ישראלית יחידה מסוגה, וכן אקווה ישראל, תערוכת מים שתקיף את הנושאים הרלוונטיים, ביניהם: איכות הסביבה, תשתיות, תעשייה, מי קולחין, מערכות ומתקנים לשימושים שונים.

 

קץ האוברדרפט

 

במועצה האזורית בקעת בית-שאן מלמדים את החברים איך להתמודד עם קץ עידן האוברדרפט, לקראת המועד בו ימנעו הבנקים אשראי ממי שחשבונו במינוס. את האחריות לכך נוטלת על עצמה חברת אוצר, המתמחה בייעוץ כלכלי למשפחות וארגונים, שבדקה ומצאה כי כ-30% מהמשפחות ב-23 קיבוצי המועצה חורגות מתקציבן בין פי שניים לפי שלושה. "הארכה שניתנה עם דחיית הרפורמה בחצי שנה (עד יולי 2006) מאפשרת היערכות יסודית", אומרת מנכ"ל החברה, רונית אברהם, "ולפיכך פיתחנו מערך הדרכה המותאם לאפיוני משק בית קיבוצי". לדבריה, למרבית החברים אין ידע מתאים לניהול נכון של כלכלת המשפחה, משום שרק בשנים האחרונות נכנסו לעניינים. התוצאה: חוסר איזון בין הוצאות להכנסות, צריכת אשראי מוגזמת ותופעה של אוברדרפט כרוני.

 

אוכל ואשפה

 

חברת פלבם (של עין-חרוד איחוד), יצרנית ציוד למטבח מוסדי, זכתה במכרז לתכנון ולאספקת מערך בישול למרכז האירועים והקונגרסים החדש של נתב"ג -  .AVENUEהיקף העסקה כ-2 מיליון ש"ח, ובמסגרתה תספק פלבם את כל מערך הבישול: תנורים, חדרי קירור, משטחי עבודה ועגלות שירות.

 

חברת דולב, יצרנית מערכות שינוע ולוגיסטיקה בבעלות דביר ולהב, סיפקה 1,800 עגלות אשפה מתוך 5,000 עגלות המיועדות לאיסוף נייר בתל-אביב, בערך כולל של כ-2 מיליון ש"ח. צבע העגלות כחול, הנפח הוא 360 ליטר לעגלה, והן תפוזרנה לאורכה ולרוחבה של עיר המטרופולין - כדי לסייע באיסוף הנייר ובהובלתו לאתר המחזור. הפרויקט צפוי להגיע גם לערים נוספות.

 

מתמזגים

 

פירמת רואי החשבון  - BDOזיו האפט, לוטקר, שטיין, טולדנו - חתמה על הסכם למיזוג עם פירמת רואי החשבון בהט ושות', לפעילות במגזר הקיבוצי. מיזוג זה מרחיב את פעילות הפירמה במגזר הקיבוצי הפונה לרחבי העולם, והופך אותה לאחת הגדולות בארץ במגזר זה ובעיקר בדרום.

 

רוטציה

 

שמוליק מלחי (52) ואלקנה זילברמן (50), שניהם מאותו הכפר (שפיים) ובעלי עבר ניהולי עשיר - החליפו תפקידים לאחרונה: מלחי, שכיהן עד כה כמנכ"ל נאות אפעל (מתחם סמינר אפעל של התק"ם), התמנה למנהל מלון קיבוץ שפיים, וזילברמן, שניהל את המלון עד לאחרונה, המלון, סיים את החפיפה עם מלחי ומכהן כעת כמנכ"ל נאות אפעל

 

אחיקם (אחיק) ברלוי (63), שדה-נחמיה, התמנה לקדנציה נוספת (5 שנים) למנכ"ל החברה לפיתוח הגליל ומג"ע (משקי גליל עליון).
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים