צריכים גישור

נחמן גלבוע

 

לאחר שנים של מאבקים בלתי נגמרים, אושר שינוי התקנון בגשור והחברים יכולים לבחור האם לחיות בעצמאות כלכלית (רשת ביטחון) או כקיבוץ שיתופי


צייר: יאיר ארד

לאחר סדרת הצבעות אושר ביום שלישי שעבר ברוב של 69% מהמצביעים, שינוי התקנון בקיבוץ גשור, המאפשר מעבר למסלול של עצמאות כלכלית הכוללת שכר דיפרנציאלי ורשת ביטחון, לצד מסלול של המשך חברות בתקציב רגיל. לדברי מנהלת הקהילה, רחלי  רנדשפט (גשר), ההחלטה על קיום המסלול הכפול על פי המודל הקיים בקיבוץ שניר, התקבלה בשיחת קיבוץ בגשור בפברואר 2005. על פי החלטה זו יכולים החברים לבחור את הסלול התקציבי המתאים להם, תוך מתן אפשרות לעבור מאחד המסלולים לשני מעת לעת. על החלטה זו הוגש ערעור על ידי שני חברי קיבוץ, שעתרו בהמשך לרשם האגודות השיתופיות בטענה שההחלטה מנוגדת לתקנון האגודות השיתופיות. מולם עמדה קבוצת חברים שדחפה במשך 10 שנים לשינוי, ופעלה להשגת הרוב הנדרש לכך.

 

בעקבות קבלת ההחלטה, עברו במהלך השנה 28 מתוך 48 חברי גשור לעצמאות כלכלית, ו-20 נשארו בתקציב הרגיל. בחודש מאי, לאחר כניסתה של ברנדשפט לתפקיד, נבחרה מזכירות חדשה, אשר פנתה לעו"ד מירב ניב ממשרד בלטר גוט לטיפול בעתירה, מול עורכי הדין של המערערים, שלושה עד היום, כשהאחרון שבהם הוא עו"ד גל פלג. בעקבות הייעוץ המשפטי החליטה המזכירות לשנות את סעיף 66 בתקנון הקיבוץ, לנוסח חדש המאפשר את קיומם של שני המסלולים. השינוי אושר במזכירות ובשיחת קיבוץ, והובא להכרעה בקלפי.

 

קבלת ההחלטה בקלפי נמשכה על פני שלוש הצבעות. בהצבעה ה ראשונה הושג הרוב הנדרש, אך התוצאות לא אושרו לאחר שהוטל ספק בחוקיות השימוש בייפויי כוח. בהצבעה שנייה שנערכה לפני כשבועים הושג רוב של 64.5%, והוגש עליה ערעור של אחד החברים, שטען שלא ידע שלשינוי בתקנון נדרש רוב של 66%. שיחת הקיבוץ קיבלה את הערעור והחליטה על הצבעה נוספת בקלפי, שהסתיימה בתמיכת 69% בשינוי תקנה 66 וקיום שני מסלולי החברות. בהצבעה אחרת שנערכה במקביל, על הצעה לשיוך דירות על פי תקנה 751 והחלטה על היום הקובע, לא התקבל רוב והיא הסתימה ללא הכרעה כאשר 24 חברים תומכים בה ו-24 מתנגדים לה.





עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים