חרדה של אם - אישה נסעה לקחת בתה מגן במענית. בדרך שמעה ברדיו על פיגוע בצומת מצר. בימ"ש יחליט: הלחץ הנפשי עקב הפיגוע או תאונת עבודה

יעקב דרומי


 

ב-28 באוקטובר 2001 אירע פיגוע חבלני בצומת הכניסה לקיבוץ מצר, ונהרג חייל צה"ל. תושבת כרכור, שנסעה לאסוף את בתה מגן הילדים שבמענית, הסמוך למצר, נתקלה בפקק תנועה ענק. בחדשות הרדיו שמעה אזהרה אודות מחבל שטרם נלכד ומשוטט באזור, ובקשה שהופנתה לתושבים, לחזור לבתים ולא לצאת עד שיתבהר המצב הביטחוני. בשלב זה, בעודה "לכודה" במכוניתה בפקק, נכנסה האישה "למצב של לחץ וחרדה" לנוכח הפיגוע שאירע "בסמוך לגן הילדים בו נמצאת ילדתה היחידה, בקיבוץ מענית" - כל זאת כאשר רכבי משטרה, אמבולנסים ורכבי ביטחון עוברים לידה תוך השמעת סירנות, והמסוק המשטרתי חג מעל ראשה. כתוצאה מכך, טענה האישה, היא נקלעה למשבר נפשי ונזקקה לטיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ולתרופות נגד חרדה. דרישתה להכיר בה "כנפגעת איבה" נדחתה, שכן לא הייתה חלק מפיגוע. באמצעות עו"ד רן עמיאל תבעה מהביטוח הלאומי להכיר בפגיעה הנפשית ובחרדות בהן נתקפה בדרכה מהעבודה לביתה כ"פגיעה בעבודה, כמשמעותה בחוק הביטוח הלאומי", ולחייב את הביטוח הלאומי לשלם לה דמי פגיעה. הביטוח הלאומי, באמצעות עו"ד יפעת קונה, ביקש לדחות את התביעה "בנימוק שלא הוכח שהתובעת נפגעה עקב סיכוני הדרך בדרכה מהעבודה לביתה, אלא כתוצאה ממחלה טבעית, ללא קשר לעבודה".

 

השופטת מהא סמיר-עמאר בדקה אם ניתן לראות בנסיבות שגרמו למצוקתה הנפשית של האישה משום "תאונת עבודה" שאירעה כתוצאה מ"סיכוני הדרך בדרכה הרגילה מעבודתה לביתה", וקבעה כי אכן "התקיים התנאי של סיכוני הדרך" ועתה יש לבחון, באמצעות מומחה רפואי, אם אכן היה "קשר סיבתי בין סיכוני הדרך ובין המצב הנפשי והחרדות מהם סובלת האישה".

 


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים