1,200 השתתפו בכנס של 4 עמותות ותיקים מ-60 יישובים1,200 השתתפו בכנס של 4

עמותות ותיקים מ-60 יישובים

יעל ידידיה


אידיאולוגיה שלמה ומקיפה עמדה מאחורי ההפקה העצומה בבית גבריאל בשבוע שעבר. 1,200 איש, ותיקים, אנשי גיל הזהב או זקנים (המינוח משתנה מדובר לדובר) מיותר מ-60 יישובים, חבירה של ארבע מועצות (בקעת בית שאן, גליל עליון, זבולון ועמק הירדן) התכנסו בבית גבריאל ובמדשאות המשקיפות אל הכנרת, והשתתפו ב"פעילות זורמת". מגוון הפעילות איפשר לכל אחד לבחור מתוך שלל הצעות את המתאים לו.

 

במקום שרתה תחושה של אחדות נעימה שרוממה את הנפש, בעיקר כאשר הסתבר כי כל הקשורים להפעלת האירוע, מהמרצים ועד המורים והמדריכים, עשו זאת בהתנדבות.

 

הרציונל נבנה לאורך זמן, והוא מסמן גישה כוללת ביחס לזקנים היום. "מה שעמד בבסיס הדברים היה הגישה האומרת: זורם, פתוח, חופשי. די לגישה הפילנטרופית הקובעת מה טוב לזקן", הסבירה עידית חמל ממעיין ברוך, מנהלת עמותת "גיל הגליל". "ייחודו של היום הזה, שהוא איפשר לכל אחד לבחור מתוך שפע ומגוון של הצעות לפעילות את הנראה, את המתאים ואת הרצוי לו כאן ועכשיו. תפקידנו הסתכם בבניית היום ובתמיכה. את כל השאר עשו הזקנים עצמם".

 

חמל משתמשת בנחרצות במילה זקן, ולא מתקנת אותו במילים אחרות כמו ותיק או קשיש. "זקן ולא קשיש, כי הזקנה היא תקופת חיים ולא סוף חיים. מגיל 65 ועד 120 - זו תקופת הזקנה והיא משתרעת על פני מחצית החיים", היא אומרת בתוקף.

 

יום הזקן הבינלאומי כבר הפך למסורת בקרב עמותות הקשישים ברשויות השונות. בעמותת "גיל עוז" שבבקעת בית שאן רואים ביום המיוחד הזה את שיאה של הפעילות המתמדת לאורך כל ימות השנה. כדי להעצימו השתדלו מהתחלה, זו השנה החמישית, לחוג אותו במשותף עם עמותות נוספות.

 

המפיקה הייתה אורית נצר מעין-הנצי"ב. עמותת "גיל עוז" - בקעת בית שאן ועמותת "גיל הגליל" - גליל עליון, שיתפו פעולה תחילה והזמינו את "העמותה לחבר הוותיק" - זבולון. לבסוף הצטרפו גם "מכללת הגמלאים - ביתנו" - עמק הירדן (שהיו שותפים בשנים הקודמות).

 

טלי וינקלר מנופית מברכת על הצטרפות העמותה שאותה היא מנהלת. "עד עתה הסתפקנו בטיול חגיגי", היא אומרת. "השיתוף יצר עוצמה, גיוון, פגישות מרגשות עם חברים משכבר הימים וגאווה. הלוואי חגיגות כאלו על כל עם ישראל".

 

קבוצה אחת ישבה באולם ובמרפסת על כוס קפה וקרואסון, קבוצה אחרת צפתה בסרט "אדמה משוגעת", אחרת שמעה הרצאה על קדישמן שתערוכתו הוצגה בגלריה, או על יוגה, או על שמנים אתריים או על חשיבות ההליכה בגיל השלישי. היה מי שהתנסה בציור עם סוזי הרשלר במדרון המשקיף אל הכנרת, או שמע קונצרטבע. גם פעילות גופנית הוצעה למשתתפים שכללה ריקודים, התעמלות, יוגה או טאי צ'י. אוהבי ההליכה צעדו לאורך הטיילת, ומיטיבי לכת טיילו לבית הקברות ולחצר כנרת.

 

לאורך הגדה הדרומית של הכנרת נפרסו דוכנים שונים, כשהקשישים משייטים ביניהם. בין הדוכנים היה דוכן שהציבה תנובה לטעימות של גבינה ללא מלח, דוכן קופת חולים כללית ודוכנים לממכר של ספרים ובגדים.

 

חגי פוקס מנכ"ל עמותת "גיל עוז" מסביר כי המסר שמועבר על ידו הוא שזקני היישובים הם שכבה גאה עם זכויות. "עוולות יש בכל מקום על פני האדמה, אך כאן בתנועה הקיבוצית וברשויות נראה שיש לזקנים משקל, עוצמה, והיום הזה היה ביטוי לכך".

 

בטקס הסיום תיאר הסופר אמנון שמוש בהומור את אנשי גילו, ואמר: "אנשים בגילי חולמים בלילות ובימים על אותם ימים שבהם האמינו שחלומותיהם יתגשמו". יורם קרין בירך בשם המועצה האזורית בקעת בית שאן, וענה לשמוש: "בעומדי מולכם אני חש יראת כבוד על שבניתם את ארצנו במו ידיכם, ויצקתם חיים בכל חבלי הארץ הקסומים הללו".

 

משתתפים שהתקשו בהליכה הוסעו על ידי הקלנועיות של "רכב חשמלי אפיקים", שאותם נידבו ללא תמורה ליום המיוחד.

 

השתתפו במימון האירוע סניף האגודה הישראלית לגרנטולוגיה, אש"ל (ארגון שירותים לקשיש) שמעודדים מאוד פעילות גופנית וצעדות, המוסד לביטוח לאומי, משרד העבודה והרווחה - השירות לזקן, קופת חולים - מחוז צפון, נותני חסויות והמון מתנדבים.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים