בטן מלאה דלק - צביקה אמיתי מגשר הזיו ניהל 9 שנים את תחנת הדלק של "דור אלון" בקיבוצו וכעת מנהל תחנה מתחרה של "טיב" בקיבוץ סער
קרני עם-עד

 


בחודשיים האחרונים ניטשת תחרות בין שתי תחנות דלק סמוכות זו לזו - "דור אלון" בגשר-הזיו, ו"טיב", הצמודה לקיבוץ סער. רק שלושה קילומטרים מפרידים בין שתי התחנות שמלכסנות מבט זו אל זו כל העת כדי לא להפסיד לקוחות ולא להחמיץ מבצעי הוזלה מפתים. בהתמודדות המתפתחת מעורבים גם רגשות וחשבונות פתוחים, המתערבבים בדלק ובסולר.

 

נכון לעכשיו, סניף דור-אלון (המתנהל בבעלות משותפת של חברת הדלק והקיבוץ) מוביל בנקל על פני טיב (הנמצאת בבעלות איש העסקים רוני קאשי), שחנכה בסער את הסניף הראשון. עם זאת, טפטוף הולך וגובר של לקוחות מהתחנה הוותיקה אל החדשה, והתכנון להקים מרכז מסחרי חדש על אדמות סער, מאלץ את פרנסי גשר-הזיו להיערך לתחרות, שלאחרונה הולידה כמה הוזלות אטרקטיביות. כמו בכל תחרות ראויה לשמה, גם במקרה זה יש משקל גדול לפן ה"אישי".

 

את תחנת טיב מנהל צביקה אמיתי (56), חבר גשר-הזיו, שכיהן כמנהל תחנת דור-אלון בקיבוצו במשך תשע שנים. לפני שנה פוטר אמיתי מתפקידו על-ידי שי גרוסמן, מנהל העסקים של הקיבוץ, בטענה לחוסר מקצועיות ואי-הגשה במועד של דו"חות להנהלת הקיבוץ. גם ירידה מסוימת ברווחי התחנה המצליחה האיצה את הפיטורים. במשך שנה התקיימו צביקה ומשפחתו מחסכונות ומעבודות מזדמנות, כמו שמירה בשער הקיבוץ, עד שהוצע לו לנהל את תחנת הדלק החדשה בסער. "לא אכחיש שיש לי מוטיבציה גדולה להוכיח את עצמי בטיב, גם אם זה יפגע בהכנסות התחנה השייכת לקיבוץ שלי, אבל אין זה אומר שיש בלבי על החברים או ההנהלה. דוד דולב - מנהל התחנה הנוכחי, שבא במקומי - הוא חבר טוב שלי. חשוב לי לגרום לשי גרוסמן להצטער על ההחלטה שעשה. אני מאמין בכנות שאם הייתי ממשיך בתפקידי בדור-אלון, טיב לא היו בקו עלייה והצלחה כמו שקורה היום".

 

גם היום מתקשה צביקה אמיתי להבין מדוע פוטר מניהול תחנת הדלק של דור-אלון. "הכנסתי סטנדרטים חדשים של שירות ומבצעים", הוא משחזר. "אף פעם לא הייתי כלכלן גדול, אבל ב'שטח' לא היו רבים כמוני. נהגים רבים באו לתחנה בזכות החברות אתי. קיבלתי בונוסים על הצלחות. יחד עם זאת אני מודה ששי גרוסמן לא היה מרוצה מתפקודי משום שלא הגשתי לקיבוץ דו"חות במועד, וגם שיתוף הפעולה עם המרכול שנמצא בתחומי התחנה לקה בחסר. מה שכאב לי הכי הרבה היו המילים הקשות ששי הטיח בי כשהודיע על הפסקת העסקתי במקום. אולי שי, מבחינתו, עשה את הדבר הנכון מתוך ראייה של טובת הקיבוץ, אבל אני סבור שהוא עשה טעות". תגובת שי גרוסמן תובא בהמשך.

 

ש: התחנה בגשר-הזיו נפגעה מאז שהתחנה בסער החלה לפעול?

צביקה אמיתי: "בהחלט. לקוחות רבים שהיו לי בגשר-הזיו מגיעים לסער. לא רק בזכות העיניים היפות שלי, אלא גם משום שפתחתי 'מועדון חברים', שהמצטרפים אליו מקבלים כרטיס הנחות לדלק ולעסקים שנמצאים בסביבה. אנחנו מחלקים עיתון בחינם, וביום שישי גם חלה. למרות שהשירות הוא עצמי, העובדים שלנו מעניקים שירות מסור שמושך קליינטים. בגשר-הזיו משיבים מלחמה על-ידי הנחה דרסטית במחיר הדלק. ידוע לי שהם שולחים 'מרגלים' לבדוק מה הצעד הבא שלנו. חברי הקיבוץ מפרגנים לי על ההצלחה. התחרות, בכל מקרה, בריאה".

 

ש: אתה מתחרט על השנים שהשקעת בגשר-הזיו?

"ממש לא. זה היה בית ספר מצוין. כאן אנחנו קטנים עדיין, אבל נמרצים. העלייה במכירות מטאורית".

 

תגובת שי גרוסמן, מנהל כללי, גשר-הזיו:

"העניינים של 'דור-אלון - גשר-הזיו' נדונו במועצת המנהלים של הקיבוץ, ושם הם אמורים להישאר. אני לא רוצה להתייחס לדברים שצביקה אמיתי מייחס לי, אבל לא מדובר בהחלטות שנבעו משיקולים אישיים. אנחנו מאחלים לצביקה הצלחה בתפקידו החדש".


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים