אמנות הבנייה - האמן דב אור-נר מחצור פתח תערוכה בקיבוצו ועבר להתגורר לצדה בגלריה עד שדירתו תורחב
 

קרני עם-עד


בשנים האחרונות מרבה האמן דב אור-נר (חצור) להציג מיצבים ומיצגים מעוררי מחלוקת. כך היה עם טקס הקבורה שערך לעבודותיו בגלריית בארי ובגלריית הקיבוץ (יחד עם הציירת תמר דוברובסקי), וכך עם סדרת הציורים שכונתה "היטלר ידידי". מרבית תערוכותיו של אור-נר בודקות את גבולות האמנות ומטפלות בנושאים אוניברסאליים שאינם נוגעים דווקא למצבו של יוצרן.

 

ביום שישי האחרון חרג ממנהגו ופתח ב"גלריה הלבנה" בחצור, שאותה הוא אוצר, תערוכה בשם "תוספת או מפלצת". לצד ציורים שנעשו במקביל בצבע ובמונוכרום, הכניס אור-נר לגלריה מיטה זוגית, מקרר לא-פעיל, טלוויזיה מושבתת וגם כספת נעולה, בתוכה הניח האמן את תוכניות הבנייה של התוספת הקטנה שתוכננה לביתו צר המידות. כבר בליל פתיחת התערוכה נשאר דב אור-נר ללון בגלריה, והוא יעשה זאת עד שהקיבוץ ייאות להתחיל לבנות את התוספת שהובטחה לו כבר לפני עשר שנים, כמו לשאר החברים בני גילו. הצעד האמנותי-מחאתי לא יוגבל בזמן, ובמהלך כל אותם שבועות או חודשים יוכלו החברים לפקוד את הגלריה ולשוחח עם האמן על הסיטואציה שאליה נקלע שלא בטובתו.

 

"מדובר באנדרטה לתוספת", משיב אור-נר על השאלה אם בחר להשתגע סופית. "למרות שאני לא מאמין שזה יקדם את הבנייה, או שהמזכירות תושפע מכך שאני נשאר ללון בגלריה, זה הצעד היחיד שאני מכיר ויודע לעשות. לפתיחה הגיעו חברים רבים, התגובות היו טובות, ובקיבוץ זה הפך לשיחת היום. אני לא מתכוון לחזור וללון בביתי, עד שהתוספת תיבנה".

 

לפני עשר שנים החליט קיבוץ חצור לבנות תוספות זעירות, של 4 מ"ר, בדירות הוותיקים. אך בעוד שהתוספות בשאר הדירות נבנו כמובטח, אצל משפחת אור-נר התנהלו העניינים בעצלתיים. שוב ושוב פנו דב ושושנה אשתו לוועדות המטפלות בנושא, ולפני שנה וחצי נדמה היה כי משהו "זז" - מרפסת קטנה נהרסה לצורך הבנייה. אלא שמאז, דבר לא זז. "לא האמנתי שהתוספת תהפוך ל'מפלצת'", אומר דב. "אין איש שנותן לי הסבר מדוע זה כך, ובגילנו המתקדם, 70 פלוס, אנחנו נדונים לחיות בבית של 60 מ"ר, שכולל רק סלון וחדר שינה".

 

יונתן זרח, מזכיר חצור, לא הסכים להגיב טלפונית על טענות דב אור-נר. "אין בעיות בנייה בחצור, אבל לגבי הנושא הייחודי של דב אור-נר אסכים לדבר רק בפגישה אישית בינינו", אמר המזכיר.


 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים