מפקד אוכלוסין: משפחת מילר, מעברותמפקד אוכלוסין: משפחת מילר, קיבוץ מעברות

נחמן גלבוע


משתתפים: זיוה (52), ראובן (53), רוני (30), ליאור (29, בעלה של רוני), דילן (9, הבן של רוני וליאור, הנכד של זיוה וראובן) (נמצאים בתמונה), ארז (28), דורין (20). וגם הכלבות דוני וג'קי והכלב צ'אן.

 

שיר השכונה: שכונת כפר חיים. נמצאת בקצה הדרומי של הקיבוץ בסמוך לבית הקברות של מושב כפר חיים. בתים דו משפחתיים עם כניסות נפרדות.

עיצוב הבית: ראובן עוסק הרבה בבישול, וכל הבית סובב סביב המטבח. המטבח מאובזר היטב (זיווה: "זה בית קטן עם מטבח ענק. ראובן מבלה 90% מזמנו במטבח. הוא אחראי להאכלת כל בני הבית").

שטח הבית והחדרים: 85 מ"ר. סלון, מטבח, 2 חדרי שינה, 2 חדרי שירותים.

פעילות ציבורית: זיוה נמצאת בקשר עם תהל"ה (תמיכת הורים ללסביות והומואים), עם הורים, ועם בנות ובנים, לסביות והומואים, מאז שבנם, ארז, יצא מהארון לפני 5 שנים (זיוה: "התחלתי לפעול כשהתברר לנו שלהרבה משפחות קשה לקבל את זה". דילן: "לנו זה לא קשה").

הפרנסה: זיוה מזכירה במזכירות הקיבוץ, ראובן מפעיל את "קפה נחליאלי" - מועדון לחברים במתכונת של בית קפה ומסעדה. לפני כן עבד במשק חי הלימודי במוסד רמות חפר.

קפה נחליאלי: התחיל לפני 3 שנים כמיזם עסקי ללקוחות מחוץ לקיבוץ, אך לאחר שנתיים הוחלט לסגור אותו. ראובן החליט להפעיל אותו כמועדון לחבר עם ארוחות ערב, וכיום לאחר סגירת חדר האוכל בערבים הוא הפך למוקד משיכה ("החברים מחויבים במחירים נמוכים").

השורשים שלה: הסבים של זיוה מצד אביה, חנה ודב (ביביק) בן שאול, הם ממקימי הקיבוץ. אביה, איתן (74), הוא הבן השני של הקיבוץ. אימה, חביבה ז"ל, הגיעה למעברות עם חברת נוער מבולגריה, והייתה אחות בקיבוץ. חביבה נפטרה מסרטן לפני 21 שנים, ואיתן נישא בשנית. לזיוה יש 2 אחים ואחות.

השורשים שלו: ההורים של ראובן, אניטה וארוין מילר ז"ל, הכירו ביוגוסלביה לפני מלחמת העולם השנייה, ועלו לארץ כניצולי שואה ב-1950. גרו שנתיים בגבעת ברנר, לאחר מכן בקריית שמונה, ולבסוף הצטרפו כחברים למעברות. לראובן אחות ושני אחים.

ההיכרות וההגעה לקיבוץ: ראובן, שהיה בגרעין מקריית שמונה לכרמיה, הגיע ב-1970 לקיבוץ אילון במסגרת הכשרה לחיי קיבוץ. הוא החליט להישאר כחייל בודד באילון, ולאחר הצבא יצא לסמינר חוזרי צבא בגבעת חביבה. בסמינר פגש את זיוה שהגיעה ממעברות (זיוה: "זו הייתה אהבה ממבט ראשון"). הניסיון שלו לשכנע אותה לבוא לחצי שנה לאילון לא צלח (זיוה: "השארתי פה משפחה רחבה, והרגשתי שם כמו מתנדבת. אחרי 3 חודשים החלטתי שאין לי מה לחפש שם"), ומאז הם חיים במעברות.

החתונה: ב-75' במעברות.

הילדים: רוני, קוסמטיקאית, נשואה לליאור שעובד בדיסקוטק במעברות, ואם לדילן. ארז, מדריך כושר בהכשרתו, נמצא באוסטרליה, עובד בחצי משרה בבית קפה, ונמצא בקשר זוגי עם חבר מקומי. דורין סיימה צבא ועובדת בבית ילדים. דילן הנכד לומד בכיתה ד' בבית ספר "יובלים" בגבעת חיים מאוחד, אוהב כדורגל ולרכוב על סוסים בחווה בבצרה ששייכת לדוד דרוד, אחיה של זיוה.

היציאה מהארון: המשפחה החליטה לא להיכנס לארון בעקבות היציאה של ארז, שנעשתה במצעד הגאווה השני שנערך בארץ. ארז התראיין ברדיו בגלוי, סיפר שהוא ממעברות ושהוריו תומכים בו, וזה התפרסם די מהר בקיבוץ (זיוה: "אנשים פה מאוד העריכו את זה, וניגשו אליו ואלינו בצורה חופשית. מי שלא דיבר אתנו על זה, דאגנו ביוזמתנו ליידע אותו. היה לנו חשוב שזה יהיה נושא פתוח, וככה הוצאנו את העוקץ מהעניין". ראובן: "הרסנו את התענוג לרכילאים").

קניות: במרכולית ובכלבו ובסופרמרקטים באזור.

בילויים: ראובן אוהב לטייל בארץ, שניהם אוהבים לשבת בבתי קפה.

מאכלים: צ'ולנט, אורז מאודה, פירושקה (מאפה בצק ממולא בבשר).

הפרטות ושכר דיפרנציאלי: מעברות קיבוץ שיתופי עם הפרטת מזון, מכבסה וחשמל. ראובן: "אני בעד הפרטות שמונעות בזבוז, אבל נגד שכר דיפרנציאלי שיפגע באנשים בגילנו שלא למדו ולא רכשו מקצוע". זיוה: "אני מרוצה מההפרטות שהיו עד עכשיו. מעבר לשכר דיפרנציאלי מדאיג אותי, למרות שאני מאמינה שנוכל להסתדר בכל מצב".

מצב כלכלי: מעולה ("אנחנו משפחה מחושבת. הצלחנו תוך 4 שנים להחזיר חוב גדול על שיפוץ הבית").

עושה לי את היום: אצל ראובן זה לקום לבוקר חדש, אצל זיוה זה חיי היומיום, המשפחה, העבודה והפנאי. אצל רוני זה אימון טוב בחדר כושר, ואצל דילן לשחק כדורגל.

טוב לי בקיבוץ: (בדירוג מ-1 עד 10) זיוה וראובן - 10.

 

קיבוץ מעברות נוסד ב-1925 ועלה על הקרקע ב-1933, נמצא על כביש 4 ומונה כ-800 נפש.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים