12 שקל כבר יש לו - ראובן נוטלס מנחשון עיצב את המטבע החדש של 2 ש"ח12 שקל כבר יש לו

יעקב לזר


המטבע בן 2 השקלים החדש שיוכנס לארנקנו יהיה בעיצובו של ראובן נוטלס מנחשון. את המטבע של 10 שקלים אתם מכירים? הוא עיצב גם אותו

 

בתחילת 2007 ייצא לשוק מטבע ישראלי חדש, בערך של שני שקלים. בבנק ישראל החליטו שהמטבע של שקל אחד הפך להיות קטן מדי, וצריך להכניס במקומו מטבע שימושי יותר.

 

את המטבע החדש של 2 השקלים עיצב ראובן נוטלס, חבר קיבוץ נחשון. נוטלס הוא זה שעיצב גם את מטבע ה-10 שקלים הנפוץ כל כך. 12 שקל, הוא אומר, כבר יש לו.

 

באפריל 2005 הודיעה מחלקת המטבע של בנק ישראל לנוטלס, כי היא עורכת תחרות לעיצוב מטבע בערך בן 2 שקלים, וכי הוא נבחר בן חמשת הגרפיקאים להגיש הצעות לתחרות. נאמר במכתב כי המטבע יונפק בקוטר של 21.6 מ"מ (המטבע של 1 שקל הוא בקוטר 18 מ"מ) וכי על צד הפנים שלו צריך המעצב לשרטט "קרני שפע וביניהן רימון". לצורך המחשה צורף למכתב צילום של מטבעות עתיקים בהם מופיעים קרני שפע ורימון, ונאמר, ש"האמן רשאי לעצב את קרני השפע והרימון לפי הבנתו, ובהסתמכו על צילומי המטבעות". דרישות נוספות: בצד הפנים צריך להופיע סמל המדינה בעיצובו הרשמי, ובצד הערך - השנה העברית תשס"ו, שם המדינה בעברית, עברית ואנגלית, ציון הערך הנקוב, 2 שקלים חדשים, ציון המטבע בעברית, וציון המטבע באנגלית.

 

בדברי ההנחיה למעצבים הוסבר, כי המטבע החדש "אמור להשתלב עם העיצוב של מטבע 1 שקל הנמצא מתחתיו בסולם הערכים, ועם העיצוב של מטבע 5 שקלים הנמצא מעליו בסולם".

 

קונטור עסיסי

 

ישנה בארץ קבוצה של כעשרים גרפיקאים שהתמחתה בעיצוב מטבעות, מדליות ושטרות כסף. כשמתעורר צורך לעצב מוצר חדש, ובארץ מדובר בעיקר על מדליות המופיעות אצלנו חדשות לבקרים, נבחרת על פי תור קבוצה של מתמודדים מבין הגרפיקאים המורשים. כדי למנוע הטיות, מוגשות ההצעות לוועדה בעילום שם, עם סיסמה מזהה, וכשהוועדה המורכבת מאנשי בנק ישראל וגרפיקאים, דנה בהצעה מסוימת, היא אינה יודעת מיהו המעצב העומד מאחוריה.

 

"השלב הראשון היה שלב המחקר", אומרת תמי יואב, רעייתו של נוטלס ומי שמנהלת יחד עמו את הסטודיו לגרפיקה בנחשון. "הלכתי לספרייה וישבתי ובדקתי איך נראו מטבעות ישראליים עתיקים עם רימון. מתברר שיש המון מטבעות כאלה, והשוני העיקרי ביניהן הוא לגבי הנקודות שמסביב למטבע, האם הן מופיעות סביב כל ההיקף או רק בחלקו, או לא מופיעות בכלל. מכיוון שברוב המטבעות הנקודות מופיעות, החלטנו שנכניס אותן גם בהצעה שלנו".

 

"על קרני השפע בחלק מהמטבעות העתיקים מופיע קישוט של קשר מחוט", אומר נוטלס. "בחלק מהמטבעות לא ברור האם זה קשר ממש או סתם חוט שמונח, ובאיזה צורה. הדרישה מאתנו הייתה שהקשר הזה יופיע במטבע החדש".

 

צד הנושא של המטבע, צד הפנים, הוא הצד שבו מושקעת רוב החשיבה הגראפית. הצד השני, צד הערך, הוא מובנה מראש ונתון פחות למשחק ולפרשנות. נוטלס: "באחת הגרסאות שלי ניסיתי ללכת יותר קרוב לשקל, שיש בו קונטור מאוד עסיסי ומאוד יפה, ודווקא את הגרסה הזו לא קיבלו, ואני הצטערתי. לדעתי זה היה מקפיץ את המטבע לתפיסה של שנות האלפיים פלוס. התקבלה הצורה היותר מסורתית שהגשנו".

 

בספטמבר 2005 קיבל ראובן נוטלס ממחלקת המטבע בבנק ישראל הודעה משמחת. הוועדה לתכנון שטרי כסף, מעות ומטבעות זיכרון, בחרה בהצעתו לעיצוב המטבע החדש של 2 שקלים. להודעה התלוו כמה הערות למקצה שיפורים נדרש בסקיצה של המטבע: להגדיל את סמל המדינה ולהשתמש בעיצובו הרשמי, להוסיף את האות ה' לשנה העברית, (התשס"ו ולא תשס"ו), להוסיף גם בערבית את המילים 2 שקלים חדשים.

 

אחרי שמוכנסים התיקונים הגראפיים הנדרשים וישנה הסכמה שכך ייראה המטבע החדש, הסקיצה מועברת למודליסט שמכין מודל מגבס, וממנו בצורה ממוחשבת בונים מטריצות. המטריצות חייבות להיות כמובן מדויקות מאוד וחזקות מאוד, עשויות כך שיכולו להנפיק כמות גדולה של מטבעות.

 

התהליך כולו אורך בין שנתיים לשלוש. בינואר 2007, כך לפחות על פי התכנון, יגיע המטבע החדש של 2 שקלים לציבור.

 

הסטודיו בנחשון נקרא "נוטלסטודיו", ומלבד ראובן ותמי עובד בו בן שוורץ, בן קיבוץ שהתמחה בפרסום באתרי אינטרנט. הם מעצבי הבית של בית לסין ושל החאן הירושלמי, ועובדים הרבה עם קרן הקולנוע הישראלי. תמי: "יצא עכשיו סרט חדש, 'אדמה משוגעת'. כל עיצוב הפרסומים שלו הוא שלנו". הם מעצבים לא מעט עטיפות לספרים, של אוניברסיטת תל-אביב, כתר, ספריית פועלים ועוד, וגם חברות היי-טק הן לקוחות של הסטודיו. בשעות הפנאי הם מציירים ביחד להנאתם.

 

"בשביל לדעת לעצב צריך להיות קודם כל צייר", אומר נוטלס. "אין דבר כזה שהמחשב יעשה את העבודה במקומך. בדיוק כמו שהמודלסיט שמכין את הדגם מגבס למטבע, צריך גם לדעת לפסל. אם אתה לא יודע לצייר באמת, לא רק לשרטט, אין לך הרבה סיכוי להצליח בתחום הזה".

 

עשר שקל

 

בדצמבר 1993 קיבל ראובן נוטלס הודעה, שהצעתו לעיצוב מטבע בערך 10 שקלים זכתה בתחרות עליה הכריז בנק ישראל. במקרה הזה הדרישה המקדימה של הבנק הייתה ליצור מטבע דו-מטלי, שישולב בו מוטיב של עץ תמר. זה היה המטבע הראשון בישראל שהורכב משתי מתכות שונות, הוא יצא לשוק בפברואר 1995 והפך עד מהרה למטבע השימושי ביותר.

 

במכתב שנשלח אל נוטלס, אליו צורף אחד המטבעות הראשונים שהוטבעו, נאמר: "הסלים למרגלות הדקל, שאותם היטבת לצייר, קשורים בהבאת ביכורים. מגיע לך לקבל את המטבע. הרשה לי להביע את הערכתנו על העיצוב היוצא מן הכלל".

 

בתחילת דרכו כגרפיקאי עבד נוטלס עם החברה למטבעות ומדליות, בעיקר בתחום הפרוספקטים.

 

המטבעות והמדליות שהחברה מנפיקה משכו את תשומת לבו המקצועית, הוא סבר שיוכל לעצב כמותן ואולי טוב מהן, וניגש לשוחח על כך עם המנכ"ל. מאז עיצב למעלה מ-200 מטבעות ומדליות, ביניהן סדרת מדליות נשיאי ישראל (ויצמן, בן צבי, שז"ר, הרצוג), מדליות לציון 50 שנה למדינה, 30 שנה לאיחוד ירושלים ו-100 שנות ציונות, מטבעות החי והצומח בשיר השירים, מדליה לציון הקמת המשכן החדש של בית המשפט העליון, מטבע המילניום, מדליה לזכרו של המלך חוסיין, ואפילו מדליה לציון זכייתה של בית"ר ירושלים באליפות המדינה בכדורגל.

 

גאווה מיוחדת שמורה בלבם למטבע "ארץ חמדת", שהוטבע לרגל יום העצמאות ה-41 של מדינת ישראל. מדי שנה מתקיימת תחרות בינלאומית לעיצוב המטבע, בקטגוריות שונות, ולקראתה בוחנת מטבעות שונים שיצאו במדינות שונות באותה שנה, ובוחרת לתחרות את המעניינים בהם.

 

"ארץ חמדת" נבחר בקטגוריה של המטבע בעל העיצוב האמנותי הטוב ביותר, והתחרה ב-1989 במטבע צרפתי לציון 100 שנה למגדל אייפל, ומטבע בריטי. "יום אחד קיבלנו הודעה מהחברה למטבעות ומדליות, תשמעו, זכיתם", מספרת תמי. לא מזמן זכתה הצעה שלהם במכרז למדליה שתוציא ישראל לקראת אולימפיאדת בייג'ינג.

 

"הפסים על המטבע של 10 שקלים מזכירים מאוד את המטבעות של היורו", אומר נוטלס. "יש אנשים שבאים ואומרים לי - עשית משהו די דומה ליורו, לא? ואני אומר - תסלחו לי, אני הייתי קודם".

 

הפסים על המטבעות הפכו להיות מעין סימן היכר שלו. במטבע 10 שקלים, כדי להקשות על הזייפנים, הפס מהטבעת החיצונית למטבע הפנימית אינו נמשך באופן ישיר, אלא נשבר במעבר. גם על כך יש להם סיפור. תמי: "הלכנו לאכול גלידה. אני מוציאה מטבע של 10 שקלים כדי לשלם, הגברת מסתכלת ואומרת לי: זה מזויף. ראובן עומד על ידי ואומר - אותנו בנושא הזה לא ירמו. הסתכלנו מקרוב וזה היה באמת מטבע מזויף. הוא שמור אצלנו עד היום".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים