ספורט - המגרש הביתי
 

טעם של אליפות

שלמה גלזר

 

עונת הכדורסל תיפתח בהצדעה לצפון, במשחק חגיגי בכפר-בלום, בין ותיקי הליגה לבין ותיקי קבוצת גליל-עליון שלקחו את האליפות ההיסטורית ב-1993 * שלמה גלזר היה שם, בערב הכדורסל הבלתי-נשכח, והוא חוזר אל הקולות והצבעים

 

השבוע נפתחת באופן רשמי עונת הכדורסל 2006-7 ב"משחק הכוכבים" המסורתי. השנה הוחלט להצדיע לצפון והמשחק מתקיים בכפר-בלום. מבחינתי, הדובדבן שבמפגש הוא משחק הוותיקים בין שחקני קבוצת האליפות ההיסטורית שלקחה הפועל גליל-עליון, לבין ותיקי הליגה.

 

במאי 1993 נפל דבר בהיסטוריה של ענף הכדורסל בישראל: הפועל גליל-עליון זכתה באליפות המדינה בכדורסל אחרי 42 שנים ברציפות שבהן הייתה רק אלופה אחת - מכבי תל-אביב. במונחים סיסמולוגיים היה מדובר ברעידת אדמה בעוצמה 9 בסולם מזרחי. בימים ההם הייתי פרשן ושדר של תוכנית הכדורסל "אחד על אחד" בקול-ישראל, ולפיכך ליוויתי את הגליל לאורך כל אותה שנה הרואית, כולל סדרת חצי הגמר בה הדיחה את מכבי מהכתר, וסדרת הגמר בה גברה על הפועל תל-אביב וזכתה בתואר. ערב משחק הוותיקים אני חוזר אל הקולות, הצבעים והרגשות של משחק האליפות ההוא.

 


תמונה ראשונה משיח, משיח, משיח אי יא יא יא יא יי, משיח, משיח, משיח, השיר הזה של חסידי חב"ד קרע את עור התוף, אפילו אלוהים היה שותף באליפות ההיא.

 

תמונה שנייה הקהל כולו היה על המגרש, השחקנים על הכתפיים ופיני גרשון חצי מעולף, אוכל קצפת ודובדבנים שמישהו דחף לידיו, מחווה שהולידה אחר-כך את הסלוגן "עונת הדובדבנים".

 

תמונה שלישית תביא הקלטות, צרח רוני דניאל (כן, הפרשן הצבאי מערוץ 2), שהיה אז מנחה התוכנית "אחד על אחד", לשדר יואב אביב. אביב רץ עם הטייפ לקלוט את הקולות, ורק כשהגיע לניידת התברר כי בהתרגשות ובמהומה הטייפ הופעל על ערוץ לא נכון וההקלטות יצאו באיכות בלתי-ניתנת לשידור. אחר כך היו הקלטות אחרות, אבל השמחה של מיד אחרי, כבר לא הייתה שם.

 

תמונה רביעית עמית גל, המנהל המיתולוגי מקיבוץ עמיר, היה על סף עילפון. רק כמה דקות קודם לכן חזר מסיבוב רגלי לאורך הירדן. בואו אגלה לכם סוד - במשחקים הקובעים, גל אינו עומד במתח. הוא יוצא מהאולם והולך לירדן, וכך היה גם הפעם.

 

תמונה חמישית השחקנים רטובים מזיעה ומשמפניה, באקסטאזה מוחלטת. ברד ליף, אנדרו קנדי ומייק גיבסון בטירוף גמור ו...דורון שפר, נער בן עשרים אולי, הכוכב של העונה, שלו וקר כאילו שום דבר באמת לא קרה - כולה אליפות.

 

תמונה שישית חודש אחר-כך חזרתי לאולם בכפר-בלום. צלחת האליפות הונחה אחר כבוד בארון זכוכית בכניסה (אגב, היא שם עד היום). היה זה אירוע שקצת למעלה מעשור אחריו עדיין נראה הזוי ודמיוני: הגליל העליון - אלופה.


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים