הכל אנשים
הכל אנשים

יבל ברקאי


חוגגים בעין-חרוד מאוחד ובהזורע * אוכלים בכפר-מסריק * מוזיקאים

בגבעת-חיים איחוד ובעין-כרמל * נוסעים בבארי * זוכרים בגבולות

 

גבורות פלוס בעין-חרוד

 

"אל תזרה לי מלח על הפצעים", נאנח יאיר בנארי (77, עין-חרוד מאוחד), חוקר תולדות היישוב. מחר חוגג קיבוצו 85, ושוב בנפרד, בלי "האיחוד". "הגיע הזמן לחגוג יחד, ולא כמשקים נפרדים לגמרי", אומר בנארי, שאחותו, עמליה שמאלי (85), היא חברת "האיחוד". עמליה נולדה חודשים ספורים לפני י"ח באלול, תאריך העלייה הרשמי, כשהוריה היו חברים בפלוגת העבודה "יערות הכרמל", שסללה את הכביש מעתלית לבית-אורן. "אגב", מבקש בנארי לתקן טעות נפוצה, "התאריך האמיתי של העלייה על הקרקע היה י"ט באלול. ב-י"ח באלול התכנסה הפלוגה בתחנת 'רכבת העמק' בחיפה, שם ישנו החברים על האדמה. רק למחרת הייתה העלייה על הקרקע בעמק".

 

ניגוב גורמה

 

לידיעת סעיד מ"חומוס סעיד" בעכו: החבר'ה מכפר-מסריק הפסיקו לאכול אצלך בימי שישי, לא כי החומוס שלך כבר לא טעים. באמת שלא. פשוט, באותו יום מכין המטבח הקיבוצי לארוחת בוהוריים (בין 8 ל-12) אחלה חומוס ביתי, ומגיש גם פיתות ריחניות לצדו. רונן בוכריס, הטבח, מצטנע: "אני עובד במטבח רק שבעה חודשים, והחומוס שלנו הוא מסורת של שנים. העברנו את החומוס לבוהוריים של שישי כדי לעצור את זרימת הרכבים שנסעו בימי שישי, בשש וחצי בבוקר, לחומוס של 'סעיד'". יאללה, תקפוץ פעם לקיבוץ, סעיד.

 

מורשת המובילים

 

למסיבה המרגשת של "פלוגת המובילים (מובילי טנקים) 689", שהתקיימה בשבוע שעבר באורווה של הזורע, הגיעו כמאה חברים, בהם גם כמה בני 80, שנמנו עם ראשוני הפלוגה, ב-1948. חיים בורנצוויג (70, אפיקים), נהג "טרי", שהתחיל להוביל טנקים לפני מלחמת יום הכיפורים (כי במלחמות קדש וששת הימים עוד היה לוחם), מתגאה: "במלחמת יום הכיפורים הובלתי לא רק טנקים - טי-34 'שוט קל' ו'שרמנים' - אלא גם נחתות, 'תמסחים', שהשתתפו בצליחת התעלה". עדיין נרגש מחוויית המפגש, הוא חושף: "לרבים מאתנו לקח זמן עד שהאסימון נפל וזיהינו מי הנהג שעומד מולנו". והיה גם שי: הספר "סיפורה של פלוגת המובילים 689".

 

זמר השנה שלנו

 

גם עברי לידר, הזמר הנערץ, הוא משלנו - יליד גבעת-חיים איחוד. עירית ארבל, רכזת הבריאות והרווחה בקיבוץ, מפרטת: "אושר ודליה, הוריו של עברי, באו אלינו כנקלטים מארגנטינה, וחיו פה כעשר שנים. אושר עבד במטעים ודליה הייתה תופרת מוכשרת מאוד אצל אימא שלי, אסתר פינק. הן תפרו 'תפירה סלונית' של שמלות ערב לחביירות. אחרי שעזבו, המשיכה דליה והגיעה לעמדת התופרת של להקת 'בת-שבע'". עברי מגיע לביקורים? - "לא, אבל אנחנו מאוד גאים להגיד שנולד כאן, והילדים שלי מאוד אוהבים אותו כזמר".

 

כוכב נולד משלנו

 

לייזה כהן (עין-כרמל), אמו של עילי בוטנר, הגיטריסט בלהקה המלווה את "כוכב נולד", הקליטה את תחרות הגמר האחרונה, כדי לצפות בה ובבן, שוב ושוב. עילי ליווה בעבר את עברי לידר, ריקי גל וגלי עטרי, וניגן ב"פרויקט" של עידן רייכל. לדיסק החדש של נינט תרם שני שירים משלו, מילים ולחן. לייזה: "הוא התחיל לנגן גיטרה בכיתה ו', ובכיתה י' עזב את הלימודים אצלנו והלך ללמוד ב'רימון'. בצבא הוא שירת בתזמורת חיל האוויר. בצניעות", היא מצטנעת, "הכול התחיל ממני. תמיד שרתי במקהלות ובקוליות בקיבוץ, בין היתר תחת ניצוחו של מוני אמריליו, שהיה מורה למוזיקה אצלנו". אימא יש רק אחת.

 

נותן גז לעסק

 

קיבוץ בארי הוא, כנראה, חלוץ המעבר למכוניות העתיד, שנוסעות על... גז! "השבוע", מגלה אברהם (מנצ'ר) דבורי, "כבר ייסעו על גז עשרים מהפרייבטים של הקיבוץ". דבורי, שבעבר היה ראש המועצה האזורית אשכול, ועסק שנים בפעילות מחוץ לקיבוץ, החליט עכשיו לקדם פרויקטים בקיבוצו פנימה. מה זה אומר? "הכותרת של הפרויקטים שאקח על עצמי, היא: איך להפוך לעסקיים ענפים שעד כה לא היו כאלה. זה מה שיקרה, כך אני מקווה, לענף התחבורה אצלנו". במחקר שעשה, הוא אומר, גילה שבהעברת ה"פרייבטים" של בארי לגז, ובהנחה שעל כל ק"מ יחסכו כך 20 אגורות, יוכל הקיבוץ לחסוך בשנה מיליון ש"ח. לצורך המעבר לגז הוקמה בבארי תחנת תדלוק בגז, והמוסכניקים של הקיבוץ למדו איך לטפל במכוניות המוגזות. "בתוך שלוש שנים", מבטיח דבורי, "יוסבו כל מכוניות החברים בקיבוץ לנסיעה על גז". קחו דוגמה.

 

סופר חוצה גבולות

 

בשנת 1997, כשהחליף המזרחן, ד"ר יוסי אמיתי (גבולות) את פרופסור ששון סומך בניהול המרכז האקדמי בקהיר, לקח אותו סומך לפגישה עם הסופר המצרי זוכה פרס נובל, נגיב מחפוז. השבוע, עם פטירתו של הסופר בגיל 94, נזכר אמיתי בפגישה ההיא, שהתקיימה במלון קהירי, שם נהג מחפוז להיפגש, יום בשבוע, עם מעריציו ואורחיו: "אחרי אותה פגישה שמעתי אותו עוד תריסר פעמים בפגישות השבועיות שלו עם מעריציו. אבל פגישתנו הראשונה התקיימה בעצם קודם לכן, ב-1991, כשהתלוויתי לאלוף (במיל') מתי פלד, שהפך מאיש צבא לחוקר הספרות הערבית המודרנית. מתי בא להגיש למחפוז את עבודת הדוקטורט שלו, שעסקה ביצירתו, והמחווה הסבה לסופר קורת רוח רבה. אגב, מחפוז, שהיה תומך נלהב בשלום עם ישראל, מאוד לא אהב את המלחמה האחרונה שלנו בלבנון. 'מהי תאוות ההרס הזאת?', כתב ב'אלאהראם', בתגובה על ההפצצות על ביירות".

 

אילוף שדונים בעוצמת הרכות

 

את "שבוע הבריאות" בהזורע חתם ביום שישי, על המדשאות הסמוכות למוזיאון, הפנינג של 21 מטפלים אלטרנטיביים, שהציגו את שיטות הריפוי שלהם. בין היתר הציעה פרידה כהן "אילוף שדונים" ("הטיפול מאפשר זיהוי של השדונים, החסמים, המכשולים וכל מה שמפריע לאדם בדרך להצלחה, ומציע דרך להיפטר מהשדון"), וגיל מאיר לימד את "עוצמת הרכות" ("הגישה מבוססת על שני עקרונות החיים - קצב ומים. המטפל מניע את המטופל בקצב לב העובר, ובכך מרגיע את מערכת העצבים"). עוד היו שם מטפלים בפלדנקרייז, בשיאצו, באבחון כירולוגי, בנטורופתיה, בשיטת אבי גרינברג, בהילינג, בעיסוי שוודי, ברפלקסולוגיה, ב"פאלון דאפה", ועוד. יוזמת "השבוע" הייתה יעל טיקטין, המשתתפת בקורס ביטוי עצמי ומנהיגות, המשך ל"פורום של לנדמרק". לחברי הזורע - כך נמסר - שלום.


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים