מפקד אוכלוסין: גרעין לבה, קיבוץ עין המפרץמפקד אוכלוסין: גרעין לבה, קיבוץ עין המפרץ

נחמן גלבוע


משתתפים: קרן כץ, עינת בולס, דניאל פריידלין, מגלי וולמן, מיכל שרוני, נועה שבח, דפנה ניצן (נמצאים בתמונה), גיא בן יצחק. כולם בני 21.

 

השורשים: מיכל וקרן משדה יואב, מגלי מנחשונים, דפנה ודניאל מתל-אביב, עינת ונועה מיבנה, גיא מנחשון.

שיר השכונה: הגרעין גר בבית ילדים לשעבר עם כיתה צמודה, באזור בתי הילדים והנעורים של עין המפרץ. בכניסה לבית ניצבים ספות, שולחן, וחנוכייה ענקית שהייתה שם כשהגיעו.

עיצוב הבית: חלק מחדרי המגורים מקושטים עם פוסטרים ("פרסומת לבירה גינס"), תמונות משפחתיות, רפרודוקציות, ובחלק מסתפקים בריהוט פונקציונלי וקירות כמעט עירומים. במטבח ניצבת צנצנת שבה מגדל גיא צמח בטטה, שמיתמר לגובה של 2 מטר. בארונות בסלון יש הרבה ספרי עיון וחומרי הדרכה מ"השומר הצעיר". על אחד הקירות ניצב פלקט עם לו"ז ("הוא לא מעודכן כי עשינו אותו לפני המלחמה"), על קיר אחר תמונות משותפות של הגרעין, ותמונה אישית של כל אחד מגיל הגן ותאריך יום ההולדת. במסדרון מונחות עדיין ערכות משחקים, שבעזרתן הופעלו ילדי קיבוצי מטה אשר במקלטים.

שטח הבית והחדרים: למעלה מ-100 מ"ר. 3 חדרי שינה, מטבח גדול, סלון גדול, 3 תאי שירותים ו-2 מקלחות.

ההיכרות: בכיתה י"ב בתהליך "קבוצות המשך" של תנועת השומר הצעיר.

מיסוד הקשר: בשנת י"ג מנה הגרעין 11 חברים ופעל בתנועה בירושלים. בהמשך פרשו חלק מהחברים המקוריים, ומיכל ומגלי הצטרפו אליו מקבוצה אחרת. כיום מונה הגרעין 8 חברים.

המדריך: ליאור לוויתן מעין המפרץ, פעיל בתנועת השומר הצעיר, חבר ב"קבוצת יפו" שגרה כיום בראשון לציון ("רציני כזה. יודע להוביל ולהנהיג בצורה שתתאים לנו, ובעיקר מאמין בדרך הזאת").

המשימה: גיא ודפנה מדריכים את בני הנעורים של עין המפרץ ועובדים בבית הספר אופק ובמועצה האזורית מטה אשר, מגלי ועינת עובדות ביחיעם, דניאל ומיכל עבדו בשמרת, קרן בקן השוה"צ בכרמיאל, נועה בקנים בעכו.

הנוער של היום: למרות שהרבה קיבוצים מאבדים את האופי המשותף, בני הנעורים עוד מחפשים את העניין הזה ("יש להם רצון לעשייה אבל החינוך בקיבוץ הוא לא מה שהיה פעם, ואנחנו מנסים להשלים את החסר").

סדר היום לפני המלחמה: החבר'ה שעבדו ב"אופק" קמו ב-7 בבוקר, ויצאו לעבוד בריכוז החברתי עם השכבות השונות. לפעמים חזרו אחר הצוהריים לעין המפרץ ולפעמים המשיכו משם, לפעילות עם הנעורים בקיבוצים עד לשעות הלילה. אחרים נסעו למתנ"ס של מטה אשר, וגם הם המשיכו לפעילות בקיבוצים. בקנים העירוניים המשימות היו ללוות את הקומונרים שבשנת שירות, החל מפגישות עבודה בשעות הבוקר והצוהריים ועד למעקב אחרי הפעולות בשעות ערב. ימי ראשון הוקדשו ליום גרעין עם המדריך, ובאמצע השבוע התקיימו שיחות וערבי תרבות של הגרעין.

סדר היום במלחמה: המלחמה תפסה אותם, כמו את כולם, לא מוכנים ("ביום הראשון של המלחמה עשינו יום צופי עם הילדים בקייטנה, ואז בא הקב"ט ואמר שיצטרכו לפנות אותם. חשבנו שזה תרגיל, עד שהסבירו לנו מה קורה. אחרי יומיים התבטלה הקייטנה סופית"). אחרי התארגנות קצרה הם עברו בכל יום בין המקלטים בקיבוצי המועצה, ערכו הפעלות לילדים ופעילות עם בני הנוער שנשארו בקיבוצים שבהם הדריכו.

קניות: כשיש כוח, בשוק פייסל הגדול מול עברון, כשיש פחות כוח, ב"אימפריה" ליד עין המפרץ, כשאין ברירה, בכלבו בקיבוץ.

בילויים: הולכים לפאב של הקיבוץ, משחקים קלפים בבית, נהנים להיות ביחד.

מאכלים: פשטידות, מאפים, בשרים ("פעם נתקענו עם 6 ק"ג חזה עוף, בגלל טיול שהתבטל").

חיסכון: בארוחות, כל שניים שותים מכוס אחת, כדי שיהיו פחות כלים לשטוף.

מצב כלכלי: סביר. בכל חודש מעבירים חלק מהמשכורת הצבאית לחשבון בנק משותף, ובכסף הזה קונים את המזון המשותף ומממנים את הבילויים המשותפים.

היחס לקיבוץ המארח: אוהבים מאוד את עין המפרץ.

תוכניות לעתיד: מתכוונים להישאר ביחד, נמצאים בתהליכים של החלטה לקראת השנה הבאה ("יש דיבורים על איזה שהיא קהילה עם עוד גרעינים").

עושה לי את היום: אצל קרן זה להיות עם החבר'ה בבית בעין המפרץ, אצל עינת זה השיחות בלילה, אצל דפנה זה הדברים הקטנים שעושים ביחד, אצל דניאל זה להספיק לאכול בבוקר את הקורנפלקס בלי לרוץ, אצל מגלי זה להכין יחד את הארוחות, אצל נועה זה שיחה אישית טובה.

טוב לי בקיבוץ: (בדירוג מ-1 עד 10) ממוצע של כל הגרעין - 7.5.

 

קיבוץ עין המפרץ נוסד ב-1930, מונה 415 חברים, ונמצא על כביש 4 סמוך לעכו.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים