הכל אנשים

הכל אנשים

יבל ברקאי

 


 

שותים בנגבה * משייטים במרכז * שגרירים בדרום * מתגעגעים בזיקים * מאחלים במעגן-מיכאל * מדבירים בסאסא * מטפלים בשדה-בוקר * חוגגים בסעד * מציגים בניר-יצחק

 

הבאר של סבתא

 

גם כשהתותחים רועמים השתייה חייבת להמשך. בפאב "באבצ'ה" ("סבתא" בפולנית) שבנגבה (פתוח בערבי ג' עד שבת) יש באר ארוך, שיכול לרכז סביבו 16 לוגמים, ומגוון בירות מהחבית. ברקע מוקרן סרט הפולחן "מבצע סבתא", ולפי המנהל, יותם שלח, "המוראל בעננים". הלוואי עלינו.

 

לך תסביר להם

 

איתן שוורץ (נו, זה שזכה בתוכנית הטלוויזיה "השגריר", לפני שנה) יעביר בקרוב סדנת הסברה בת יומיים לצעירים מקיבוצי הדרום ומשדרות. הסדנה, המתקיימת מטעם  ,"Israel Project"נועדה להכשיר את הצעירים כאנשי הסברה מול אנשי תקשורת נחשבים מחו"ל, העומדים להגיע ארצה כדי לסקר את גדר ההפרדה ואת המתרחש בעזה. ואנגלית, הם יודעים? שוורץ: "אין כמו בוגרי קסאמים להעביר את המסר הישראלי, גם אם באנגלית רצוצה. אגב, לדעתי, בנות הן מסבירות טובות פי אלף מבנים".

 

כתום של געגוע

 

לפני כשבועיים פורק והתרוקן סופית מאהל מפוני אלי-סיני בצומת יד-מרדכי, ולגבריאל ולדניאלה וורטמן (זיקים) עצוב על הלב. תקופה ארוכה היו קרובים לבנם, אלק (40) שהתגורר במאהל עם אשתו. לפני חמישה חודשים נסע - כנראה לתמיד - לקנדה, בעקבות אשתו. "היא לא יכלה לשאת יותר את כאב ההתנתקות ואת המגורים במאהל", אומרת דניאלה. "הם אומנם גרו באלי-סיני רק שנתיים, אבל נקשרו מאוד למקום. לי מאוד כואב שבני לא חי בארץ, וגם הוא מצדו מצר על כך. בטלפון האחרון אמר לי שהוא רוצה להתנדב למלחמה. בצבא הוא שירת בהנדסה קרבית, ואת כל השירות שלו עשה בלבנון".

 

זבובי הצפון לא נטשו

 

אלי ספרן מסאסא, שבימים כתיקונם מנהל את "סאסא תור" ומשווק את "נופש בעננים", נאלץ, בגלל המצב, להתמקד בעיקר בתפקידו השני: תברואה. "בגלל המלחמה ירדה הפעילות התיירותית בחצי", הוא אומר. "לדוגמה, טיול שתכננו להוציא לרומניה באוגוסט, בוטל. כשרבים נפגעים כלכלית, ולרבים אחרים בני משפחה בחזית, זה לא הזמן להתפנן בחו"ל". אז עד שיהיה שוב טוב, הוא נלחם, כמו בכל קיץ, בזבובים, ושלא כמו בכל קיץ, גם מטפל בכלבים הנטושים שהגיעו לסאסא כפליטים. "אנחנו אוספים אותם למכלאה, וממנה מעבירים אותם למכלאה של המועצה האזורית, שמצדה פועלת לאיתור בעליהם".

 

לוחצת על הנקודות

 

כשענת אלמוג משדה-בוקר - מומחית ל"איזון גופני נפשי אנרגטי" ומורה במכללת רידמן - מטפלת באנשים, היא נוגעת ברובד הגופני, בטכניקות מגע כמו מסג' רקמות עמוק, נקודות לחיצה ועוד, ודרך הגוף היא נוגעת ברובד הנפשי-רגשי באמצעות שיחות, דמיון מודרך וכו'. עד לפני כעשרה חודשים הייתה ענת אלמוג מזכירת הקיבוץ. בטיפולים בחברי קיבוצה היא מתמקדת בעיקר בטיפול הפיזי. המלחמה מביאה אלייך יותר קליינטים? - "לאו דווקא. שדה-בוקר וסביבתו הם מקום טוב באמצע: לא הקסאמים בדרום ולא הרקטות בצפון מגיעים אלינו". טפו, טפו, חמסה, חמסה.

 

זה נוער זה!

 

בנות מחזור ג' של חברת הנוער בסעד סיימו ארבע שנות לימוד בקיבוץ. בחגיגת הפרידה, בהשתתפות משפחותיהן, מאמציהן וחברי הקיבוץ, הפליגו המסיימות בתודות ובשבחים לצוות העובדים ולמדריכות השירות הלאומי: "נתתם לנו יותר מפנימייה ומוסד חינוכי. נתתם לנו בית".

 

לב גדול לטייסים

 

לב גדול, עשוי כולו נורות דולקות, מהבהב איחולים וברכות מעל גג חדר האוכל במעגן-מיכאל, לטייסי המסוקים של חיל האוויר החולפים מעל בדרכם צפונה. מפקדות טייסות המסוקים ציידו את הטייסים ב-נ.צ. של חדר האוכל, שיראו ויתחזקו. בקיסריה ובבית-חנניה הסמוכים התגוררו שניים מטייסי המסוקים שנפלו לאחרונה.

 

קדרות באות

 

במהלך חודש אוגוסט יארח "בית בנמל" את תערוכת הבוגרות "קרמיקה דרום", במסגרתה מציגות את עבודותיהן בוגרות בפיסול קראמי וקדרות של בית הספר לאמנות במכללת ספיר. בתערוכה תוצגנה עבודות קדרות קלאסיות ששודרגו לעיצובים עכשוויים, פיסול קראמי מרתק המתכתב עם האמנות העכשווית, וגישות שונות של עבודה עם החומר. בין המציגות גם ורד אלטמן וחגית יהושע-ארזי, אחיות הגרות בקיבוץ ניר-יצחק. ורד גם פתחה סטודיו ומוכרת עבודות.

 

הקיאק שט למרכז

 

השחקנים ניצן רוזנברג ושרון אלימלך פתחו את שיט ההצדעה לתושבי הצפון, שנערך השבוע בחוף יפו בחסות מועדון "קייק פור-אול בנימין". המועדון אירח את כלי השיט, קיאקים וסירות של אתר הקיאקים כפר-בלום ובית-הלל, הממוקם על גדות הירדן, שנסגר בתחילת ימי הלחימה בלבנון. במשט השתתפו תושבי המרכז ומשפחות מצפון הארץ הנמצאות באזור המרכז בשל המצב הביטחוני.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים