נפטרה פלה יצחקי - סופרת ומחנכת בעליית הנוער, ממקימי עברון

נפטרה פלה יצחקי


השבוע הלכה לעולמה הסופרת והמחנכת פלה יצחקי והיא בת 92. פלה יצחקי מתה בביתה בקיבוץ לאחר מחלת הסרטן בה נאבקה בדרכה הייחודית, ללא מורא ותוך שמירה על צלילות מרבית לאורך כל הדרך.

 

היא עלתה לארץ בשנת 1938 מפולין כחברת הנהגת השומר הצעיר בורשה והייתה בין מקימי קיבוץ עברון. בקיבוץ מילאה תפקידים שונים עד שבשנת 1947 החלה את דרכה הארוכה כמחנכת חברות נוער כאשר קיבלה לידיה את הדרכתה של קבוצת נוער עולה מניצולי השואה, חלקם מהאונייה אקסודוס. בתוך כך התקבלה לסמינר למדריכי נוער כשומעת חופשית באוניברסיטה העברית וזכתה ללמוד אצל גדולי המורים של אותה תקופה. בשנת 1956 הדריכה חברת נוער מיוצאי עיראק, ותקופה זאת עיצבה במידה רבה את פועלה בשנים שלאחר מכן. מרבית חניכיה שמרו עמה על קשר והיא נעשתה פועלת נמרצת ולימים, גם סניגורית, של קליטת הנוער העולה בקיבוצים. בספרה "שערים פתוחים" (1968) ואחרים היא מתארת את תהליך קליטתם ומאבקם של חניכיה לשעבר להשתלב בחברה.

 

פלה יצחקי גויסה לפעילות במחלקת הנוער של הקיבוץ הארצי וייצגה את התנועה הקיבוצית במוסדות עליית הנוער, היא קיימה קשרים ענפים עם רחה פריאר ועשתה למען הקמת מרכז לתרבות וחינוך על שמה שנמצא ביקום. משך ארבעה עשורים טיפלה בקליטתם של אלפי נערים בתנועה הקיבוצית, הדריכה את המדריכים וכתבה עשרות מאמרים בתחום זה. על כך הוענק לה תואר יקיר עליית נוער ותואר יקיר התנועה הקיבוצית.

 

פלה השאירה אחריה בעל, שלמה (שוני) יצחקי, שלוש בנות ושבעה נכדים.

 

יהיה זכרה ברוך.למעוניינים - הקישו במנוע חיפוש ערך פלה או יצחקי ויעלו כתבות על פועלה של פלה ז"ל בעליית הנוער


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים