נשרי איננו - לזכר יצחק נשרי מארז ז"ל

נשרי איננו

יבל ברקאי


יצחק נשרי מארז, איש החזון והמעש, הלך לעולמו * לזכרו

 

בקיבוץ ארז נטמן השבוע יצחק (איציק) נשרי (78), "איש החזון והמעש", ששימש בשנות השבעים כקצין חינוך ותרבות של הנח"ל, ובמשך שנים רבות עבד וניהל את דיר הכבשים של הקיבוץ.

 

מספר עליו יהודה שחור, בן גילו: "איציק נולד בפתח-תקווה וגדל בתל-אביב. הוא היה חניך בחברת הנוער בתל-יוסף, ולפלמ"ח גויס מאפיקים. כששירת במבצע 'דני', נודע לו שאחיו, ששירת בחטיבת 'הראל', נספה בגלל נהג שיכור. כך הפך ל'בן יחיד'. הוא היה פעלתן מאוד. חסר מנוחה. הקים את חוות הגדנ"ע בבאר-אורה, ריכז את 'הנוער העובד' בפתח-תקווה, כיהן כמזכיר קיבוץ ארבע קדנציות (לא רצופות) וניהל, כאמור, את הדיר. גם כאשר שימש כפעיל של 'האיחוד' בתל-אביב ראה את עצמו כקשור לדיר הכבשים, וסגירתו היתה מכה בשבילו. בגיל מבוגר ניהל את פינת החי של הילדים והקים מוזיאון לכלי עבודה. הוא לא נשאר אדיש גם ללכלוך בחצר הקיבוץ והיה מרים ומשליך אותו. איציק לא בחל בשום עבודה".

 

ילדיו של נשרי, שלושה בנים, עזבו את ארז. ביום ראשון צלצל אחד מבניו לביתו של האב, ומשלא זכה לתשובה, הגיע לביתו בקיבוץ ומצא כי אביו נפטר.

 

לאחרונה הוציא נשרי ספר אוטוביוגרפי, עליו כתב ארנון לפיד בעיתון "הקיבוץ" ("דרך נשרי", 9.3): "יצחק נשרי הוא, אולי, האיש היחיד בעולם שיכול להוציא בתקופתנו ספר כמו-אוטוביוגרפי עם כותרת ירחמיאלית - "לעבודה, להגנה ולשלום - מילים שהיו לדרך" - מבלי לעורר גיחוך. מי שמכיר את נשרי יודע: זה האיש - רב מעשים ותפקידים, אידיאליסט פעלתן, מסור ונקי כפיים, מאמין גדול (עדיין!) ברעיון הסוציאליסטי והקיבוצי. ראש גדול ולב רחב. אין ספק - המילים (הגבוהות) היו לנשרי דרך".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים