פלה איננה - לזכר פלה יצחקי ז"ל מעברון, אשת חינוך וספר

פלה איננה

אבי אובנטל, מזכיר עברון


פלה יצחקי מעברון, אשת החינוך והספר, הלכה לעולמה * לזכרה

 

פלה יצחקי נפטרה ביום רביעי שעבר (25.7), כמה ימים לאחר שמלאו לה 92 שנה.

 

עומדים אנו כאן, פלה - חברייך לקיבוץ, דורות שחינכת, ידידים וידידות שאספת במהלך שנותייך ופעילותך המגוונת בקיבוץ ומחוצה לו - ונפרדים ממך לתמיד. היית רעיה ואם, חברת קיבוץ, אישה מעורבת, פעילה, אהובה ואוהבת. מביאים אנו אותך למנוחת עולם במקום שכה אהבת, שכה היית מזוהה עמו, שהיה חלק מאישיותך ומנשמתך.

 

התפקידים שמילאת במהלך השנים, בקיבוץ ומחוצה לו, היו לגבייך אתגר. השקעת בהם את נשמתך, את כוחך, את דמיונך ואת היצירתיות שלך. ביניהם, היית גאה לחזור לתורנויות שונות בעבודות שנחשבות לכאורה פשוטות: בסניטאריות, בחדר-האוכל, בנוי. כל עבודה כיבדה אותך ואת כיבדת כל עבודה.

 

יצאת לפעילויות שונות בתנועה וגם שם הוכחת את היכולות שלך, את המסירות הבלתי-נלאית לבני נוער, לעולים חדשים שדאגת לקליטתם בתנועה הקיבוצית. חניכים ומדריכים שמרו עמך על קשרים שנים רבות לאחר שסיימת את תפקידך, כי בכל מקום טבעת את חותמך המיוחד, חיממת את הלבבות במסירות האין סופית, בחשיבה היצירתית ובעמוד השדרה המוסרי שלך.

 

בקיבוץ היית מעורבת תמיד. הבעת את דעתך בעלונים ובדפי המידע, חיברת פיליטונים, מסות, דברי הגות, אהבה והזדהות עם הקיבוץ ועם נופו האנושי והפיזי. הספרים שכתבת היו לך כמו ילדים. מגוון הכתיבה שלך החל בתיעוד תהליך הקליטה של בני נוער שהגיעו לעברון לאחר מלחמת העולם השנייה ומצאו כאן בית מחבק. כתבת את "שערים פתוחים" ו"פגישות מחודשות". מאוחר יותר כתבת ספרי ילדים, שתמיד היו שזורות בהם חוויות מחייך: "קיבוץ של פעם", "סיפורים בקופסה", "ילדי הסנדוויץ'" ו"הילה". הספרים זכו לתפוצה רחבה ותורגמו לכמה שפות.

 

כתבת גם ספרים על הקיבוץ לאירועים שונים, כמו "היה היה לפני שנים...", "רשימות מאז" ו"שירת הגן". בגיל מבוגר יחסית כתבת את הספר על העלייה האתיופית, "אל ארץ ירושלים". ספרך האחרון, "יומנה של אם צעירה", חתם את יצירתך. היה זה ספר אישי, שבא לסגור מעגל של אימהות בקיבוץ.למעוניינים - הקישו במנוע חיפוש ערך פלה או יצחקי ויעלו כתבות על פועלה של פלה ז"ל בעליית הנוער


 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים